Vazelína, návleky a další vychytávky aneb jak si užít trailové běhání

Pohyb v horách je zajisté krásný. A protože se do hor nechodí umírat ale žít, musíme mít na mysli vnější vlivy jako jsou změna počasí, naše možnosti, schopnosti a správnost našeho vybavení. Než se vůbec začneme zabývat plánováním běhů, podívejme se na výbavu, která by se mohla hodit. Vezmeme to tedy hezky popořádku, odspodu nahoru tak, abychom na něco nezapomněli.

Holčičí radost ze spodního prádla z Merino vlny | foto: Jakub Larysz, Rungo.cz

Obuv - základ všeho!

Pokud nejste masochisté a nechcete se proslavit Giga puchýřem z Beskydské sedmičky, zamyslete se, jakou obuv si vybrat pro vaše běhy v přírodě. Pamatujte, že jakýkoliv pohyb ve špatně zvolené obuvi se může stát hotovým peklem.

Trailovou obuv lze rozdělit, do dvou až třech základních kategorií, dle použití:

  1. za sucha - tvrdý povrch
  2. za mokra - měkký povrch
  3. za zimních podmínek

Trailovky do sucha mají prodyšnější svršek a oproti trailovkám do mokra či zimních podmínek méně výraznou podešev. Podrážka je velmi důležitá, zabraňuje poranění chodidla nebo nechtěnému uklouznutí na sypkém podloží. Dále bývají trailovky vybaveny různými úrovněmi tlumení a korekcemi došlapu, jak tomu bývá u silniček. Pokud jste minimalisté nebo běháte v bosé obuvi, určitě najdete také vhodné modely u vašich oblíbených výrobců.

Terénní obuv do mokrého či zimního prostředí poznáte podle agresivního vzorku podešve. Podrážka je vyrobena z měkčí gumové směsi, tudíž má lepší přilnavost v blátivém podloží nebo na sněhu. 

Zimní speciály jsou dále pak vybaveny kovovými hroty, které umožňují běh i na zledovatělých plotnách. Zimní běžecká obuv může být vyšší než letní varianty. Zakrytí kotníků zabraňuje napadání sněhu do boty a tím se zachová běžecký komfort. Aby nedocházelo k promočení obuvi, svršek je doplněn membránou. Obuv s membránou, bychom měli volit do takových podmínek, kde nehrozí zapaření nohou.

Nejobecnějšími a nejdůležitějšími pravidly výběru obuvi pro běh v horách či terénu jsou tato:

1) Obuv musí vašim nohám sedět - každý máme jiný došlap, váhu a dokonce i levá a pravá noha se může lišit velikostí. Vyzkoušejte obě boty, protože komfort vašich nohou je důležitý. I sebemenší tlak na nohu může na dlouhém běhu udělat mnoho nepříjemností.

2) Za žádných okolností se nedotýkejte konečky prstů špičky boty - boty zpravidla kupujeme větší, hlavně kvůli seběhům, kdy noha v botě klouže směrem dopředu. Nejednomu běžci slezly nehty díky špatné velikosti boty.

3) Nezapomeňte na ponožky - při výběru velikosti vašich nových botek určitě nezapomeňte zohlednit tloušťku vašich běžeckých ponožek. Pokud si koupíte botu s místem na letní ponožku, můžete později čelit problémům s otlaky díky silnějším ponožkám.

Trailová obuv, zleva Salomon Sense Mantra, pánské a dámské Inov-8 Trailroc a...
Trailová obuv s Gore-texovou membránou se hodí obzvláště do zimních podmínek...

Pokud vybíráte s obuví rovnou i nové ponožky, vyberte si ponožky z funkčních materiálů a s bezešvou konstrukcí. Funkční materiály jako přírodní Merino vlna nebo Climatex vám zaručí sucho a teplo a bezešvý úplet pak eliminuje otlaky a vznik puchýřů. Merino ponožky jsou perfektní zejména do chladného prostředí a dokáží zahřát i v promočené obuvi. Climatex a jemu podobné materiály zase výborně odvádějí pot a rychle schnou, proto bych tyto materiály volil do léta, ale i vlhkého prostředí, kdy teploty nepadají pod 10°C.

