Ona

Diskuze

Chvála pomalého běhu: díky němu začnete běhat rychleji a snáze zhubnete

Začínáte běhat a hledáte svoje tempo? Uběhnete tři až pět kilometrů a vaše plíce se dusí daleko za vámi? Zlepšení stále nepřichází a vy nevíte proč? Problém je pravděpodobně v tom, že běháte příliš rychle.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Článek odpovídá mojí zkušenosti: začal jsem běhat po 40, klasická krize toho věku :)

Kondice nulová, tepovky šílené. Ale není jiná cesta než zkoušet běhat na nízkých tepovkách. Bohužel v případech jako já je to opravdu náročné na ego, protože se pohybuju tempem chůze, s během to nic společného nemá.

0 0
možnosti

S běháním jsem začínal v 31 letech při váze 90 kg a výšce 175 cm. Samozřejmě velmi pomalu, tak , abych byl schopen to udýchat. Během 3 měsíců pomalého běhání jsem shodil 15 kg i přesto, že své stravovací návyky jsem vůbec nezměnil, spíše naopak. Mým původním záměrem bylo pouze zhubnout. Po 9 měsících jsem běžel závod na 20 km za 1:27 a za další měsíc maraton za 3:01. Žádné tempové tréninky, pouze pomalý běh, vždy nejméně 10 km. Další rok maraton za 2:52 a za 11 let  v roce 1991 za 2:38, mezitím spousta maratonů (pod 3 hod a pod 2:50) a jiných závodů od 10 do 25 km. V tréninku jsem běhal pořád relativně pomalu, od 4:30 do 6 min/km. Rychlejší úseky pouze sporadicky, neměl jsem je v oblibě. V době svého maxima jsem měl 65 kg. Teď už jen běhám od 5:15 - 6:30/ km a zvládnu jen půlmaraton (je mi 66 let).

6 0
možnosti

T47o11m 50H54r11d29i84n77a

27. 1. 2016 10:10

Ve vašem věku dávat půlmaraton hluboko pod dvě hodiny je na poklonu R^ Připomínáte mi Květoše Hánu, který sice běhal na té nejvyšší úrovni, ale vždy mi připomíná: "Chlapče, nikam se nežeň, do cíle musíš dorazit tak, abys to dokázal uběhnout ještě jednou." Tímto heslem se řídí jak v tréninku, tak v závodech a výsledkem je, že běhá již více než šedesát let.

Tak vám přeji ať vám to dál vydrží.

0 0
možnosti

Aneb normální-středně rychlá  a dlouhá chůze každý den je pro zdraví a krásné tělo uplně to nejlepší ;-):-PR^. Běhají jen pošuci;-)

2 4
možnosti

Zřejmě běžce, který má půlmaraton o více než půlhodinu rychlejší než já, venku nepotkám, protože neběhám v Etiopii ani v Keni;-D

2 0
možnosti

Jan Hlas

27. 11. 2015 22:05

Na ty průdušky doporučuji šálu přes pusu a nos. Podle chladu omotat jednou nebo dvakrát kolem hlavy. Ale musí být pletená, ne flisová - aby šlo přes to dýchat. Dělá to divy.

0 0
možnosti

Tenhle článek mi mluví z duše, nikdy jsem nesportoval, nikdy jsem neuběhl víc než 300 metrů, nejsem závodník a nejsem soutěživý typ. Začal jsem běhat od nuly vloni s cílem vkuse uběhnout 5km, vytrvalost byla pro mě motivace. Nepotřeboval jsem ani hubnout při 192cm 97kg. Žádný sportovní základ jsem neměl, takže nebyla ani rychlost, ta začala přicházet až časem, i 5km už se mi začalo zdát jako krátká vzdálenost, výsledek za rok a čtvrt nenásilně bez bolesti a křečí vím, že zvládnu 5km pod 30min, 10km za hodinu a co se týká vzdálenosti zvládl jsem i půlmaratón, kromě zvýšené psychické pohody a získání lepší imunity proti rýměčkám jsem musel obměnit kalhoty o 3 čísla menší v pase, váha 89kg. Třeba tento můh výsledek bude pro někoho inspirací ;-)

13 1
možnosti

Ano, bude pro inspiraci, mate ode mne velke plus! Takhle bych si postup predstavoval i u sebe!

1 0
možnosti
Foto

Běhám dva měsíce, třikrát týdně. Se psem, spíše indiansky, chvíli běh, chvíli chůze. Cca 4 km,  cca 45 min. Ale pořád mne dost bolí kolena, to přestává, ale bolest lýtek naopak vzrůstá, musím si dávat delší pauzy a  běhat méně často.  Čím to je a přejde to?

0 0
možnosti

Lýtka? Asi běháte moc po špičkách, zatěžujete palce na nohách. Zkuste změnit obuv.

0 0
možnosti
Foto

Běhám pro radost neřeším vzdálenost ani čas ani závody.

5 0
možnosti

Ja jezdim pomalu autem - je to dobry na nervy.

1 2
možnosti

ale ne pro řidiče co jedou za Vámi ;-D

17 0
možnosti

Taky s tím mám nějak problém.

Na jaře (duben) jsem vstal z gauče (115kg) a rozběhl se. Ze začátku podle jakéhosi plánu ( 10 týdnů do souvislého běhu), ale pak jsem si něco naštudoval a koupil měřič tepu a od cca května běhám podle něj. Na hubnutí potřebuji do 130 tepů +-.

Momentálně, pokud se mám držet v pásmu 120-130 tepů, tak bez problémů uběhnu i 10 kiláků, ale tempo je jenom 7-8 minut na km. Je to tak 6: 4 -běh a chůze. Ano, jsem při tom schopen mluvit, ale pokud souvisle běžím, klidně i pomalu, nevejdu se do tepu. Chtěl bych běhat souvisle :-(, ale zatím to podle tepu nejde. Vážím 99 a letos jsem naběhal cca 300km. K tomu kolo, chůze a výrazná úprava jídelníčku.

Jsem se sebou spokojen, pod metrák jsem byl naposled v 16-ti a to už je opravdu dávno. Řeším , jak běhat přes zimu, mám náchylné průdušky, tak hledám alternativy. Snad příští rok se dostanu na souvislý běh.

Nějaké rady nebo korekce?

5 0
možnosti

Já Vám radím, na ty tepy se vykašlete, pokud se cítíte a můžete běžet, běžte. A hlavně trénink má být pestrý. Pokud běháte trénink co trénink pořád stejně, budete se zlepšovat strašně strašně pomalu. Dávejte si třeba jeden trénink na té mírné intenzitě, ale jeden se pokuste třeba uběhnout v kuse a sledujte, jak se ten souvislý běh prodlužuje. A v jednom tréninku si klidně dejte i nějaké rychlejší úseky (podívejte se jak se běhá fartlek) - hra s během - změny tempa podle chuti a pocitu, můžete to zatím prokládat chůzí. A taky si zařaďte do tréninků nějaké silové a gymnastické prvky - před nebo po běhání nějaké kliky, odlehčené shyby - na internetu je spousta videí co se dá cvičit i když člověk nezvládne shyb. Pokud vložíte silová a rychlostní cvičení, bude Vám tělo pálit víc mezi tréninky a zvýšíte sílu a aktivní hmotu. To Vám zas pomůže pálit a hubnout dál.

3 0
možnosti