• Energy drinky pod drobnohledem. Zlepšují vytrvalostní výkon, ale...

  Pomohou vám vymáčknout ze sebe maximum a posunout hranici. Energy drinky sázejí na kofein v kombinaci s cukrem, který umocňuje jeho sílu a intenzitu. Běžci po nich před či během velmi dlouhého výkonu mohou sáhnout, ovšem výjimečně, a nesmějí zapomínat na konzumaci jiných tekutin.

  Únava? Energy drink nás může nakopnout, užívejte ho ale s rozmyslem a ne často. | foto: Profimedia.cz

  Kofein je jedním z nejvíce využívaných suplementů ve vytrvalostních sportech a řadíme ho mezi alkaloidy, tedy látky fyziologicky neobyčejně aktivní. Většina z nich specificky působí na nervovou soustavu. Hodně z nich se využívá v medicíně. Za zmínku stojí také to, že v malých dávkách mají příznivé, většinou povzbuzující účinky, ale ve větším dávkování působí opačně. Abychom si lépe představili, o kterých látkách je řeč, kromě kofeinu znáte z této skupiny látek zajisté také nikotin nebo chinin. Kofein působí v našem organismu jako stimulant. Povzbuzuje centrální nervovou soustavu a také srdeční činnost, podporuje činnost ledvin a zvyšuje tvorbu moči.

  Energetických nápojů je na trhu nepřeberné množství, liší se v podstatě hlavně cenou, ale vesměs jejich složení je obdobné. Základ tvoří již zmíněný kofein a cukr. V tomto případě je energetický nápoj v pořádku a splňuje to, kvůli čemu jste si ho vybrali. Množství cukru v jedné plechovce zvedne hladinu krevního cukru a spolu s kofeinem vybudí organismus. Pokud však zvolíte variantu sugar free nebo light, jste sami proti sobě. Umělá sladidla, která cukr nahrazují, totiž onu zmíněnou energii neobsahují. A navíc použitím těchto synteticky vyráběných sladidel nedáváme tělu nic prospěšného. Tělo zdravého jedince není na tyto umělé látky zvyklé, z pohledu výživy jsou dokonce považována za jednu z příčin vzniku obezity. Lidé trpící cukrovkou jsou samozřejmě jiný případ, pro ně jsou tato sladidla určena.

  A jak je to s „ionťáky“?

  Iontové nápoje jsou v módě, vybrat ale ten pravý a naordinovat si ho ve správné

  Po vypití energetického nápoje se nám uvolňuje do těla výrazné množství adrenalinu a tím dochází vlivem rychlejší cirkulace krve ke zvýšenému zásobování svalů a mozku kyslíkem. Stimulace fyzického a psychického výkonu je hlavní funkcí energy drinků. Pro zlepšení vytrvalostního výkonu je důležité, aby měly dostatečné množství energie nejen svaly, ale i mozek.

  Glukóza je pro mozek hlavním zdrojem energie. Váš mozek může během dne spotřebovat až 20 procent z celkového přijatého množství energie. Po vyčerpání vysoké dávky energie v jedné plechovce energy drinku dochází k rychlému poklesu hladiny krevního cukru, který pociťujete jako výraznou únavu a pokles mozkové aktivity. Vysoká hladina kofeinu v krvi není žádoucí ani z důvodu pomalejší regenerace po výkonu, kdy se díky kofeinu zvyšuje hladina kyseliny mléčné v krvi. Ta způsobuje "zakyselení" a následnou bolest svalů. Za přijatelnou se považuje celková denní dávka kofeinu do 400 miligramů. Naopak jeho nadměrné užívání může i u zdravého jedince způsobovat neklid, podrážděnost, třes, nespavost, ale i nerovnováhu některých vitamínů a minerálů.

  Při pravidelném užívání vysokých dávek kofeinu dochází k takzvané toleranci, tedy návyku, kdy tělu nepřináší stejná dávka kofeinu adekvátní účinek, tělo pak k povzbuzení potřebuje dávky daleko vyšší a tím si zahrává s negativními důsledky jeho použití.

  Plusy a mínusy pro vytrvalce

  + nápoj s koncentrovanou formou kofeinu, která na rozdíl od kávy (převážně turka) nepředstavuje tak vysoké riziko podráždění žaludku

  + účinný stimulant před výkonem, pokud je výkon delšího trvání, lze je pít i během výkonu

  - obsah umělých sladidel, která zde pouze k přebití chuti kofeinu a mají nulové množství energie

  - obsah barviv, pokud jsou z řady uměle vyrobených a mají nežádoucí účinky na lidské zdraví

  Vysokoenergetické nápoje se mohou pochlubit i dalšími látkami, patří mezi ně například guarana, glukuronolakton, taurin, vitaminy skupiny B a hořčík. Guarana odstraňuje únavu a pocit vyčerpanosti, jedná se o další zdroj kofeinu a obsahuje i další alkaloidy. Její předností je, že nezatěžuje zažívací trakt tolik jako káva a její povzbuzující účinek je trvalejšího charakteru. Ve světě se používá jako účinné afrodisiakum. Taurin patří mezi aminokyseliny, které si naše tělo dokáže samo vyrobit. Jeho název v sobě skrývá býka, protože byl poprvé izolován z býčí žluče. Zlepšuje soustředění a má antioxidační účinky. Spolu s glukuronolaktonem působí přímo na mozek a podporuje látkovou přeměnu v těle.

