• Pět věcí, jimiž můžete zlepšit přesnost GPS

  Stalo se vám někdy, že vám GPS „ulítla“ a v některém místě vašeho výběhu naměřila trasu, kudy jste rozhodně neběželi? Nebo jste naměřili jinou vzdálenost než ostatní běžci, přestože jste běželi stejnou trasu? Přečtěte si, co vše má vliv na přesnost GPS a co udělat pro její zlepšení.

  Mapa kdykoliv dostupná na zápěstí. | foto: Filip Marvan, Rungo.cz

  GPS je dnes již zcela neodmyslitelnou součástí sportovních hodinek a sporttesterů. Díky relativně přesnému sledování vaší polohy totiž můžete získat velmi cenná data nejen pro evidenci tréninkového deníku (díky kterému se pak můžete předhánět a motivovat s přáteli třeba i v naší RUNGO výzvě), ale především získáte aktuální informace o svém tempu a uběhnuté vzdálenosti. GPS má navíc dnes již prakticky každý mobilní telefon, proto není důvod ji spolu s některou z hromady běžeckých aplikací nevyužít.

  Chceš lámat jen své rekordy?

  Absolvuj závod, kde vítězem je každý, kdo se zúčastní a doběhne. Kde v cíli bude čekat medaile pro každého a tvůj pocit z odběhlého závodu s tebou budou sdílet stejní běžečtí nadšenci, jako jsi ty. Bohaté občerstvení v cíli a tričko s běžeckou tématikou jsou samozřejmostí. Nejbližší závod s volnou kapacitou se koná v Ostravě. Jsou tu ale i další města!

  Jak to vlastně funguje

  GPS (Global Position System) je družicový polohový systém provozovaný americkým ministerstvem obrany. Jeho nejdůležitější součástí jsou družice obíhající na oběžné dráze Země, které neustále vysílají informace o své aktuální poloze a čase (z přesných atomových hodin, které každá z družic nese) pomocí radiových vln na Zemi. V současné době je aktivních 31 GPS družic, přičemž minimální počet potřebný k fungování systému po celé zeměkouli je 24.

  Celý výpočet je ve skutečnosti velmi složitý, neboť je potřeba brát v úvahu různé korekce, které GPS využívá k dalšímu zpřesňování, ale pro pochopení si dovolme určitá zjednodušení.

  Abyste byli schopni určit svou polohu, potřebujete GPS přijímač, který zachytí onen radiový signál vysílaný z družic a dokáže ho zpracovat. Abyste mohli polohu spočítat, potřebujete signál alespoň ze čtyř družic současně. Na základě doby letu signálu od družice k přístroji ve vaší ruce lze určit, jak daleko se od každé z družic přijímač nachází, a díky tomu vypočítat přesnou polohu. Signál ze čtyř družic je potřeba proto, že přijímač v podstatě neustále počítá (minimálně) čtyři rovnice o čtyřech neznámých - zeměpisná šířka, délka, výška a čas. Čas se bere také jako neznámá, neboť na přesný čas vašeho mobilního telefonu nebo sporttesteru se opravdu nelze spolehnout (při výpočtech hrají roli nanosekundy).

  Jak můžeme ovlivnit přesnost

  1Výhled na oblohu

  Čím více družic náš GPS přijímač na obloze uvidí (a dokáže zachytit jejich signál), tím přesněji bude naše poloha určena. Družice se nachází zhruba 20 tisíc kilometrů nad zemských povrchem, proto není signál dopadající na Zemi nijak silný. Důležité tedy je umožnit přijímači co nejlepší „výhled“ na oblohu.

  Vliv má materiál kapsy, ve které máte telefon, nebo jak hluboko v batohu se nachází. Roli hrají zarostlé koruny stromů nad hlavou, jaké mají listy nebo zda je právě po dešti a listí je plné vody (voda obecně šíření signálu komplikuje). Situaci zhoršuje i vysoká zástavba budov, která omezuje výhled na oblohu.

  2Dostatek času před startem

  Jakmile zapnete GPS, začne vyhledávat družice na obloze a zpracovávat radiové signály z nich přijaté. V první fázi stahuje GPS spoustu dalších informací, například „zdravotní“ stav družic či data o jejich poloze. Tato data se stahují nejen před samotným „fixem“, ale třeba i několik minut po zahájení aktivity na pozadí, kdy již GPS čip měří vaši polohu. V této době je čip více zaneprázdněný, a pokud budete mít krátce po startu problém s kvalitou signálu (například vběhnete do hustého lesa), může to mít opět určitý vliv na přesnost.