Návleky na kotníky - tento doplněk oceníte zejména v zimě. I když nemáte speciální zimní obuv, můžete se těmito návleky chránit před padáním sněhu do bot. Samozřejmě, že se návleky dají použít celoročně jako ochrana proti padání kamínků a nečistot do bot.

Spodky a svršky

Módní policie naštěstí po běžeckých stezkách nechodí. Nebo alespoň ne po těch městům vzdálenějších. Oblečení samozřejmě volíme podle předpovědi počasí a toho, jak jsme schopni se při běhu zahřívat. Ať už máte za módní vzor Tonyho „Naháče“ Krupičku, či nikoliv běžecké oblečení pořizujte zásadně z funkčních materiálů. Určitě není rozmar si připlatit za věc, která funguje!

V obecné rovině byste od funkčních materiálů měli požadovat dobrý odvod potu od těla, hřejivost a odolnost vůči pachům. Pokud pod běžeckým oblečením nosíte spodní prádlo, dbejte na to, aby se nikde neshrnovalo a později nedřelo. Dámám s výběrem správné běžecké podprsenky zajisté pomůže TEST kolegyně Báry.

Z funkčních materiálů vhodných do přírody bych rád vypíchnul Merino vlnu, která je perfektní díky svým vlastnostem odvodu potu, výhřevnosti a antibakteriálním vlastnostem. Tím, že je Merino antibakteriálním materiálem získává i další vlastnost, nezapáchá při propocení a častém nošení.

Holčičí radost ze spodního prádla z Merino vlny
Zleva: běžecký nátelník ze syntetické tkaniny, Merino triko s krátkým rukávem o...
Elastické ¾ kalhoty Kalenji a pánské šortky od New Balance

Samozřejmě, že existují i průmyslově vyrobené funkční materiály. V různých cenových hladinách si vyberete rozmanité druhy funkčního oblečení.

Tip proti oděrkám a puchýřům:

  • I když máte funkční oblečení, může docházet na těle k odřeninám a opruzeninám. Na dlouhé výběhy si proto namažte třísla, podpaží a další inkriminovaná místa lékařskou vazelínou. Ta slouží jako prevence, aneb „kdo maže, ten jede“. 
  • Za slunečných výběhů se pak určitě nezapomeňte natřít opalovacím krémem, na horách je totiž sluníčko ostřejší než v dolinách.

Vybíháte-li navečer nebo za chladnějšího počasí, určitě si vezměte mikinu, případně náhradní tričko. Pokud se někde zastavíte, je fajn se převléci do suchého.

A jak se chránit před deštěm? Určitě se vám bude hodit větrovka nebo nepromokavá bunda s membránou. U výběru vrchní vrstvy si určitě pohlídejte parametry prodyšnosti a vodního sloupce membrány. Prodyšnost určuje jaké množství páry je membrána schopna propustit za 24 hodin směrem ven a vodní sloupec určuje, jaké množství vody membrána zadrží na 1m2 své plochy směrem dovnitř. Pro aerobní sporty je vhodné mít bundu s co největší prodyšností. Neprodyšná bunda by mohla mít za následek nedobrovolné saunování.

A ještě jedno běžecké moudro týkající se oblékání: “Pokud ti je zima, musíš zrychlit.” 

Kompresní textil

Tento druh oblečení ulehčuje organizmu jeho regeneraci. Pokud jej používáte během závodů nebo dlouhých a náročných tréninků, dopřáváte svalům oddálení únavy. Pokud se do kompresního navlečete až po námaze, urychlíte regeneraci. Kromě hotových kompresních kusů oblečení lze zakoupit také kompresní doplňky na určité svalové partie (lýtka, stehna a paže). 

