Ona
TEST: Velký přehled funkčního prádla

TEST: Velký přehled funkčního prádla | foto: Markéta RybářováRungo.cz

TEST: Velký přehled funkčního prádla nejen pro zimní běhání

  • 13
Abyste se při běhání v mrazech cítili pohodlně, je důležité zvolit správnou spodní vrstvu. Přinášíme přehled funkčního prádla od pěti různých značek.

Funkční spodní prádlo je alfou i omegou sportovního oblečení ve všech ročních obdobích. Jedná se totiž o nejdůležitější vrstvu, jejím úkolem je udržet tělesnou teplotu a odvádět pot a vodní páry pryč od těla. Můžete mít na sobě sebedokonalejší bundu nebo technicky propracovanou střední vrstvu, ale v momentě, kdy studený pot zůstane u pokožky a nepříjemně studí, vám to bude k ničemu.

Podél zapínáí je černý pruh látky a na něm logo z reflexní barvy

Nevíte, co si obléct na běhání v mrazech? Přečtěte si, jak vyzrát na výběr podzimního oblečení.

Na první pohled by se mohlo zdát, že mezi jednotlivými značkami a produkty z kategorie spodního prádla nejsou prakticky žádné rozdíly, ale opak je pravdou. Narazit můžeme na několik různých materiálů (mezi kterými dominují merino ovčí vlna, polyamid nebo polyester), různé střihy i odlišnou gramáž. Svou roli hraje i způsob tkaní, který může výslednou funkčnost výrazným způsobem ovlivnit.

Craft Active Extreme

Švédský Craft je značka, která prakticky vymyslela systém vrstvení oblečení, a na jejím funkčním oblečení je to znát. Spodní funkční prádlo je pak chloubou, na které Craft staví svůj úspěch. Nečekejte žádné převratné technologie nebo patenty. Všechno funguje až překvapivě jednoduše a stačí k tomu stoprocentní polyesterové vlákno a styl šití, který se už několik let nemění.

Craft Active Extreme

materiál:

96% polyester

4% elastan

cena: 1 290 korun

klady: velmi rychlý odvod potu, vhodné pro vysoce intenzivní aktivity, vyrábí se v množství variant
zápory: nutnost častějšího praní, nižší výhřevnost

Active Extreme je lehká spodní vrstva vhodná pro celoroční použití, která na těle sedí díky vysoké elasticitě velmi dobře a ještě lépe odvádí pot. Vroubkovaný vzor napomáhá rychlejšímu odvodu potu a snižuje plochu, kterou se tričko dotýká pokožky, což umožňuje nosit propocené triko i relativně dlouhou dobu po ukončení tréninku, aniž by hrozilo riziko prochladnutí.

Ve srovnání s konkurencí je to jednoduchý, ale funkční kus oblečení, který si neláme hlavu s moderními technologiemi, materiály nebo designem. Jeho největší přednost spočívá v bezkonkurenčním odvodu potu směrem od pokožky a v rozumné pořizovací ceně.

TEST: Velký přehled funkčního spodního prádla - Craft
TEST: Velký přehled funkčního spodního prádla - Craft
TEST: Velký přehled funkčního spodního prádla - Craft

Gore Essential Base Layer

Další legendou mezi sportovními značkami je německá Gore, která se ovšem proslavila především díky svým vodě a větru odolným membránám Gore-Tex a Windstopper. Kromě toho se v Gore ovšem intenzivně věnují i výrobě cyklistického a běžeckého oblečení.

GORE Essential Base Layer

materiál:

92% polypropylen

8% elastan

cena: 1 090 - 1 590 korun

klady: velmi rychlý odvod potu, vyrábí se v letní i zimní variantě
zápory: vhodné spíše pro intenzivní sporty, nižší výhřevnost

Gore Essential Base Layer sice oficiálně patří právě pod cyklistickou řadu, ale jak už to u spodního prádla bývá, můžete ho využívat pro libovolný sport venku i uvnitř. Jako první vás na spodním prádle od Gore zaujme až neuvěřitelně příjemný materiál. Obzvlášť teplejší varianta Thermo je na dotek extrémně jemná a měkká.

Přidáme-li k tomu i nízkou gramáž a slušnou prodyšnost, dostaneme kombinaci, která je více než konkurenceschopná. Nevýhodou v tomto případě může být horší životnost materiálu, která se projeví žmolkatěním při nošení trika přímo pod batohem.

