Sázíte na glukosamin kvůli kloubům? Možná se pletete

Denní dávka 1 500 miligramů glukosamin hydrochloridu nesnižuje lidem trpícím bolestí kolene poškození chrupavky. Tvrdí to aktuální studie University of Arizona. Jinými slovy, užíváte-li glukosamin, abyste podpořili svá kolena, možná vyhazujete peníze oknem.

Bojovat s chronickou bolestí kolene bude asi složitější, glukosamin nemusí stačit, varuje studie. | foto: Profimedia.cz

Je to špatná zpráva pro třicet milionů Američanů, kteří na tuto látku sázejí, vědci si však stojí za svým. Po dobu čtyřiadvaceti týdnů zkoumali 201 pacienta ve věku od pětatřiceti do pětašedesáti let. Asi polovině z nich, osmadevadesáti dobrovolníkům, přitom nabídli glukosamin, zbylým placebo, limonádu bez zkoumané látky. Pokus neodhalil, že by se těm respondentům, kteří užívali glukosamin, poškození chrupavky zmenšilo.

U sedmdesáti procent dobrovolníků, kteří pod dohledem pobírali glukosamin, se jejich stav nezměnil, osmnácti procentům se zhoršil a zbylým se zlepšil. "Naše studie neprokázala, že by pití glukosaminu redukovalo poškození chrupavky, ulevovalo od bolesti či zlepšovalo funkce lidí s chronickou bolestí kolene," uvedl vedoucí výzkumu Kent Kwoh z Arizonské univerzity.

Přesto však byly dvě třetiny účastníků z obou skupin spokojené, měly za to, že jim podávaný preparát funguje. Nancy E. Lane z Utažské univerzity, který se pokusu účastnila, to v případě glukosamnu vysvětluje tím, že jako cukr může u jistého typu lidí fungovat jako analgetikum.

Studii sponzorovala organizace Coca-Cola Co.'s Beverage Institute for Health & Wellness a je třeba dodat, že právě tento výrobce limonád po jistý čas nabízel jeden ze svých produktů obohacených o glukosamin. "Nejsem si jistý, zda ho uvedou znovu na trh, jak kvůli této studii, tak kvůli jiným," dodal Kworth.

Jeho tým přitom použil pro zohlednění dopadů užívání glukosaminu magnetickou rezonanci. Vůbec poprvé. Předchozí studie se spokojovaly s rentgenem, který ukazuje, jak daleko od kostí koleno je, přičemž se z větší vzdálenosti dalo usuzovat na více chrupavky. Magnetická rezonance však umožňuje zkoumat velikost chrupavky bezprostředněji.

Globální trh s glukosaminem přitom v roce 2012 dosáhl dvou miliard dolarů.

Není to jediná špatná zpráva od amerických vědců v poslední době, alarm vyslal i údaj, podle něhož mají umělý kloubní či kyčelní kloub dvě procenta Američanů, a čísla mají tendenci růst. Do roku 2030 se má podle studie zveřejněné magazínem Journal of Bone & Joint Surgery počet lidí s umělým kolenem zvednout o 670 procent oproti stavu z roku 2012.

Přispívají k tomu faktory jako obezita, stárnoucí populace, ale též lepší operační možnosti, to však není kompletní vysvětlení, proč kloubní náhrady potřebuje stále více mladých lidí.

Autoři:
  • tisknout
  • sdílet
  • máte tip?

Nejčtenější

Nevěra přináší víc bolesti než radosti, říká psychoterapeutka

Nora Vlášková, psychoterapeutka

Vystudovala práva, pracovala i s nejtěžšími zločinci propuštěnými z vězení. Po narození dětí zvolila Nora Vlášková...

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Měsíce jsem řešila ekzém, diagnóza však zněla Hodgkinův lymfom

Šárka Šteinochrová založila neziskovou organizaci Maminy s rakovinou.

To, co začalo jako svědivý ekzém, se pro mladou maminku Šárku Šteinochrovou změnilo v noční můru zvanou Hodgkinův...

Leklá ryba, otlapkávač nebo svazek mrkví. Co prozradí podání ruky?

Podání ruky

Vlastně na tom nic není. Vždyť dneska se ruka podává pořád – při pozdravu, seznamování, gratulacích, kondolencích nebo...

Další z rubriky

Čtyři stravovací chyby, které nám škodí, ale neumíme se jich zbavit

Ilustrační snímek

Informací o tom, jak se správně stravovat, abychom byli zdraví, štíhlí a ve formě, je sice plný internet i regály...

Bulharský dřep i mrtvý tah. Vyzkoušejte sedm cviků pro dokonalý zadeček

Ilustrační fotografie

Kdo to nestihl před létem, může ještě během několika týdnů vytvarovat své pozadí do požadovaného tvaru pomocí snadných...

Měsíce jsem řešila ekzém, diagnóza však zněla Hodgkinův lymfom

Šárka Šteinochrová založila neziskovou organizaci Maminy s rakovinou.

To, co začalo jako svědivý ekzém, se pro mladou maminku Šárku Šteinochrovou změnilo v noční můru zvanou Hodgkinův...

Advantage Consulting, s.r.o.
VEDOUCÍ SW VÝVOJE

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 100 000 - 120 000 Kč

Najdete na iDNES.cz