• Hallux valgus aneb křivý palec: co o něm (ne)víte

  Křivý palec na noze už dávno není pouze doménou žen, které nosí celý den vysoké podpatky. A není to ani pouze kosmetický problém, ale také funkční. Změna osy palce totiž vede k tomu, že se při pohybu odrážíte mimo centrované postavení chodidla.

  Obr. 1 Kostěný výrůstek pod halluxem | foto: Kateřina Honová

  Fyziologické postavení palce je v rovné ose. Začíná-li se vám tento prst křivit, zbystřete. Pokud se situace zachytí včas a začnete cvičit, nemusíte se dobrat impozantně vtočeného monumentu z naší titulní fotografie (ne, opravdu to není můj palec). Čím větší je úhel, pod kterým se palec vtáčí, tím větší odchylka při pohybu vzniká. Pokud se pod palcem vytvořil mohutný kostěný hrbol (tzv. exostóza – obr. 1), již s tím nic moc nenaděláte a začněte si střádat dny dovolené na pobyt v nemocnici.

  Obr. 1 Kostěný výrůstek pod halluxem

  Obr. 1 Kostěný výrůstek pod halluxem

  Rovná pozice palce je nutností při odrazu nohy. Čím větší je vtočení, tím více se noha musí odrážet z nesymetrické pozice. A jaký bude výsledek? Nejspíš vás brzo začne bolet koleno nebo tříslo. A o tom, co s vašimi krásnými běžeckým botkami udělá zmíněný nevděčný kostní výrůstek, ani nemluvě. Co s tím můžeme dělat?

  • uvolňovat měkké tkáně v oblasti základního kloubu palce
  • cvičit svaly, které se podílí na správné pozici palce
  • cvičit celé chodidlo – stabilitu, pohyb, stimulovat plosku nohy

  Uvolnění měkkých tkání v oblasti základního kloubu palce

  V praxi se osvědčila mobilizace kloubu podle konceptu Dornovy metody. Palec uchopíme nad a pod základním kloubem - to je to místo, kde noha přechází v palec (obr. 2). Představte si, že místo palce držíte kloubové brčko. Brčko ohýbáme volně. Během natahování se snažíme tlačit konce kloubku směrem k sobě (kloubek brčka zmenšovat - obr. 3).

  Obr. 2 Držení palce při mobilizaci

  Obr. 2 Držení palce při mobilizaci

  Obr. 3 Princip brčka

  Obr. 3 Princip brčka

  Během pohybu se snažte opravit vychýlené postavení palce jeho lehkým tlakem zpět do středové pozice. Opakujte desetkrát – pokrčit volně, natáhnout s tlakem do kloubu. Celé cvičení je pasivní (nepohybujete palcem pomocí svalů na noze, ale ohýbáte a natahujete ho pouze rukama). Nemanipulujte s palcem do bolesti, ta není žádoucí.

  Cvičení pohybů, které ovlivňují správnou pozici palce

  Cvik 1: Izolovaná abdukce palce (pohyb do strany). Jste vsedě, nohy jsou v pravém úhlu v kolenou a kyčlích (případně jsou kyčle lehce výš než kolena). Pokoušejte se o pohyb palcem do strany (obr. 4). Pokud se vám to vůbec nedaří, dejte palec do strany pasivně – pomozte si rukou nebo druhou nohou. Palec lehce zatlačte do podložky, ostatní prsty se snažte mít volně. Povolte pomocné držení a snažte se palec udržet na místě. Opakujte tolikrát, kolikrát vám nervy vydrží. Postupně byste měli být schopni pohyb udělat jen s pomocí svalů upínajících se na palec.

  Cvik 2: Izolovaný pohyb palce směrem dolů a nahoru. Nohu si opřete o patu a proveďte pohyb palcem směrem dolů a ostatními prsty směrem nahoru a naopak (obr. 5). Hotový IQ test, že?

  Cvik 3: Vějířek. Prsty jednoduše roztáhněte do strany (obr. 6).

  Obr. 4 Pohyb palcem do strany

  Obr. 4 Pohyb palcem do strany

  Obr. 5 Izolovaný pohyb palcem

  Obr. 5 Izolovaný pohyb palcem

  Obr. 6 "Vějířek“

  Obr. 6 "Vějířek“

  Cvičení celého chodidla

  1) Je-li to jen trochu možné, choďte naboso v různorodém terénu. Nyní na podzim rada nad zlato, vím. Vzpomeňte si v létě.

  2) Cvičte aktivně cviky na klenbu nohy. Více naleznete zde.

  3) Využívat můžete i cvičení na moderních pomůckách, jakými jsou balanční čočky, bosu, podložky nebo propriofooty.

  Korekce vtočeného palce je komplexní léčbou, ve které je třeba nejprve kloub uvolnit, protáhnout a posílit svaly, které se podílí na správném držení prstů. Důležité je cvičit svaly na klenbu nohy. Volte správnou obuv, v těžších případech využívejte tejpování nebo korektory palce. Lepší než meziprstní jsou ty, které palec korigují tahem z palcové strany chodidla. A jako perličku na závěr uvedeme fakt, že často jsou pozorovány halluxy na levé straně u žen, které dlouhodobě nosí těžkou kabelku na pravém rameni. Proto pozice symetricky střídejte, a pokud máte potíže dlouhodobého charakteru, není od věci nechat si fyzioterapeutem udělat kineziologický rozbor, který odhalí případná přetížení ve vašem pohybovém aparátu a navrhne odpovídající léčbu.

  Kateřina Honová, fyzioterapeutka

  Kateřina Honová, fyzioterapeutka

  Fyzioterapeutka a instruktorka fitness cvičení. Absolvovala velký počet specializačních školení, publikuje v odborných časopisech a vede vlastní akreditované kurzy. V praxi se zabývá aplikací fitness pomůcek do léčebné rehabilitační terapie.

  Žije a pracuje v Brně.

  • tisknout
  • sdílet
  • máte tip?

  Hallux valgus aneb křivý palec: co o něm (ne)víte

  Toto téma je pro mne velice aktuální. Mám příčně ploché nohy a vbočený palec na obou nohách, dle ortopeda to zatím není...
  Problémy s vbočeným palcem mám asi 1,5 roku, operaci jsem podstoupit nechtěla. Na doporučení jsem začala používat boty...
  Musím se přiznat, že podle obrázku číslo 2 nejsem schopna poznat, kde přesně palec uchopit, ani podle popisu nevím, kam...
  K88a27t98e91ř68i91n84a
  H26o76n28o32v59á
  Foto Palec uchopíte těsně pod a nad kloubem, který chcete napravit. Ohyb vedete dolů (směrem k chodidlu) volně, prsty...

  V diskusi je 11 příspěvků, poslední příspěvek 15. 12. 2015, 22:15

  mobilní verze
  © 1999–2018 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
  Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.