Hradecký půlmaraton: Překvapivě příjemná masovka

  11:02
Na Hradecký půlmaraton se mi osobně vůbec nechtělo. Měl to být můj celkově třetí závod v mé běžecké ,,kariéře“ a po absolvování dvou předchozích komorních závodů, mi z těch celkových 2000 startujících (nesnáší davy lidí) bylo lehce nevolno a půlku brusinek v kapse jsem sežral už na startu. Po lehce prohýřeném pátku a prokouřené sobotě jsem už před závodem prohlašoval, že nejsem plně fit a nebudu do toho prát a 1:35 bude sympatický čas.

Stojím ve vlně kolem 600 místa a zúžený koridor hned za startem mě nebaví.  Když se na okruhu kolem fotbalového stadionu snažím předběhnout pána, co je vyšňořen, jak kdyby se vrátil z ultra kolem Mont-Blancu a jen těsně uhýbám jeho jinak dobře mířenému loktu do žeber, tak už mě to vyložené sere. Ono celkově, když vidím ty běžce v trailech za 3000,- a špunty, jak kdyby šli kydat hnůj, se musím pousmát. Jinak to samozřejmě hned po startu kulím co to jde a neřídím se zvolenou taktikou. Na cca 4km se chytám skupinky běžců, jejichž tempo mi celkem vyhovuje (prý jdou na 1:30), ale to neustálé pípání hodinek a všeho možného co mají na sobě nainstalováno, mě po chvilce přestává bavit, tak se jim pověsím cca 30m za zadek a využívám nechtěné vodiče (trochu mě mrzelo, že ofiko vodič byl až na 1:40). Cedule na desítce, moje hodinky se stopkami mi ukazují 42min. No což, ono by mohlo i dopadnout. Stále si držím skupinku mých vodičů na dohled. Trochu mi cukli na víc jak sto metrů, ale při lehce svažitějších pasážích využívám nasbírané ,,zkušenosti“ z rychnov classic maratonu a postupně ukrajuji jejich náskok.

Je tu 15km a úžasný pán, co nevypadá na člena organizačního týmu, hlásí pořadí každého běžce. Probíhám přesně stý. No a zde se to láme. Plán byl na 1:30 a dle loňských výsledků flek do stého místa. Takže fajn. Mé nechtěné vodiče na 1:30 mám skoro na dosah a pozice číslo sto. Teď už ani flek. Hned za zatáčkou beru tři. Co kilák zobu z kapsy brusinky. Zavěsím se za chlapíka, dám mu padesát metrů, odfrknu a už je za mnou. Stává se ze mě lovec. Nenažraný vlk. Bestie, co nezná slitování. Podívej se, jak se motá. Pche. Další skalp. Nohy pořád točej, co mozek chce, užívám si to. Na 18km dobíhám své ,,vodiče“, celkem koukaj, kde jsem se vyloup. Ptám se svých ,,IT“ běžců, jak jsme na tom a prý máme minutu náskok na plánovaný čas. Tak jo, pověsím se jim na zadek a v cílovém kopečku je urvu. Plán je jasný. Jenže koukám, že jeden z té skupiny běží asi 50m přede mnou. Další výprava za kořistí. Stejný průběh. Doběhnu ho, chvíli mu dýchám na krk, znervozním ho, odfrknu a pak ho nechávám za sebou. Potkávám pána, co se kroutí u krajnice. Je mi ho líto, ale skalp je skalp. Poslední kilák a kulím to co to jde, kadence ratatatata a je ještě rychlejší. Přichází cílový kopeček, u zábrany stojí Míša s Fa, plácám si s nimi a beru ty unavence jak na dálnici.

Je tu cíl, dostávám vodu, koukám na čas. 1:28:23 a 75. flek. Čekám u cíle, směju se a čekám na kamaráda, co by tu měl tak za deset minut být. Přibíhá, vypadá strašně, jdu nám pro pivo ,na který čekám přes dvacet minut.

Když to shrnu, tak organizace byla dobrá, trať se mi líbila, členové organizačního týmu, dobrovolníci, či kdo to byl na trati, byli úžasný. Počasí vyšlo skvěle, sic někdo na trati brblal, že je moc teplo (tak nemáš běžet v mikině ty chytráku), podzimní slunce, listí v lese a nakonec čas s umístěním, ve mně zanechává samé příjemné pocity. Jen doufám, že sevyplní hradecké šuškandy o připravovaném hradeckém maratonu 2015.

Napiš svůj článek i TY

Tahle rubrika je určena těm, kteří se chtěji podělit o své zážitky, zkušenosti nebo tipy kolem běhání. Může jít o reportáž, test, tip na zajímavou trasu nebo jen zamyšlení. Nejsou dány žádné mantinely ani tématické okruhy. 

Tohle je místo, které je určené pouze vám. Lhal bych však, kdybych tvrdil, že to bude hřiště bez pravidel. Vaše příspěvky nepůjdou hned na stránky Rungo.cz, ale projdou "rychlým" okem někoho z redakce, nikdo ale nebude řešit vaše stylistické a gramatické záležitosti. Tento prostor berte jako blog-neblog, kde si za svůj obsah ručíte sami.

Psaní o běhání je někdy náročné.

Psaní o běhání je někdy náročné.

Ale tím to nekončí. Pokud se nám něco opravdu hodně zalíbí, může se stát váš příspěvek i hlavním textem na Rungo.cz. I vy tak můžete aktivně tvořit obsah a být součástí našeho týmu. Nejsme nejchytřejší, nejsme nejrychlejší, ale jsme otevření a to, co děláme, nás baví. Přidejte se.

Pokud odešlete svůj příspěvek, redakce si vyhrazuje právo na to, co zveřejní a co ne, bez udání důvodů.

Marek

Autor:
Článek se mi líbí
  • tisknout
  • sdílet
  • máte tip?

Nejčtenější

Nevěra přináší víc bolesti než radosti, říká psychoterapeutka

Nora Vlášková, psychoterapeutka

Vystudovala práva, pracovala i s nejtěžšími zločinci propuštěnými z vězení. Po narození dětí zvolila Nora Vlášková...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Leklá ryba, otlapkávač nebo svazek mrkví. Co prozradí podání ruky?

Podání ruky

Vlastně na tom nic není. Vždyť dneska se ruka podává pořád – při pozdravu, seznamování, gratulacích, kondolencích nebo...

Jejich věkový rozdíl je pětapadesát let a chtějí spolu miminko

Alexis Tadlocková a její partner

Alexis Tadlocková (24) a její manžel Charles (79) z Ameriky plánují založení rodiny. Ačkoli nejstaršímu dítěti Charlese...

Další z rubriky

Proti bolesti beder pomohou protažení, správné vstávání i dechová cvičení

záda

Bolí vás v kříži? Nejlepším způsobem, jak se trápení zbavit, je cvičení. Zároveň jde o nejúčinnější prevenci....

Jak se vyhnout salmonelóze? Myjte si ruce a nejezte syrová vejce

Ilustrační snímek

Poslední dobou to slýcháme často. V tom či onom městě se objevilo maso kontaminované salmonelou. Měli bychom z toho být...

Dietní trendy tohoto léta. Zhubnout se dá i jen tak mimochodem

Ilustrační fotografie

Svět dostává rozum, ve stravování se upouští od nesmyslných vylomenin a na první místo se dostává dobrá kondice....

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz