Doping v ultratrailu: zničí tento krásný sport?

Doping v ultratrailu: zničí tento krásný sport? | foto: Stephan Repke, Rungo.cz

Doping v ultratrailu: zničí tento krásný sport?

  • 12
Vyšší prestiž a finanční odměny lákají do hor stále více elitních běžců. S profesionálním pojetím ovšem roste i problém s dopingem, který se v horách začíná rozšiřovat.

Ultratrailové závody byly vždy považovány za jeden z nejčistších sportů. Jedním z důvodů bylo celkové pojetí běhu v horách, které je spíše životním stylem než sportovní disciplínou. Druhý důvod pak spočíval v okrajovosti tohoto sportu, ani nejprestižnější světové závody nenabízely vysoké prize money a sponzorů bylo spíše pomálu.

Časy se však mění a doby, kdy Tony Krupicka dostopoval den předem na závod Leadville 100 (jeden z nejtěžších a nejprestižnějších ultratrailů v Severní Americe), aby přespal na autobusové zastávce a následující den tento závod vyhrál, jsou nenávratně pryč.

Komercionalizace ultratrailu

Zvýšila se prestiž a s ní roste závratným tempem i konkurence. Stále větší množství evropských i amerických atletů dostává profesionální smlouvy a odměny pro vítěze nejznámějších závodů se začínají přibližovat cifrám, které známe z dráhové atletiky nebo triatlonu.

Zkrátka a prostě, z volnomyšlenkářského běhání po horách a kopcích se stal organizovaný profesionální sport a tato změna s sebou nese hromadu potíží.

Doping v horách

Hlavním problémem, kterému bude ultratrail v příštích letech čelit, je doping. Stejné látky, které poháněly cyklisty k neuvěřitelným časům nejen na Tour de France, totiž skvěle fungují i pro zvýšení výkonnosti při běhu v horách. Není tedy divu, že se najde množství běžců, kteří lákadlu podlehnou.

Za poslední rok se začalo objevovat rostoucí množství varovných případů. Prvním větším skandálem byl start italské elitní běžkyně Elisy Desco na americkém mistrovství v běhu na 50 mil. Desco byla usvědčena z dopingu po svém triumfu na mistrovství světa v horském maratonu v roce 2009, a i když si svůj trest už odpykala, proti jejímu startu se postavilo hned několik zvučných jmen.

„Upřímně řečeno si nejsem zcela jistá, co měli pořadatelé závodu udělat, ale cítím se trochu sklíčená, že se mám postavit na start po boku někoho, kdo v minulosti podváděl,“ řekla tehdy k aféře Ellie Greenwoodová, světová šampionka v běhu na 100 kilometrů a jedna z nejlepších amerických ultra trailových běžkyň. „Náš sport si zaslouží více dopingových kontrol pro udržení etických a morálních standardů. Vážím si obrovských nákladů, které jsou do dopingových kontrol investovány,“ dodává Greenwoodová.

První případ na UTMB

Aktuálnější je pak zpráva o diskvalifikaci ekvádorského běžce Gonzala Calista, který loni doběhl pátý na závodě Ultra Trail du Mont Blanc (UTMB). S roční prodlevou se ukázalo, že měl pozitivní test na EPO (Erythropoetin). Byl proto dodatečně vyřazen z výsledkové listiny a dostal dvouletý zákaz startu na běžeckých závodech.

Jedná se o vůbec první případ dopingu na Ultra Trail du Mont Blanc, ale je velmi pravděpodobné, že poslední nebude.

Nedostatek kontrol

Největším problémem ultratrailu z hlediska dopingu je stále malé množství peněz, které se v tomto sportu točí. Tato částka je na jednu stranu dostatečně vysoká, aby motivovala běžce k používání zakázaných látek, ale zároveň není dost vysoká, aby měli organizátoři možnost provádět rozsáhlé dopingové kontroly, které jsou finančně velmi náročné.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes třicet párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které v letošním roce pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. Chcete-li se Vítka zeptat na jakékoliv téma související s běháním a aktivním způsobem života obecně, navštivte naši poradnu.