TEST: Velký přehled funkčního spodního prádla - GORE
TEST: Velký přehled funkčního spodního prádla - GORE
TEST: Velký přehled funkčního spodního prádla - GORE

Mizuno Breath Thermo

V našich končinách je Mizuno známé především díky běžeckým botám. Za pozornost ovšem stojí i jeho řada funkčního oblečení Breath Thermo. Spodní prádlo z tohoto materiálu totiž disponuje unikátní vlastností - aktivně produkuje teplo v momentě, kdy se začnete potit.

Mizuno Breath Thermo

materiál:

90% polypropylen

10% polyakrylát

cena: 1 590 korun

klady: aktivně produkuje teplo, jakmile se začnete potit; vysoká výhřevnost
Zápory: vhodné pouze do velmi nízkých teplot, na dotek méně příjemný materiál

Vlhkost slouží jako spouštěč exotermické reakce, která probíhá uvnitř oblečení a generuje dostatek tepla, aby vás zahřála i při běhu ve velmi chladných podmínkách. Tato vlastnost je zároveň největší výhodou i nevýhodou spodního prádla Breath Thermo. Ve velmi chladných podmínkách je to perfektní kus oblečení, ale čím tepleji bude, tím spíše se budete muset poohlédnout po něčem lehčím a méně výhřevném.

Kromě toho je Breath Thermo na omak poměrně hrubý materiál, který na těle sedí velmi dobře, ale v některých případech může podráždit citlivější pokožku.

TEST: Velký přehled funkčního spodního prádla - Mizuno Breath Thermo
TEST: Velký přehled funkčního spodního prádla - Mizuno Breath Thermo
TEST: Velký přehled funkčního spodního prádla - Mizuno Breath Thermo

Tilak Ultralite

Materiál:

78% polyamid
22% polyester

cena: 840 korun

klady: velmi rychlý odvod potu, vhodné jako základní vrstva pro celoroční použití při vysoce intenzivních sportech, příjemný materiál
zápory: vyrábí se pouze s krátkým rukávem a ve dvojvelikostech

Spodní prádlo od Tilaku by se dalo označit za české Gore. Podobně jako jeho slavnější německý protějšek je i Tilak Ultralight na omak velice příjemný a měkký. Na těle pak toto prádlo sedí díky vysoké elasticitě a kompletně bezešvé konstrukci velmi dobře a spolehnout se můžete i na perfektní odvod potu pryč od těla.

Stejně jako u Gore bych však nedoporučoval nosit triko přímo pod batohem, aby se zabránilo žmolkování, na které bude použitý materiál kombinující polyamid a polyester náchylnější.

Největší nevýhodou spodního prádla Tilak Ultralight je absence většího počtu rozměrů, v mužské i ženské kategorii musíte vybírat z některé z dostupných dvojvelikostí (XS-S, S-M, L-XL).

TEST: Velký přehled funkčního spodního prádla - Tilak
TEST: Velký přehled funkčního spodního prádla - Tilak
TEST: Velký přehled funkčního spodního prádla - Craft

Icebreaker

Icebreaker

materiál:

merino ovčí vlna

+ příměs umělých materiálů

cena: 1 500 - 3 000 korun

klady: perfektní schopnost termoregulace, přirozená odolnost proti zápachu, perfektní pro méně intenzivní sportovní aktivity po celý rok
zápory: pomalejší odvod potu, ovčí vlna merino standardně nezpůsobuje žádné problémy, ale výjimečně se objevuje škrábání a svědění pokožky, vyšší pořizovací cena

Na závěr jsme si nechali další legendu, novozélandský Icebreaker, specialistu na oblečení z ovčí vlny merino. Ovčí vlna je plnohodnotná alternativa k umělému vláknu a její přednosti spočívají především ve vysoké výhřevnosti, vynikajících termoregulačních schopnostech a vysoké odolnosti vůči zápachu. Mezi nevýhody musíme naopak zařadit horší schopnost odvádět pot pryč od těla a nízkou pružnost, která se projevuje snadným pomačkáním oblečení.

Díky této kombinaci je Icebreaker ideální volbou do zimních měsíců, kdy se sportovní aktivity zpravidla odehrávají v nižší intenzitě a spíše než odvod potu vás zajímá výhřevnost zvoleného prádla. Milovníci vícedenních a survival akcí ocení i fakt, že týden neprané merino nevyvolává při podrobnějším čichovém zkoumání mdloby, jako tomu bývá u většiny „umělého“ oblečení.

TEST: Velký přehled funkčního spodního prádla - Icebreaker
TEST: Velký přehled funkčního spodního prádla - Icebreaker
TEST: Velký přehled funkčního spodního prádla - Icebreaker

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes třicet párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které v letošním roce pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. Chcete-li se Vítka zeptat na jakékoliv téma související s běháním a aktivním způsobem života obecně, navštivte naši poradnu.