  V jednotlivých nápojích umocňují efektivitu energetických drinků i jiné látky, jsou to například inositol, ženšen, karnitin nebo synefrin. Poslední jmenovaná látka z kmene alkaloidů má výrazné stimulační účinky podobné efedrinu. Jeho použití však není považováno za doping. Tuto látku obsahuje Explomax energy drink. Synefrin pomáhá také při odbourávání tuků a podobně působí i aminokyselina karnitin. Inositol je zase rozhodující pro aktivaci energie ve svalech.

  Zmíněné látky dělají jednotlivé drinky výjimečnými a výrobci tak předpokládají, že právě díky jedné navíc dodané látce bude jejich produkt upřednostňován.

  V každém energy drinku najdete oxid uhličitý, kyselinu citrónovou nebo citráty. Tyto látky působí jednak jako konzervační látky, ale zejména chuťově vyrovnávají vysoký obsah cukru, aby byl nápoj pro náš jazyk přijatelný. O účincích oxidu uhličitého jsme se zmiňovali v předešlém článku.

  Celkově však rozdíly mezi energetickými nápoji žádné nejsou, obsah kofeinu je víceméně všude obdobný a pohybuje se od 60 až 80 miligramů ve 250 mililitrech. Více, a to 120 miligramů ho najdeme v Kamikadze strong energy. Tento nápoj obsahuje také výtažek ze semen konopí, který je však spíš reklamním trikem, jak přilákat další konzumenty. Konopí je samozřejmě technické povahy, jeho účinky jsou tedy čistě na úrovni legální.

  Obecná doporučení

  Po požití nápojů s kofeinem je třeba doplňovat do organismu vodu z důvodu dehydratace, kterou kofein způsobuje. Jedno balení energy drinku byste měli doplnit dvojnásobným množstvím vody.

  Energy drinky nejsou určeny pro běžné pití ani jako součást pitného režimu.

  Lidé trpící vysokým krevním tlakem by jejich konzumaci měli zvážit stejně jako u kávy.

  Zhruba jednu až dvě plechovky denně se z pohledu množství kofeinu považuje za normu. Denním užíváním však ztrácí tělo schopnost efektivního využití kofeinu. Proto bychom měli tyto nápoje zařazovat výjimečně, před výkonem, kdy opravdu potřebujeme fungovat na sto procent.

  Každý organismus využívá kofein různou rychlostí a jeho odbourávání trvá tedy odlišnou dobu. Jeho užití před výkonem je proto nutné vypozorovat, nejlépe vám k tomu poslouží tréninková jednotka, tak abyste v závodě byli připraveni a nepřekvapila vás možná negativa spojená s předávkováním. Podle některých zdrojů se považuje za vhodné užít dávku 250 miligramů kofeinu (což představuje více než dvě plechovky energetického nápoje), 15až 60 minut před startem, kdy se zužitkuje převážná část kofeinu. Uvolňování kofeinu v těle působí samozřejmě mnohem déle, od dvou do deseti hodin po požití, rozdíly jsou individuální. Pokud bychom chtěli ještě koncentrovanější množství kofeinu, lze použít speciálně vyvinuté ampule, které se ovšem nevyhnou použití sladidel a dalších přídatných látek.

  Energy drinky jsou na pranýři kritiky zejména kvůli zneužívání stimulačních látek spolu s alkoholem. Předpokládám, že tato problematika se však běžců netýká. Užívání vysokoenergetických nápojů, pokud je výjimečné, má své opodstatnění. To, že se podílí na zlepšení vytrvalostního výkonu, je nesporné. Pozor při dávkách kofeinu vyšších než 750 miligramů, pak se projevují negativní účinky, které výkon naopak snižují. Rozhodně jejich pití neberme jako každodenní součást tréninku ani jako vhodnou alternativu na uhašení žízně. Nezbytné je číst etikety a používat selský rozum.

  Veronika Krupková-Mráčková

  Trenérka a výživová poradkyně Veronika Mráčková

  Autorka je osobní trenérkou a výživovou poradkyní. V letech 2006 - 2009 byla reprezentantkou české republiky v běhu na 800 metrů. 

  Autoři:
  • tisknout
  • sdílet
  • máte tip?

  Energy drinky pod drobnohledem. Zlepšují vytrvalostní výkon, ale...

  S15t96a68n69i26s10l24a35v
  T81v93r87z
  Je hezké, že se tu píše o doplňujících nápojích.Existuje nějaký příznivý nebo nepříznivý vliv pro vytrvalostní sporty z...
  R97o75s10t60i54s98l12a10v
  T83a51r70a88b61a
  Foto Energy drinky jsou velká móda použivání při extrémním zatížení si myslím, že je správné. Mladí lidé to však mají jako...
  T93o73m54á37š
  K72u60c36h90a16ř
  Jediný případ, kdy se toho svinstva párkrát do roka napiji je, když potřebuji odřídit dlouhou trasu a nedaří se mi...
  P95a56v48e80l
  K38ř31í35ž
  Článek je samozřejmě ok. Správně vysvětluje, jak energy drinky fungují. A protože jsme na sportovně zaměřeném serveru,...

  V diskusi je 25 příspěvků, poslední příspěvek 2. 8. 2014, 9:30

  mobilní verze
  © 1999–2018 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
  Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.