Mých 7 důvodů: vyrábím žízeň, kromě jiného. A můžu machrovat

Náš čtenář Jan Vidim má své důvody, proč obouvá běžecké boty, evidentně odžité. Servíruje vám je s nadhledem, vtipem a stoprocentně uvěřitelně.

Nejlepší je běh o samotě, ale občas ho Jan Vidim proloží kolektivním. | foto: archiv Jana Vidima

1.Udržení hmotnosti

Nejspíš je to jen psychologická věc, protože se po podařeném běhu bez výčitek dobře najím, nicméně přes léto 2012 se mi podařilo trochu splasknout okrasný tukový polštář na břiše. Vytrvalostní spalování tuků tedy asi funguje, jen se jejich zásoby nesmějí průběžně doplňovat. Přes zimu s jejími vánočními večírky a nevlídným počasím to bude tradičně těžší.

2.Udržení v kondici

Tohle bez diskuze funguje. Po třech letech běhání vyběhnu schody, doběhnu autobus, vyjdu kopec a podobně bez zadýchání. Velmi příjemný pocit. Nejlépe je to vidět ve srovnání s vrstevníky a kolegy, kteří sice také sportují, ale dělají squash a plavání, kde to zřejmě tolik nepůsobí. Přiměřené běhání doporučil lékař při "servisní prohlídce", tak se toho držím. Ono k padesátce byl asi nejvyšší čas začít něco dělat, i když běžci říkají, že se s běháním dá začít doslova kdykoli.

3.Poznávání cizích krajů

Na služební cesty se snažím s sebou vozit věci na běhání. Nic to neváží, boty, tričko a kalhoty se vejdou do igelitky a ranní běh aspoň těch pět kilometrů kolem polského hotelu nebo odpolední výběh po skončeném jednání někde na Třeboňsku je výrazným zpestřením dne. Koneckonců, přes běhání jsem se dostal i na mezinárodní závod - půlmaraton v Lublani.

4.Machrování před známými

Jeden z nejdůležitějších důvodů. Zjistil jsem, že sportovní hodinky Garmin Forerunner mají krásně velké číslice, tak je nosím i normálně přes den. Občas si toho někdo všimne, zeptá se, jestli běhám, a hned je téma k diskuzi.

Nedávno jsem zažil příjemných deset vteřin slávy. Sedíme v houbařské hospodě za Prahou, s hostinskou diskutujeme o počasí. "Máme štěstí, dnes ráno neprší, jen aby to vydrželo. Měli jsme včera v Brodě závody a sotva jsme skončili, počasí se zkazilo a cestou zpět už lilo." "A vyhrál jste?" laškovně opáčila paní výčepní. Moje skromné "Jo..." mě hřálo několik dní.

5.Samota

Běhání je, aspoň pro mě, individuální sport, krásně při něm vypnu mozek a soustředím se na základní věci: nezakopnout, nezabloudit, všimnout si, co se děje kolem, třeba jak nad klecanským lomem zapadá slunce. V práci řeším, jak se říká, tisíc věcí najednou, při běhu jen jednu: běžet.

Jak tvrdí chlapík, co mě k běhu dotlačil, slovinský ultraběžec Jože Štumberger: "Don't think, just run." Něco na tom je. Občasný společný výklus s kolegy z práce to krásně zpestřuje.

6.Výroba žízně

Mezní užitek prvního piva: k nezaplacení. Koneckonců i hlt zteplalé vody, co zůstala v PET láhvi v kufru auta, chutná královsky. Člověk tak nezapomíná vážit si základních věcí.

7.Pocit po doběhnutí

Vychladnout, sprcha, do čistého, napít se, něco dobrého k jídlu, třeba bábovku. Krásný pocit, jako asi po každém sportování. Nejlepší je to po delších tratích, například Braník - Zbraslav - Braník, celý zbytek dne mám pocit, že "mám splněno". Myslím, že nemusím popisovat podrobněji.

Autoři:
  • tisknout
  • sdílet
  • máte tip?

Nejčtenější

Nevěra přináší víc bolesti než radosti, říká psychoterapeutka

Nora Vlášková, psychoterapeutka

Vystudovala práva, pracovala i s nejtěžšími zločinci propuštěnými z vězení. Po narození dětí zvolila Nora Vlášková...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Leklá ryba, otlapkávač nebo svazek mrkví. Co prozradí podání ruky?

Podání ruky

Vlastně na tom nic není. Vždyť dneska se ruka podává pořád – při pozdravu, seznamování, gratulacích, kondolencích nebo...

Jejich věkový rozdíl je pětapadesát let a chtějí spolu miminko

Alexis Tadlocková a její partner

Alexis Tadlocková (24) a její manžel Charles (79) z Ameriky plánují založení rodiny. Ačkoli nejstaršímu dítěti Charlese...

Další z rubriky

Únava, padání vlasů i hubnutí. Poznejte, že vám nefunguje štítná žláza

Štítná žláza (ilustrační fotografie)

Problémy se štítnou žlázou mohou mít dalekosáhlé následky. Ať už jde o neplodnost, hubnutí či naopak tloustnutí a...

Dietní trendy tohoto léta. Zhubnout se dá i jen tak mimochodem

Ilustrační fotografie

Svět dostává rozum, ve stravování se upouští od nesmyslných vylomenin a na první místo se dostává dobrá kondice....

Proti bolesti beder pomohou protažení, správné vstávání i dechová cvičení

záda

Bolí vás v kříži? Nejlepším způsobem, jak se trápení zbavit, je cvičení. Zároveň jde o nejúčinnější prevenci....

Najdete na iDNES.cz