Pokrývky hlavy

Určitě se vám z běhu nechce dorazit domů se suvenýrem v podobě spáleného nosu nebo omrzlých uší. I když se to nemusí zdát, pokrývka hlavy je důležitá. Kšilty a kšiltovky zabrání nepříjemným slunečním paprskům oslňování očí, a my tím pádem víme, kam šlápnout.  Multifunkční šátek pak můžeme použít jako čelenku, čepici nebo kuklu za chladných a větrných podmínek. 

Vybavení, doplňky a ostatní vychytávky

Trekingové hůlky - je to jednoznačně obrovská pomoc v začátcích. Do hůlek se můžete při stoupání zapřít, v sebězích vám naopak poskytnou oporu a stabilitu. Pokud se naučíte využívat jejich potenciál, můžete si být jisti, že vám udělají velikou službu jak v trénincích, tak i závodech. Dávejte si však pozor na zaseknutou hůlku mezi kameny nebo hůře mezi nohami. To se člověk nenaděje a může turistům zahrát pěkné divadlo.

Běžecký batoh nebo ledvinka - zajisté oceníte, když nebudete muset v jedné ruce držet bundu a v druhé svačinu. Propracované běžecké batohy a ledvinky v pohodě pojmou bundu, náhradní tričko a klidně i svačinu v podobě 3x řízek mezi chleby. Batoh nebo ledvinka by neměli při běhu příliš poskakovat. Díky nadměrnému pohybu může docházet k odřeninám a zhoršení koordinace pohybů.

Zleva: běžecký batoh Gregory Miwok 18, Salomon kotníkové návleky, 3l hydratační...

Návleky na kotníky - tento doplněk oceníte zejména v zimě. I když nemáte speciální zimní obuv, můžete se těmito návleky chránit před padáním sněhu do bot. Samozřejmě, že se návleky dají použít celoročně jako ochrana proti padání kamínků a nečistot do bot.

Smartphone a jeho aplikace - v dnešní době má většina populace chytrý telefon. Určitě by se Vám mohly hodit následující aplikace:

Mapy.cz - seznam vytvořil mobilní aplikaci svých map. Pokud si stáhnete asi 350MB balík dat, můžete mapy prohlížet bez datového připojení. V mapách jsou zakresleny turistické chodníky, tudíž se nemusíte bát, že byste zabloudili.

Horská služba - aplikace horské služby vám může pomoci při krizových situacích. Pokud se dostanete do průšvihu, můžete si jednoduchým stisknutím tlačítka zavolat o pomoc na nejbližší stanici horské služby nebo odeslat sms zprávu s vaší polohou.

Runtastic, Endomondo a další - určitě už nějakou podobnou aplikaci využíváte. Ukažte svým kamarádům, jakou jste si o víkendu zaběhli trasu a motivujte se k dalším výkonům. Porovnání testovaných aplikací si můžete přečíst v našich testech

Bezpečnost

Člověk se ani nenaděje a leží obličejem v prachu s vymknutým kotníkem a rozbitým kolenem. Je dobré myslet i na tyto situace, a mít u sebe alespoň pár náplastí s polštářkem, stahovací obvaz a termofólii. Nejlepší je, když se můžete sami ošetřit a dojít do civilizace, než někde sedět na pařezu a čekat, až přijde spásná záchrana. Určitě se hodí i nějaká finanční hotovost. Papírová dvoustovka na případné taxi nebo zahřívací čaj a jídlo se neztratí.

Pokud víte, že se brzo stmívá, určitě se může hodit čelovka a pobíháte-li v oblastech s výskytem krvelačných zvířat (komárů a klíšťat), pak určitě nezapomeňte na repelent.

Peristaltika je běžcův věrný druh, proto by kapesníčky či kousek toaletního papíru také neměli chybět ve vaší výbavě. Těžko budete na horském hřebeni budete lopuch s beruškou. No v nejhorším případě máte ještě výše zmiňovanou dvoustovku. 

