Diskuze

Při porušení tepny máte na záchranu lidského života necelou minutu

Běžecké závody umí být občas nebezpečné a kritický stav může na kohokoliv přijít kdykoliv. Nestůjte stranou a pomozte. Řekneme vám jak.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Foto

Děkuju za článek. Jen houšť a někam vypíchnout, abychom si to zopakovali. Sousedka zachránila život malýmu klukovi, když mu pes prokousl krk. Vrazila prsty do rány, aby přestala stříkat krev, mezitím přijela záchranka. Jenže tahle holka pracuje u záchranky, takže nezpanikařila a dělala to, co zná. Já sama nevím, co bych udělala. Proto díky za každou osvětu. Je lepší a praktičtější než číst někdy blafy o ničem. Dík.

0 0
možnosti

Super článek, určitě je dobré si toto vždy zopakovat.

0 0
možnosti

J93a89n 80Š59i52l56a23r

10. 4. 2017 11:41

"... Zaškrcovadlo by totiž mělo být alespoň deset centimetrů široké..." Děsný! - sekli jste se o 1 řád, zrovna v tak důležitém údaji. Viz např.: http://www.bexamed.cz/takticke-vybaveni/sof-tactical-tourniquet-sof-tt-generation-3-takticke-skrtidlo.html#2225

0 0
možnosti

Armáda spojených státu zavedla do výcviku školení, jak aplikovat škrtidlo - turniket na všechny končetiny. Vojá v přestřelce nemůže čekat na kolegu nebo medika, aby mu zastavil krvácení, nepřítel nepočká, kolega ho musí nejdřív sejmout. A za minutu je pozdě. Počet smrťáků z vykrvácení se podstatně snížil.

0 0
možnosti
Foto

nebylo by lepší nesportovat?

0 0
možnosti

Petr Valenta

1. 4. 2017 9:49

Příručky nepříručky - pokud improvizujete, tak jediné, co funguje na tepenné krvácení, je tlakový obvaz. Lze použít komerční škrtidlo - turniket vojenského typu, ale to asi nikdo nenosí. Gumová "škrtidla" z lékárniček - směšné 3cm široké proužky tenké gumy jsou k ničemu. Aletrnativou je použít cokoli pevného -pásek, popruh od ledvinky, pokud to potom ještě zatočíte nějakým klackem, tyčkou, abyste to utáhli. Zaškrcení není přijatelné jen na několik minut, je přijatelné i na několik hodin (což není doba, která by pro transport zraněného v českém prostředí připadala v úvahu). V příručkách se psávalo, že se má škrtidlo po hodině uvolnit atd - když škrtidlo drží tepenné krvácení, jeho uvolnění znamená, že to zase začne cákat, takže rada to není nejlepší.

PS. pokud byste si v případě nepřímé srdeční masáže připadali jako cvoci, že si v červenci zpíváte Rolničky, rolničky, tak Staying Alive je taky dobrá pomůcka ;-)

2 0
možnosti

Někde jsem zahlídl, že profesionálové v rukou laiků turnikety vojenského typu moc nevidí rádi, protože jsou velmi účinné a laik může špatně odhadnout typ krvácení a aplikovat ho nadbytečně, což může vést i k tomu že někdo přijde o nohu zbytečně + pak ještě je tam riziko soudních tahanic. Tlakáč a dobrý ... ale pokud prokazatelně stříká z tepny je zaškrcení turniketem účinné a snadno se aplikuje, jeho podstata je v tom, že si ho jednotlivec dokáže aplikovat i sám a když potom omdlí, tak to bude pořád fungovat a je lepší přijít o končetinu než vykrvácet, ale je to trochu v jiných podmínkách. Jeden jsem si raději pořídil, použití už bude druhá věc, snad nebude potřeba, ale lépe mít a nepotřebovat než naopak...

0 0
možnosti
Foto

Vážená redaktorka už zřejmě velmi, velmi dlouho nebyla na jakémkoliv školeníprvní pomoci. Zaškrcení rány se nedoporučuje!! Má se smotat cokoliv - ručník, bunda, triko do tlakového polštáře a na ránu tlačit a tlačit, zaškrcení totiž může být jen na několik minut. Takže vytvořit tlakovou vrstvu, tlačit na ránu, snažit se dostat končetinu, aby byla výš než srdce. Takže až příště budete chtít radit, tak si přečtěte novější příručku než tu z roku 1970.

0 8
možnosti

J25a69n 36K63i63s95z91a

31. 3. 2017 9:32

Ano i ne. Já používám a nosím toto škrtidlo: https://cdn.myshoptet.com/usr/www.rescue4you.cz/user/shop/big/42(1).jpg?5329972c

má to tu výhodu, že si to během několika sekund nahodí zraněný a zaaretuje, takže nedojde k uvolnění. Tlačení na ránu je někdy problematické. Záleží co se stalo. Ale souhlasím s vámi.

0 0
možnosti