Diskuze

20 let od ničivých povodní: sto tisíc lidí stále žije v rizikových zónách

Přesně dvacet let uplynulo od chvíle, kdy Česko zasáhla první katastrofální povodeň v novodobých dějinách. V červenci 1997 si vzala na padesát lidských životů. Od té doby vznikly stovky kilometrů hrází, valů či různých bariér za desítky miliard. Přesto více než sto tisíc lidí stále trvale žije v místech zařazených v kolonce „s nepřijatelným rizikem“.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

neměli jim povolovat stavění v záplavové oblasti...!!!!!! ale kšeft s parcelama je kšeft, co...??? teď ještě snad budou obec pokutovat za navršení 50 cm valu...!!!

0 0
možnosti

Mě by zajímalo kolik z nich se tam nově přistěhovalo, protože to bylo levné...

0 0
možnosti

Dvacet let je pro vládu a státní orgány příliš krátká doba.

Resp. dostatečná doba na rozkrádání, tunelování, zmanipulované státní zakázky, ale krátká na nápravu škod a hlavně jejich prevenci.

Určitě se na to peněz vydalo dost, ale málo uskutečnilo.

Žijeme přece v Česku...

0 0
možnosti

Já jsem dokonce toho názoru, že se stoletou nebo tisíciletou povodní neudělá žádná vláda vůbec nic.

0 0
možnosti

V20í63t 20J17ů25z33a

7. 7. 2017 10:47

To by mě zajímalo, kdy začaly ty "novodobé dějiny "Česka""

0 0
možnosti

Musím autora opravit hned ve 2 věcech:

1) nějaká kolonka "s nepřijatelným rizikem" pokud vím neexistuje, v současnosti máme pouze Aktivní zónu záplavového území (vodní zákon, $66, odst. 2 a dále)

2) "Jde o experty vytipované lokality, do nichž se velká voda nahrne tak nečekaně a rychle a s takovou silou, že během pár minut se může situace změnit v boj o život. Vody se navíc může přihrnout tolik, že pohltí i střechydomů.Týká se to několika města vesnic na soutoku Labe s Ohří a Vltavou, řetězce obcí podél dolní Berounky"

Ve všech vyjmenovaných oblastech se voda nikdy nenahrne nečekaně, rychle a s takovou silou. Mám u Berounky chalupu a máme většinou víc než 24 hodin na klidnou a pohodlnou evakuaci, vytahání věci ná půdu a celkovou přípravu domu na zaplavení. Stačí sledovat předpověď ČHMÚ. Všechny vyjmenované oblasti jsou na dolním toku, kde se voda zvedá postupně, a její ničivost je především v dlouhodobém působení, nikoliv v náhlosti a razantnosti. To co autor popisuje je jev bjevující se na horních tocích, potocích atd. a týká se to především flash-floods (bleskových povodní), vzniklých z prudké lokální srážky.

Chápu, že novinář nemůže být odbotník na všechno, ale zjistit si pár informací by fakt mohl.

3 0
možnosti

paragraf 66, asi jsem si spletl znak paragrafu s dolarem a chytrý currency convertor to přepočítal :-)

0 0
možnosti

proc ti lidi kupuji v pozemky v zaplavovych zonach kdyz si to na urade zjisti povodnove mapy existuji. Protoze je to levnejsi pak se divi a chteji dotaci kdyz je to zaplavi. Proste by mel urad zakazat stavbu v teto zone a tem kteri tam bydli neprispivat ani na kotel a okna. Protoze je to stejne vyplavi tak by byli donuceni se odstahovat.

1 0
možnosti

Pájo, domy stojí v záplavových oblastech stovky let. A většina lidí prostě nemá finančně na to, opustit svůj dům a koupit si na kopci za dva, tři miliony nový.

To intelektuál jako ty nepochopí.

1 0
možnosti

Nemám nic proti placenému obsahu internetového deníku.

Ale zpravodajství IDnes je na takové úrovni, že za něj opravdu nezaplatím. Ani vindru.

0 0
možnosti

Přesto se dál v zátopových oblastech dále staví. Nenasytnost developeru nezná mezí a lidi hloupnou.

0 2
možnosti

;-D;-D;-D;-D;-D;-D;-D;-D

Lidé kolem řek bydlí od úsvitu dějin.

2 0
možnosti

V tom roce 1997 psali,že valná většina domů byla postavena z nepálených cihel,takže se snadno pod náporem vody rozsypala.

0 0
možnosti

"stovky kilometrů hrází, valů či různých bariér" To jsou bohužel spíš propovodňová opatření.

0 0
možnosti