Aplikace, která bojuje proti nemocem a pomáhá chodit

Pravidelně běháte, jezdíte na kole, hltáte kilometry a stanovujete si stále vyšší cíle? Udržujete kondici občasným tréninkem nebo chcete začít pravidelně sportovat, ale chybí vám motivace? Teď je tu pro vás aplikace, která dá vašemu pohybu nový smysl: už nikdy nepoběžíte pro nic za nic.

Běhání s mobilním telefonem získá jiný rozměr | foto: Profimedia.cz

Důvodem, proč může být každý uběhnutý kilometr dobrý, je mobilní aplikace EPP, vyvinutá v rámci projektu Nadace ČEZ Pomáhej pohybem. Podobné projekty už nějakou dobu úspěšně běží třeba ve Spojených státech a bylo jen otázkou času, kdy se dobrý nápad dostane až do našich končin. Sportovci jsou totiž všichni stejní a je úplně jedno, jestli běhají ultramaratony nebo si dají obden kolečko kolem bloku: jsou na své cíle náležitě hrdí, rádi se s nimi pochlubí a hledají motivaci pro nové. A to je přesně to, co EPPka nabízí.

Stáhnete, běžíte a vyděláváte

Všechno funguje tak, že si aplikaci stáhnete do mobilu přes Google Play nebo AppStore (nebo přímo přes web projektu Pomáhej pohybem) a začnete ji používat. Nenutí vás do žádných nesmyslů, jako jsou nutné registrace. Prostě se přihlásíte (jednoduše přes Facebook, nebo se nově registrujete), můžete však pokračovat i bez přihlášení. Zadáte výšku, hmotnost, pohlaví a věk, údaje, které jsou nutné ke správnému měření, a můžete vyběhnout.

Každý kilometr, který uběhnete, ujedete na kole, nalyžujete nebo třeba odbruslíte, přetaví aplikace do bodů, kterými přispíváte na projekt, který jste si vybrali z nabídky přímo v aplikaci. Nepřispíváte tak penězi, ale vlastním potem: čím víc si dáte do těla, tím víc získáte pro projekt bodů. V momentě, kdy s ostatními sportovci bodovou hranici naplníte, přispěje Nadace ČEZ dohodnutou částkou. A jestli vám na projektu záleží, nebudete chtít sedět v koutě. Aplikace tak pomůže i vám k lepší kondici či výkonům.

Může to vypadat jako nedostatečná motivace, ale nebojte se: z vlastní zkušenosti musím potvrdit, že charita je víc než jen pěkné číslo v podobě kilometrů sdílených na Facebooku. Budete totiž vědět, že za kilometry vám bude někdo vděčný. Požene vás svědomí. Tak jako mě, když jsem viděla kilometry ostatních běžců: „Tenhle pán uběhl už sto kilometrů a já jenom deset? To musím dát aspoň jednou tolik!“ Zkuste to a uvidíte.

Charita i sportstracker v jednom

Aplikace zároveň funguje jako standardní sportstracker, takže se nemusíte obávat, že přijdete o statistiku svých aktivit. Přehled o uběhnutých či ujetých kilometrech, o době trvání aktivity, tempu, spálených kaloriích a samozřejmě nasbíraných bodech se vám zobrazuje na displeji přímo při aktivitě i následně ve vašich uložených statistikách.

Aplikace je schopna započítávat nejen body v exteriéru podle GPS, ale i v interiéru pomocí pohybových senzorů v mobilu – jedinou nevýhodou je, že i ve fitku musíte mít mobil neustále při sobě. Dobrou vychytávkou je zobrazování vaší aktuální polohy na mapě na miniatuře přímo na hlavním displeji aplikace a také stanovování cílů, a to jak kilometrových či časových, tak bodových. Pokud už k naplnění vašeho projektu zbývá jen málo, prostě jen nastavíte body a dáte si třeba maraton... Uvidíte, že to půjde samo a že aplikace postaví na nohy i vás.

  • tisknout
  • sdílet
  • máte tip?

Nejčtenější

Nevěra přináší víc bolesti než radosti, říká psychoterapeutka

Nora Vlášková, psychoterapeutka

Vystudovala práva, pracovala i s nejtěžšími zločinci propuštěnými z vězení. Po narození dětí zvolila Nora Vlášková...

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Měsíce jsem řešila ekzém, diagnóza však zněla Hodgkinův lymfom

Šárka Šteinochrová založila neziskovou organizaci Maminy s rakovinou.

To, co začalo jako svědivý ekzém, se pro mladou maminku Šárku Šteinochrovou změnilo v noční můru zvanou Hodgkinův...

Leklá ryba, otlapkávač nebo svazek mrkví. Co prozradí podání ruky?

Podání ruky

Vlastně na tom nic není. Vždyť dneska se ruka podává pořád – při pozdravu, seznamování, gratulacích, kondolencích nebo...

Další z rubriky

Měsíce jsem řešila ekzém, diagnóza však zněla Hodgkinův lymfom

Šárka Šteinochrová založila neziskovou organizaci Maminy s rakovinou.

To, co začalo jako svědivý ekzém, se pro mladou maminku Šárku Šteinochrovou změnilo v noční můru zvanou Hodgkinův...

OBRAZEM: Trojnásobný táta se stal abstinentem a shodil sedmdesát kilo

Darren Scanlon

Čtyřicetiletý Darren Scanlon říká, že jen díky abstinenci dokázal zhubnout nadbytečná kila a vrátil se zpět na váhu,...

Bulharský dřep i mrtvý tah. Vyzkoušejte sedm cviků pro dokonalý zadeček

Ilustrační fotografie

Kdo to nestihl před létem, může ještě během několika týdnů vytvarovat své pozadí do požadovaného tvaru pomocí snadných...

Advantage Consulting, s.r.o.
PROVOZNÍ ELEKTROTECHNIK

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj, Pardubický kraj
nabízený plat: 27 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz