Jim Raffone se svým synem. | foto: jarofhope.org

Otec běhá o život svého syna a další zajímavosti ze světa

  • 0
Otec se pokouší podpořit výzkum nemoci, kterou trpí jeho syn. Nový sporttester od Garminu potěší triatlonisty a zajímavý příběh skvělého trailového běžce, kterého nejspíš (zatím?) nikdo nezná, zase milovníky běhání „jen tak“. Přinášíme další hrst zajímavostí ze světa.

Otec závodí o život svého syna

Když Jim Raffone vyšel z nemocnice, kde se léčil kvůli poruchám srdečního rytmu, zamířil bez ohledu na svůj zdravotní stav rovnou na letiště. Přeletěl dva tisíce kilometrů do Orlanda a vydal se na start na Walt Disney World Dopey Challenge, ve kterém absolvoval čtyři závody (od pětikilometrového až po maraton), celkem 78 kilometrů během tří dnů. To všechno pro svého syna.

Jim má syny tři, nejmladšímu jsou tři roky a trpí vzácnou variantou svalové dystrofie, na kterou v současné době neexistuje účinný lék. Tato genetická porucha způsobuje ochabnutí svalů, takto postižení lidé bývají odkázáni na invalidní vozík zhruba od deseti let a jejich věk většinou nepřekročí 20 let.

Jim Raffone má ve svém kalendáři pro letošní rok naplánováno hned 16 podobně náročných závodů na dlouhé tratě, kterými se snaží na případ svého syna upoutat pozornost. Doufá, že přiláká dárce a sponzory pro svou nadaci JAR of hope, která sbírá peníze na výzkum právě tohoto onemocnění. Alespoň malý příspěvek mu putuje i od RUNGO.cz.

Nové hodinky na triatlon Garmin Forerunner 735XT

Garmin představil nové hodinky z běžecké rodiny Forerunner, které přinášejí i funkce na triatlon. Tyto malé a lehké hodinky s integrovaným optickým měřením tepu přinášejí některé funkce, které nemá ani nejvybavenější model Forerunneru 920XT.

Nový sporttester Garmin Forerunner 735XT

Mezi nejzajímavější novinky patří propojení se službou Strava a podpora jejich „Suffer Score“, tedy speciální hodnoty, která na základě tepové frekvence přehledně odráží to, jak během výkonu pracovalo vaše srdce. Tu si nově můžete stáhnout i do jiných hodinek od Garminu pomocí Connect IQ aplikace. Dále přibyla podpora Varia Vision, nového head-up displeje v brýlích od Garminu určeného cyklistům a podpora elektrického řazení na kolo Shimano Di2.

V hodinkách najdete také funkce, které byly přidávány do některých dalších modelů díky aktualizacím firmwaru, tím máme na mysli detekce laktátového prahu, plánování strukturovaného plaveckého tréninku nebo statickou kontrolu regenerace (tyto funkce 920XT nemá). Oproti nejvyššímu modelu naopak chybí barometr a o něco menší je také výdrž baterie (14 hodin v GPS módu).

Hodinky se již v zahraničí prodávají za cenu 449 dolarů, tedy ve stejné cenové hladině jako Forerunner 920XT (který ale nemá integrovaný optický senzor tepové frekvence).

Nejrychlejší běžec, o kterém jste nejspíš nikdy neslyšeli

Běh je dnes nejen zábavou a sportovní aktivitou přispívající ke zdravému životnímu stylu, ale má také sociální rozměr. Chodíme na běžecké akce, kde se fotíme, sdílíme zážitky na sociálních sítích, navzájem se obdivujeme a soupeříme. Chceme se svými výkony pochlubit. Tristan Williams je na tom jinak, zajímá ho pouze běh samotný.

Jako člen Apalačského horského klubu chodí, běhá a lyžuje po horách, aby udržoval stezky a staral se o přístřešky pro cestovatele v amerických Bílých horách (White Mountains). Jeho výkony nenajdete na Endomondu ani na Facebooku a na ruce má jen obyčejné analogové hodinky. Běžci, kteří se s ním na svých dlouhých trailech setkali, o něm však mluví jako o běžci s obrovským talentem a obdivuhodnou rychlostí.

Když mu trailová běžkyně Kristina Folcik-Welts oznámila, že zhruba 51kilometrový Pemi Loop trail zvládl zaběhnout na úrovni nejrychlejšího známého času (kvůli analogovým hodinkám to měl Tristan změřené jen zhruba s minutovou přesností), řekl „To je cool“.

Později se ze zvědavosti vydal na 100 kilometrů dlouhý horský trailový závod a vůbec netušil, co má od závodění vlastně čekat. Na startu sněžilo a byla obrovská zima. Tristan předpokládal, že skončí hluboko na konci startovního pole. „Moje auto na mě čekalo v cíli, takže jsem prostě musel běžet, ať jsem chtěl, nebo ne,“ popisoval své pocity po závodě. V nabité konkurenci, kde byl i Kilian Jornet, nakonec doběhl na 14. místě. Když to zkusil o rok později (v roce 2014), byl už šestý. Rodí se zde nová hvězda trailového běhání?

V loňském roce dělal Tristan Williams parťáka také Scottu Jurkovi při jeho rekordním trailu po Apalačské stezce.