  Z tohoto důvodu doporučujeme pouštět GPS třeba už tehdy, když se rozcvičujete a dopřáváte si běžeckou abecedu, nebo naprázdno třeba 30 minut před důležitým závodem, aby se alespoň některá data z družic aktualizovala s předstihem. Poté, co se GPS chytne, ji můžete uspat/vypnout a znovu zapnout až před startem závodu. Uvidíte, že nyní se chytne mnohem rychleji.

  3Frekvence měření

  Některé sporttestery umožňují nastavit frekvenci, s jakou ukládají data o vaší poloze v průběhu měření. Čím kratší frekvence bude, tím přesnější bude záznam. Běžně mobilní aplikace či sporttestery ukládají polohu každou vteřinu. V rámci šetření baterky ale někdy aplikace či sporttestery umožňují i ukládání v delších intervalech (například jednou za 10 vteřin i déle), což může mít na přesnost záznamu negativní vliv. Nezapomeňte si tedy zkontrolovat nastavení.

  4Další způsoby určování polohy

  GPS není jediným systémem pro určování polohy. Některé sporttestery a mobilní telefony dokážou pracovat také s ruským systémem GLONASS, který funguje na podobném principu jako GPS. Zařízení mnohdy zvládají údaje o poloze z obou systémů i kombinovat. Záleží ovšem na implementaci. Uvádí se, že ruský GLONASS má vzhledem k oběžným drahám družic, lepší pokrytí v severní části Země. GPS ale dosahuje o něco lepší přesnost.

  Například někteří uživatelé sporttesterů Garmin hlásí, že vypnutím GLONASS (provádí se v nastavení) se v některých modelech sporttesterů a verzích firmwaru zbavili problémů s nepřesným záznamem svých výběhů. Výrobci ale většinou slibují díky kombinaci obou systémů spíše zlepšení přesnosti.

  Pokud nejste spokojeni s přesností svého záznamu, zkuste experimentovat s nastavením obou systémů. U mobilních telefonů ale možnost konfigurace většinou chybí, neboť se jedná o pevně nastavenou vlastnost firmwaru.

  5Aktualizujte

  V neposlední řadě má vliv na přesnost také samotný GPS přijímač. Existuje mnoho výrobců GPS čipů, které se starají o příjem a zpracování GPS signálu. I když oproti minulosti dnes na vyloženě špatný GPS čip narazíte stále méně často, velký vliv hraje i software (firmware), který výrobce do přístroje nahrál. Kvalitnější sporttestery nabízí možnost aktualizací firmwaru, které často opravují chyby nebo zlepšují kvalitu záznamu. Pokud takový sporttester máte, nezapomeňte ho pravidelně aktualizovat.

  Podobná situace je i u mobilních telefonů, kde sice mají aplikace jen omezené možnosti (neboť pouze přebírají již vypočítaná data o poloze z GPS čipu a jeho firmwaru), přesto mají možnost odfiltrovat zjevně vadná data nebo upravit frekvenci záznamu. Pokud nejste se záznamem z mobilního telefonu spokojení, zkuste jinou aplikaci. Mezi ty osvědčené patří Endomondo, Strava, Runtastic nebo Sports Tracker.

  Co neovlivníme

  Na přesnost GPS má vliv mnoho faktorů a některé z nich ovlivnit nedokážeme. Pár příkladů za všechny. Přestože lze oběžnou dráhu družic poměrně přesně matematicky popsat (a i díky tomu zná každá družice svou polohu), vlivem kolísání gravitačních sil Země, Měsíce i Slunce se oběžné dráhy družic přeci jen mírně mění. Tento efekt může ve výsledku způsobit až dvoumetrovou chybu při výpočtu polohy.

  Další nepřesnosti způsobují měnící se podmínky v atmosféře, tedy meteorologické vlivy, roční období, vlhkost, tlak, teplota a další, kvůli nimž se radiový signál šíří pokaždé trochu jinak. Pokud se při nevhodných podmínkách tyto vlivy nasčítají, mohou způsobit chybu i více než čtyři metry.

  Autor:
  • tisknout
  • sdílet
  • máte tip?

  Pět věcí, jimiž můžete zlepšit přesnost GPS

  Prosím Vás můžete mi někdo poradit - vyměnila jsem v GPS sim kartu - vše funguje až do té doby, kdy by mi měla přijít...
  B98ě35l34a
  H20o35r86á29k69o82v67á
  Měla bych dotaz. Již několikrát se mi stalo, že poloha navigace v telefonu byla trvale cca 50m mimo. Bylo to pouze...
  D58a38v44i29d
  K11l97e87m23e11n56t
  Foto Frekvence měření a frekvence ukládání nemusí být a většinu nejsou to samé.
  J56a89k69u49b
  S16t93e73h40n67o
  Mam Polar 400M. Jsou vynikající.

  V diskusi je 35 příspěvků, poslední příspěvek 5. 4. 2017, 14:03

  mobilní verze
  © 1999–2018 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
  Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.