Ona

Diskuze

Banán v botách i chytré podprsenky: co přinesl veletrh ISPO 2016

Koncem ledna se v sousedním Německu pravidelně pořádá jeden z největších sportovních veletrhů na světě. My měli letos možnost se na ISPO do Mnichova podívat a přinášíme seznam těch nejzajímavějších novinek, na které se můžeme v běžeckém světě těšit.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

J86a87n 23W37a97c38l62a61v

30. 1. 2016 9:23

Po přečtení tohoto článku mne jímá hrůza. Zátopek i Abebe Bikila by zaplakali. Nebo by se možná dali k myslivcům ...

0 0
možnosti

:-/ kliknut na Technetu na článek...a pošle mě to někam do řiti.

1 1
možnosti

Martin Matula

29. 1. 2016 17:32

Když budu chtít lapat po dechu, zavážu si kolem pusy nadvakrát šálu a nepotřebuju masku. Stíží to sice trénink, ale žádný efekt na krvetvorbu to mít nebude. Studie na toto téma hovoří dost jasně. Je to jen marketingová hračička, asi stejná, jako koktejly na hubnutí, tukožroutí polévky a podobné nesmysly. A to ani nezohledňuji fakt, že stav hypoxie musí být dlouhodobějšího charakteru, aby tělo vyplavilo erytropoetin a nestačí jen zadržování dechu nebo stížené nadechování v řádu desítek minut. Tělo má několik systémů, kterými reaguje. Na trénink s odporovou maskou ale jen intenzivnějším dýcháním a zvýšením TF, což je dočasné. Žádné trvalejší změny a stimulace krvetvorby ale nenastanou. Berte to prostě jako fakt. Já vám rozhodně nechci kazit radost z běhání s maskou. Mou snahou je pouze osvětlit zcela lživý marketing o zázračných účincích těchto zařízení.

2 0
možnosti

Podprsenky mají být plné, ne chytré.

5 0
možnosti
Foto

Naštěstí se to vzájemně nevylučuje :-)

0 0
možnosti

Martin Matula

29. 1. 2016 8:32

Odporová maska je z hlediska simulace vysokohorského prostředí a zvýšení krvetvorby naprostý nesmysl a zcel nefunkční hračka. Jedinou funkcí může být lehké posílení dýchacích svalů, avšak u vytrvalců dost kontraproduktivní, protože zvýší jen povrchové dýchání a ne hluboké dýchání "do břicha". Tělo na masku reaguje jen tak, že zvýší ventilaci a tělu se dostává kyslíku stejně jako bez masky a saturace kyslíku v krvi výrazněji neklesá. Na simulaci vysokohorského prostředí je potřeba mnohem složitější a nákladnější zařízení hypoxico, které umí upravovat složení vzduchu a obsah kyslíku ve vzduchu, aniž by omezovalo jeho celkové množství.

3 1
možnosti

Tak si zkus někdy s maskou zaběhat a uvidíš jak budeš lapat po dechu. Já jestli tomu dobře rozumím tak při dýchání do odporu ve tvých plících vzniká podtlak, což vlastně znamená menší hustota kyslíku, což je přesně to co tě potká na horách. Možná že ten efekt není vyloženě stejný jako při tréninku ve skutečném vysokohorském prostředí, ale určitá simulace tam stejně je. S maskou běhám a můžu potvrdit že je to skutečně náročnější, více se zadýchávám, dříve mi vytuhnou nohy, na druhý den jsem více vyčerpaný. Jestli mi však došlo ke zvýšení hemoglobinu v krvi by prozradili však až krevní testy, každopádně ten tréninkový efekt na výkon bych jednoznačně ohodnotil jako pozitivní, dýchat hluboce do břicha můžeš přece snad i s maskou, takže nechápu tvůj argument.

1 0
možnosti