Stravování a pitný režim

Stravování bude asi to nejsubjektivnější téma trailových běhů. Protože každý má jiný metabolismus a tukové zásoby, bude energii doplňovat v jiných intervalech. Nejsem výživový specialista a stále se v této oblasti učím. Jak se stravuji ukážu na následujícím příkladu:

Záznam tréninkového běhu z aplikace Endomondo

Měřím 173 cm, vážím kolem 61 kg, věk 27let. S kamarádem jsme absolvovali 29 kilometrový běh v Beskydech s převýšením asi +1500m/-1500m, kdy jsme trasu uběhli v čistém čase za asi 3,5 hodiny. Dle aplikace Endomondo jsem spálil 2461 kcal a měl bych vypít 1.18 l tekutin.

Snídaně: ovesná kaše na sladko, cca 350ml

S sebou do batohu: 1l tekutin, 3 tyčinky (2x oříšková tyčinka typ Maxinuta)

Občerstvení na trase: čaj a Tatranka na Lysé hoře.

Snídaně proběhla před šestou hodinou ráno, pak následoval přesun z Ostravy. Začátek výběhu v 8:15. Na Lysé hoře jsme měli pauzu asi 45 minut. Celkově jsme tedy na výběhu strávili asi 4 hodiny a 15 minut. Po seběhu do Ostravice jsem si dal rovnou oběd. Určitě na tréninkové běhy nepotřebujete žádné speciální energetické gely. Jedincům, kteří se velice potí, doporučuji vyšší příjem tekutin, možná i iontový nápoj pro případ ztráty solí a minerálů. A jako záchrannou brzdu před absolutním vyčerpáním doporučuji hroznový cukr.

V dalším díle se podíváme právě na plánování vašich prvních výběhů, podíváme se na zoubek předpovědi počasí a dalším drobnostem, na které bychom neměli před výběhem zapomenout.

Závěrem

Určitě teď nemusíte rozbíjet prasátka a utrácet za to nejdražší a nejnovější oblečení a vybavení. Můžete zkusit vyběhnout v tom, co máte doma, a tak si vyzkoušet, jak se vám které věci osvědčí. Určitě byste měli mít na paměti, že špičkové vybavení nemůže nahradit znalosti ani zkušenosti, které lze postupně získat.

 

 

Autor:
  • Nejčtenější

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

26. března 2024,  aktualizováno  8:54

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za...

Obří melouny už nejsou in, i muži mohou kojit a další zajímavosti o prsou

24. března 2024

Ňadra obvykle poutají pozornost mužských očí, jsou ovšem také částí lidského těla, která je...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sex se zajíčkem je super, ale... Sedm důvodů, proč nechodit s mladším mužem

28. března 2024

Vztahy s výrazným věkovým rozdílem jsou stále častější a už dávno nepatří do kolonky „podivné“....

Dvaadvacetinásobná matka přiznala závislost na těhotenství

22. března 2024  8:15

Sue Radfordová z Velké Británie má dvaadvacet potomků. Třiadvacetkrát byla těhotná a nevylučuje, že...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žena si vysnila plastiku prsou v Turecku, život se jí změnil v horor

25. března 2024  7:59

Třiatřicetiletá Stephanie Briggsová z Velké Británie roky šetřila na operaci, po které měla mít...

OBRAZEM: Známé osobnosti, které otevřeně promluvily o ztrátě dítěte

29. března 2024

Ztráta nenarozeného miminka je těžká pro každou ženu, která si touto zkušeností prošla. Známé...

Kate podstupuje chemoterapii, aby se jí rakovina nevrátila, vysvětluje lékařka

29. března 2024

Když princezna Kate oznámila, že má rakovinu, uvedla, že jí bylo doporučeno, aby podstoupila...

Zrušte rande. Tyto typy mužů své špatné stránky odhalují už v začátku

29. března 2024

Po schůzce s nimi se cítíte nejistá, po vztahu s nimi z vás zbytečně zůstane vyprahlá poušť....

OBRAZEM: Jarní detoxy, které doporučují slavné tváře

29. března 2024

Tělo si po zimě žádá úplně jiné zacházení, proto i slavné osobnosti na jaře volí trochu jiný režim,...

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...