• TEST: Čím v přírodě nahradit toaletní papír?

  Povedlo se vám vyběhnout na trať bez kapesníčků? V rámci testu stoprocentního BIO běžeckého vybavení jsme pro vás otestovali nejběžnější jarní druhy rostlin, keřů a stromů a sestavili běžecký pohotovostní herbář pro každý tréninkový biotop.

  Lopuch větší (Arctium lappa) | foto: Barbora Topinková, Rungo.cz

  Běh je sport vysoce příznivý pro peristaltiku střev a vyběhnout bez papírových kapesníčků se mnohdy rovná společenskému znemožnění. Pokud potřebujete v jarním luhu či háji narychlo najít odpovídající přírodní alternativu, je třeba oprášit znalosti botaniky. Otestovali jsme pevnost různých druhů listů v tahu i tlaku a připravili jsme pro vás aktualizovaný běžecko-botanický atlas, se kterým se rozhodně neztratíte v jakkoliv horké chvilce.

  Fylom, postranní vegetativní zelený orgán rostlin

  Fylom, postranní vegetativní zelený orgán rostlin

  BIOmateriál miliontiletí

  Metodika

  Mechanické namáhání tělesa je silové působení, které vyvolává tlaky ve struktuře tělesa vedoucí k jeho deformaci. Síla potřebná k deformaci tělesa se určuje experimentální tlakovou zkouškou, kdy se na těleso působí takovou hodnotou jednoosého napětí, při které dochází k úplnému porušení vzorku. Zkouška byla provedena v souladu s Hookeovým zákonem při určení Youngova modulu pružnosti přírodních materiálů jako podílu napětí v tahu a poměrné deformace, a to na pěti kusech každého vzorkovaného materiálu. Měření byla prováděna při standardní laboratorní teplotě a tlaku odpovídajícímu planetě Zemi. Boty odpovědného profesora měly černou barvu a obsahovaly stopové množství selenu. Získaný soubor statistických dat byl porovnán s hodnotami aritmetických a geometrických průměrů a také hodnotami modu a mediánu. Poté byla data upravena tak, aby odpovídala požadovaným závěrům žádosti o výzkumný grant.

  Testovaný materiál listů je tvořen vrstvami epidermis, kutikuly a parenchymů, které zaručují absolutní odolnost proti větru i vodě a současně vysokou prodyšnost tohoto revolučního materiálu. Zdá se dokonce, že membrána dokáže dýchat za svého nositele, a je tudíž jedním z evolučně nejpovedenějších modelů, jaké kdy byly v přírodě vyrobeny. Je prověřena časem, protože se vyrábí už nejméně šedesát pět milionů let. Tento třívrstvý materiál snáší pobyt v extrémních vedrech i tuhých zimách, ačkoliv v horkém podnebí bývá vysoce kožnatý a ve studeném se naopak vyrábí ve velice úzkém až jehličnatém designu, takže jeho vhodnost rapidně klesá. Přesto je jeho pevnost v tahu i tlaku v průměru dostatečná i k tvorbě jednopatrových staveb. Cílem této studie bylo mechanickou odolnost tohoto materiálu ověřit pro účely urgentního sanitárního využití.

  Běžcův pohotovostní herbář

  Botanickou exkurzí do lesů a luk jindřichohradeckého regionu, se samozřejmým přihlédnutím ke Kardašově Řečici, byli vytipováni nejběžnější zástupci květeny české. Nejvhodnějšími kandidáty se ukázaly být následujcí exempláře:

  Javor klen (Acer pseudoplatanus)

  Pevný a prostorný list javoru

  Pevný a prostorný list javoru

  Vhodnost javoru je určena už tím, že patří do čeledi mýdelníkovitých. Jeho vstříčně křižmostojné, dlouze řapíkaté a hluboce laločnaté listy jsou jedny z prvních, které se v našich lesích jarně zazelenají. Vzhledem k ploše asi třiceti centimetrů čtverečních každého z pevných dlaňovitých listů a výskytu ve všech parcích i lesích je jasným favoritem sanitárního využití.

  Šeřík obecný (Syringa L.)

  Šeřík obecný (Syringa L.)

  Šeřík obecný (Syringa L.)

  Keř z čeledi olivovníkovitých, který svou omamnou vůní supluje i funkci vonného aerosolu, umožňuje díky svým oboupohlavním květům využití jakýmkoliv běžcem. Tržné zatížení za použití jednoho až pěti prstů bylo stanoveno v průměru na 0,05 kN/m, biotopem jsou parky a zahrady.

  Lopuch větší (Arctium lappa)

  Lopuch větší (Arctium lappa)

  Lopuch větší (Arctium lappa)

  Dvouletá bylina z oddělení krytosemenných se široce srdčitými řapíkatými listy vyplněnými dření. Mechanická odolnost byla asi o dvacet procent nižší než u výše jmenovaných vzorků, body navíc ale získává za spodní stranu listu zjemnělou bílým povlakem chlupů. K nalezení ve většině lesních i polních porostů.

  Smetánka lékařská (Taraxacum officinale)

  Smetánka lékařská (Taraxacum officinale)

  Smetánka lékařská (Taraxacum officinale)

  Všem dobře známá pampeliška zaplevelí louky i zahrady velmi dužinatými listy, které jsou ovšem ke značné škodě dosti úzké. V trsu nicméně poslouží a vyznačuje se vysokou mechanickou odolností, navíc je to silně nitrofilní druh milující dusíkaté sloučeniny, který vaše konání v přírodě náležitě ocení krásnými žlutými květy.

  Brukev řepka (Brassica napus)

  Brukev řepka (Brassica napus)

  Brukev řepka (Brassica napus)

  Polní monokultura dneška se vyznačuje žlutými květy a výrazně tuhými listy, které jsou ovšem vyráběny v příliš úzkém designu. Vzhledem k plošnému rozšíření tohoto prekurzoru biopaliva vám však stejně nezbude nic jiného, nežli vzít brukev řepku na milost.

  Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica)

  Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica)

  Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica)

  Dvoudomá nitrofilní bylina libující si v rumištích recentních i nově vznikajících se vyznačuje kopinatými listy a žahavými chlupy, které obsahují směs histaminu, acetylcholinu a serotoninu. Pevnost listů v tlaku i tahu byla určena jako lehce nadprůměrná, přesto je kvůli přítomnosti chemikálií jejich využití limitováno pouze na skupinu jedinců se zvláštními preferencemi.

  Tolik náš test. Všímejte si rozkvetlé krásy, kolem které běháte. Kromě estetického zážitku může mít i své praktické uplatnění.

  • tisknout
  • sdílet
  • máte tip?

  TEST: Čím v přírodě nahradit toaletní papír?

  L70u19k31á86š
  K74r27á30l
  Maminka mě utřela lopuchem, já se utřu kopřivou. Dobrý recept na vlka :D
  V23l63a29d11i75m43í72r
  K74ú44n
  Já bych navrhoval použít známého antiblogera Jana Zieglera, kdyby byl po ruce.
  Zatím nejpovedenější, nejobjektivnější a nejpraktičtější článek na tomhle webu, a dokonce bez reklam. Akorát by to...
  M12i46c64h50a89l
  Z57e76l31e32n25k66a
  Ideální je tištěná verze iDnes.

  V diskusi je 42 příspěvků, poslední příspěvek 21. 6. 2017, 6:52

  mobilní verze
  © 1999–2018 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
  Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.