Koloběžka je vynikající doplněk k běhu, který posiluje velké množství svalových partií na nohách, rukách i ve středu těla.

Koloběžka je vynikající doplněk k běhu, který posiluje velké množství svalových partií na nohách, rukách i ve středu těla. | foto: yedoo.eu, Rungo.cz

Koloběžka už není dominantou dětí. Co láká dospělé na této zábavě?

  • 9
Koloběžka posiluje celé tělo a je vhodným doplňkovým sportem k běhání, jehož boom v České republice právě probíhá. Také šetří čas, je to vhodný dopravní prostředek a finančně není tak náročná jako třeba pořízení kola.

Sportů velmi dobře doplňujících běhání je hodně, často ale kladou značné nároky. K plavání potřebujete dobrou techniku a plavecký bazén v dosahu, kvalitní kolo znamená  pro rodinný rozpočet pořádnou ránu, oblíbený crossfit spolyká spoustu času a nemálo peněz za placené lekce a jakýkoliv kolektivní sport je zase závislý na množství spoluhráčů.

Kromě toho téměř žádná z výše uvedených aktivit nenahrazuje dopravní aspekt běhu. Vždy musíte někam dojít, tam odsportovat a zase dojít zpátky. Jízda na koloběžce se jako jedna z mála alternativ blíží běhu ve většině směrů téměř dokonale. Je to jednoduchý a časově nenáročný pohyb, který zvládne úplně každý. Koloběžka se dá používat jako dopravní prostředek na libovolnou vzdálenost a ani pořizovací náklady nejsou extrémně vysoké. Jízdou pak posilujete především ty svalové partie, které využijete i při běhání.

Posilujte celé tělo

Největší výhodou jízdy na koloběžce je komplexní zatížení prakticky celého těla. Na rozdíl od běhu se při pohybu výrazně zapojují nejen svaly na nohou, ale i na rukou a ve středu těla. Při sportovně pojaté jízdě počítejte se silným “dupnutím” odrazové nohy, výponem a následným dřepem nohy stojné, klikem na rukách. A břicho se zády to všechno musí držet pohromadě. 

Bolesti zad se obávat nemusíte, protože na rozdíl od jízdy na kole je páteř prohnutá. O rovnoměrné zatížení levé a pravé se stará nutná výměna nohou vždy po několika odrazech. Dámy zaujme, že vzhledem k vysokému vytížení stehen a hýžďových svalů se jedná o ideální nástroj na formování postavy.

Kde koloběžku využijete nejvíce?

Koloběžka nejvíce odhalí svůj potenciál v rovinatém prostředí a na silnicích, cyklostezkách a v lehkém terénu. Žijete-li v kopcích nebo horách a tíhnete-li k pohybu v náročnějším terénu, nebude koloběžka nic pro vás. Oproti kolu má totiž velmi omezenou průjezdnost přes nerovnosti a v kopcích se radikálně zvyšuje námaha potřebná k pohybu vpřed.

Na nákup i celodenní výlet

Stejně jako u běhu je intenzita velmi variabilní od lehounkého popojíždění po městě, při kterém se ani nezpotíte, až po náročný trénink, kdy vám tepovka bude atakovat maximální hodnoty. Na koloběžce libovolných rozměrů (nejmenší modely mají velikost kol 12”, největší pak 28”) není problém absolvovat vyjížďky dlouhé až 100 kilometrů.

Jak vybrat správnou koloběžku

Výběr správného stroje pro vaše potřeby je ideální konzultovat se zkušeným prodejcem. V každém velkém městě dnes není problém narazit na obchod, kde mají koloběžky v nabídce a v ideálním případě vám i zvolený stroj vypůjčí na vyzkoušení, než se odhodláte ke koupi.

Mezi základní parametry na které byste si měli dávat pozor, je kromě velikosti kol také takzvaná světlá výška - výška, v jaké je stupátko a tedy i stojné chodidlo nad zemí. Čím nižší světlá výška, tím méně náročná jízda bude (při každém odrazu dřepujete o něco méně), ale zhoršuje se zároveň průjezdnost přes nerovnosti. Za pozornost stojí i váha a tuhost rámu, který pod vámi nesmí pružit. Na závěr se zaměřte na použité brzdy. V kopcovitém prostředí se především těžším jezdcům mohou hodit kotoučovky, na rovince a s muší vahou budou bez problémů stačit obyčejná véčka.

Na kolik vás nová koloběžka vyjde?

Cenově se koloběžky pohybují od tří tisíc korun za ty nejlevnější a nejméně kvalitní modely. Lépe zpracovanou a osazenou koloběžku pořídíte od pěti do patnácti tisíc a za závodní silniční speciál si připlatíte ještě o něco více. Česká republika se řadí mezi koloběžkářské velmoci a tomu odpovídá i nabídka rostoucího počtu domácích výrobců. 

Nejrozšířenější z nich je kontroverzní značka Yedoo upřednostňující co nejnižší cenu, velmi oblíbené jsou koloběžky Kostka nabízející obrovskou škálu modelů. Na hraně mainstreamu se pohybuje Rožnovské Mibo známé vysokou tuhostí a odolností svých rámů a z “garážovek” je to legendární značka K-bike, na kterou se stojí fronty, konstrukčně unikátní Sixteen s letmým uložením kol a v neposlední řadě nejnovější přírůstek jménem Morxes.

Koloběh stejně jako běh je velmi návykový sport, který se s běháním perfektně doplňuje, trénink jednoho využijete při provozování druhého. Potřebná vstupní investice se rovná ceně několika párů běžeckých bot a odměnou vám bude univerzální sportovní nástroj pro celou rodinu. Efektivitu tréninku na koloběžce potvrzuje i její obliba u některých elitních běžců, jezdí na ní například Vít Pavlišta nebo Tomáš Ondráček.

Autor pracuje jako konzultant běžecké speciálky Triexpert.