Ona

Diskuze

Pět věcí, jimiž můžete zlepšit přesnost GPS

Stalo se vám někdy, že vám GPS „ulítla“ a v některém místě vašeho výběhu naměřila trasu, kudy jste rozhodně neběželi? Nebo jste naměřili jinou vzdálenost než ostatní běžci, přestože jste běželi stejnou trasu? Přečtěte si, co vše má vliv na přesnost GPS a co udělat pro její zlepšení.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Míša Černá

5. 4. 2017 14:03

Prosím Vás můžete mi někdo poradit - vyměnila jsem v GPS sim kartu - vše funguje až do té doby, kdy by mi měla přijít SMS o poloze, která ovšem nedorazí, nevíte někdo kde je chyba? Simka, která tam byla předtím fungovala bez problémů ale vypršel kredit, takže jsem jí musela vyměnit.

0 0
možnosti

Měla bych dotaz. Již několikrát se mi stalo, že poloha navigace v telefonu byla trvale cca 50m mimo. Bylo to pouze párkrát za rok, ale zrovna dost nevhod. Připisovala jsem to nekvalitě telefonu nebo jeho pádu. Bohužel nový telefon to již také udělal naprosto stejně a za příznivého počasí i terénu.:-/

0 0
možnosti
Foto

Frekvence měření a frekvence ukládání nemusí být a většinu nejsou to samé.

0 0
možnosti

Mam Polar 400M. Jsou vynikající.

0 0
možnosti

Existuje ještě jeden velmi spolehlivý způsob a to je d-gps. Zpřesnění GPS měření pomocí datového toku ze základnových stanic. Některé kapesní GPS to umí, i když je to trochu drahé. Většinou se využívá síť základnových stanic CZEPOS.

0 0
možnosti

Jan Dospěl

3. 3. 2017 18:27

Filip Marvan: v bodu 2 právě chybí informace, že almanachy se nenačítají jenom z družic, ale též u většiny nových spottesterů z Internetu při synchronizaci. A toto je pravě ten důvod proč nové sportestery mají rychlejší fix.

1 0
možnosti

Jan Dospěl

3. 3. 2017 17:26

Článek neobsahuje asi nejdůležitější informaci.

Pro správné a přesné určení polohy u GPS je nutné aby byly načteny informace o družicích - tzv. almanach. Informace o almanachu jsou vysílány spolu s GPS signálem. Přenosová rychlost je relativně pomalá (50 bps), takže pokud je potřeba načíst celý almanach tak to může trvat až 12,5min.

Většina prodávaných sporttesterů (např. od Garmina) si načítá almanach z Internetu při synchronizaci. Díky tomu je tak fixace velice rychlá, protože není nutné načítat celý almanach přímo z družic.

Abych to tedy shrnul. Před výběhem nezapomeňte sporttestr synchronizovat (klidně i den předem). On se Vám odvděčí za tu námahu rychlou fixaci.

6 0
možnosti
Foto

Přesně toto popisuji v článku v tipu čislo 2.

1 1
možnosti

Chceme-li zvýšit přesnost naměřené vzdálenosti na trati, kde se pohybujeme opakovaně, tak doporučuji aspoň jednou ji projít s minimální rychlostí, na místech se změnou směru se i na chvíli zastavit a pak ještě provést vlastní výpočet ze získaných souřadnic z tcx či obdobného záznamu, případně porovnaný i z náhledu na mapy.cz apod. Záleží na tom, jak moc přesně to člověk potřebuje a pro jaký účel.

0 0
možnosti

jj, pro ty, co nemají vlastní nemovitosti, polnosti ani les je GPS záznam pobíhání velmi důležitý.

Jinak by jim těžko kdo uvěřil že se neváleli celej den u televize :-)

I když - opravdu potřebujete někomu něco neustále dokazovat?

To nikdy nebudete dospělí?

1 11
možnosti

Ti, co mají pole, mají GPS v traktoru.

3 0
možnosti

J83a30n 64S19m12í97t84k19o

3. 3. 2017 13:03

Nejvíc jde zlepšit přesnost GNSS již při výběru hodinek - jenže probourat se tlustou vrstvou marketingového nánosu k užitečným, technickým informacím je prakticky nemožné. Přitom přesné technické informace by byly z hlediska kvalifikovaného výběru ideální, takhle člověk napůl tápe ve tmě.

K jednotlivým radám: výhled na oblohu člověk neovlivní, resp. asi těžko budu omezovat výběr terénů na otevřená prostranství. Lepší je, aby čip uměl víc konstelací, ne jen GPS - pak je větší šance že i při omezeném rozhledu bude k dispozici dostatečný počet rozumně silných signálů. Což se ovšem bije s požadavkem na dlouhou výdrž baterie...

Vyšší frekvence měření nemusí nutně znamenat vyšší přesnost zaznamenané trasy, dokonce naopak - pokud bude příliš vysoká, největší část změny polohy půjde na vrub šumu. Mně se osvědčilo logovat ne po časových úsecích, ale po ušlé vzdálenosti, log pak vypadal o dost "hladší", navíc když jsem se zastavil, nepřibyl chuchvalec nesmyslných bodů, jak poloha skákala okolo.

Tvrzení o vyšší přesnosti GLONASSu oproti GPS bych prosil ozdrojovat :-) Ono to asi bylo myšleno tak, že GLONASS byl koncipován tak, aby na severní polokouli dával větší přesnost než na jižní (což z pohledu SSSR/Ruska dávalo a stále dává smysl), nicméně vyšší přesnost než GPS je i tak nesmysl. Kvůli FDMA, horším hodinám i horší síti pozemních monitorovacích stanic (ač na tomhle Rusové poslední dobou dost pracují).

Kdybych chtěl, aby moje běžecké hodinky uměly víc systémů současně (což bych chtěl), byla by to kombinace GPS+Galileo+WAAS/EGNOS. V ČR už je běžně vidět dost satelitů na samostatný position fix, jako pomoc do obtížných terénů stačí i dva-tři.

3 0
možnosti
Foto

S tou přesností GLONASSu máte pravdu, v článku jsem to napsal špatně. Měl jsem na mysli lepší pokrytí signálem vzhledem k oběžným drahám družic v porovnání s GPS a ne přesnost jako takovou, která se udává u GPS lepší. Upravil jsem to a děkuji za připomínku.

3 0
možnosti