Diskuze

Za bolest holení může okostice a měkké tkáně. Jaká je prevence a léčba?

Bolest holenních kostí je na špičce v žebříčku bolestivých záležitostí, které obtěžují běžce. Pokud se v práci nacházíte převážně v poloze vsedě u počítače a doma pokračujete v poloze ležmo u televize, s velkou pravděpodobností netušíte, co teď budeme řešit. Bežci však mají jasno.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
MA

Dobrý den, měl bych dotaz na autorku článku. Již 4 týdny mě pouze při běhu bolí bérec na pravé noze. Problém není však tak jednoduchý. Za ty 4 týdny jsem zátěž při které bych pociťoval bolest neprovozoval téměř žádnou. (byl jsem u doktora, rengen nic neodhalil, ultrazvuková léčba neměla pravděpodobně žádný účinek) Když jsem se snažil začít s tréninkem stačily 2 kilometry a bolest se vrátila. Ovšem ani s tou bolestí to není vůbec jednoduché, neboť je velice těžko specifikovatelná. Na dotek a prohmatání béréc nebolí vůbec, otok žádný, bolí vlastně pouze při běhu. Vlastně ani nelze specifikovat který sval a otázkou zůstává zda bolí opravdu sval, v oblasti bérce, při běhu to začíná tak po 300m bolet někde ve středu holeně a při pokračování se bolest přesouvá dal a dál, rozbolí mě sval na vnější straně stehna nad kolenem, začne mě bolet koleno, co konkrétně na koleni též nejde specifikovat (koleno a vazy by měly být též v pořádku), ale při pokračování to přejde do stavu kdy už to koleno bolí tak že se nedá dál pokračovat. 

Jak bolí okostice alespoň v počáteční fázi vím a s holení kostí tato bolest nemá pravděpodobně nic společného. S doktorovou diagnozou že mám dalších 14 dní čekat jestli nepřijde zlepšení jsem silně znepokojen, neboť 4týdny nepřinesly téměř žádný pokrok, krom toho tedy že po tom co jsem v počátku to cítil i při chůzi tak to přešlo během dvou dní. 

Nějaké názory co může být příčinou? Proč ta bolest přechází z bérce do dalších částí nohy? Jak se to dá léčit, a především hlavně jak diagnostikovat co s tím vůbec je?

0 0
možnosti
Foto

Bolest, která tímto způsobem "putuje" může být způsobena bolestivými spoušťovými body ve svalech - tzv. trigger pointy. Velice častým jevem u funkčních potíží s pohybovým aparátem je fakt, že bolest se objevuje jinde, než je dráždící zdroj. Je-li problém lokalizován pouze na oblast dolních končetin (pokud ne, je nutné brát v potaz i revmatoidní poruchy a vyšetřit krev na specifické markery), mění se v závislosti na času, zátěži, putuje, začala bych tzv. od píky - komplexním kineziologickým rozborem, vyšetřením zátěže na dolních končetinách (stoj na dvou vahách), vyšetřením reaktibility prstců na změnu těžiště, důkladným vyšetřením trigger pointů atd... Dobré by zcela jistě bylo i vyšetření na podoskopu (ozřejmí rozložení zátěže na chodidlech).  Prostě pokud za sebou nemáte kinezio rozbor, objednejte se na rehabilitaci a nechte se vyšetřit. A nedivte se, pokud Vám kolegové budou testovat i hluboké břišní svaly - i to se dělá... :)

1 0
možnosti
MA

Dobrý den, měl bych dotaz na autorku článku. 

 3100348925636

0 0
možnosti

Petr Soukup

22. 1. 2015 7:52

Existuje nějaký test na odlišení periostitidy (zánět okostic) a medial tibias stres syndromu (shin splints)? Příznaky jsou velice podobné a nedokáži odlišit. Případně jaká zobrazovací technika může potvrdit?

Díky Souky

0 0
možnosti
Foto

Dle mého se to odlišit nedá. Vznik MTSS je na terénu lehkého zánětu - který se může samozřejmě velice dramaticky zvětšit. Osobně mi tedy tyto dvě diagnózy splývají, rozdíl je spíše v síle vyjádření. Nevím, zda je moje domněnka správná, ale silný zánět by se mohl projevit v krvi (CRP, sedimentace) - pokud je to však nesmysl, prosím, opravte mě. Zobrazení nejlépe magnetická rezonance, která velice dobře zobrazuje měkké tkáně, ale na tu se s velkou pravděpodobností jen tak nedostanete...

0 0
možnosti

honza j

21. 1. 2015 21:33

ze zdravotnich duvodu jsem nemohl sportovat přes rok a nasledne ac jsem mel v planu zacit velmi zlehka tak po cca 10min behu mne hned zacaly bolet holene. Nekdy i tak ze jsem sotva dosel dom. Stejne problémy napr při fotbale na trave. Takze povrch relativne mekky.

Jak tedy postupovat když i 10min zatez vede k problemum?

Diky za radu

h.

0 0
možnosti
Foto

Zcela jistě se Váš problém řešit dá. Zkuste začít něčím jiným, nežli během, třeba rychlou chůzí, kolem, plaváním... nutné je vyzkoušet. Velice přínosné je cílené posilování svalů lýtkových a holeních, doplněné kvalitním strečinkem.

0 0
možnosti
PS

P22e37t83r 91S33ý68k44o59r92a

21. 1. 2015 19:01

Běháním k trvalé invaliditě...

3 1
možnosti
Foto

Běhám 26 let a invalidní rozhodně nejsem. Spíš naopak.  Jsem zdravější a pohyblivější než ti mladší. :-)

0 0
možnosti
PD

Taky bych přispěl drobnou zkušeností:

Mě chytaly bolesti okostice vždy na začátku zimní přípravy. Jako hlavní příčiny jsem vysledoval zejména přechod na tvrdý povrch (tělocvična, silnice) a chlad.

Jako terapie mi fungovalo snížení zátěže, běh po měkkém, vyhnout se došlapu na patu a .... denně tableta acylpyrinu (přece jen je to zánět).

0 0
možnosti

Mirek Janoušek

20. 1. 2015 20:02

Rád bych přidal svojí zkušenost. Bolest holení může mít i jiné příčiny, které ve finále k okostici mohou vést, pokud se bolest "rozběhá"! Což se mi stalo...  Když jsem měl s bolestí při běhání (hlavně na silnici) problémy a domníval se, že je to botami, pořídil jsem si tehdá (1984!) Adidasky (více než celá tehdejší výplaty mé matky...). Jako vedlejší efekt bylo samozřejmě i "zvýraznění", což ale paradoxně vyřešilo i můj problém:

kámoš:"Tý brďo, ty máš super boty!" Já: "Pořídil jsem je proto, že mě při běhání bolej lýtka..." k: "Hmmmm, to sem měl taky, ale stačí si před běháním pořádně rozcvičit záda, resp. páteř!" j: "Blbost, ale vyzkouším to!"

No, a ono to fungovalo, resp. funguje do dneška! Jakmile si zapomenu tu páteř před během rozcvičit a při běhání mě silně začnou bolet holeně, zastavím, přitáhnu si rukama hlavu na prsa, pořádně procvičím krk, záda a jdu znovu na to! Bolest rychle odezní.

Netvrdím, že je to universální recept, ale třeba někomu z vás pomůže od bolesti.

jo, a omlouvám se za ten román....

Mirek

0 0
možnosti
TA

Jelikož zde autorka diskutuje, chtěl bych se zeptat na její názor ohledně tejpování urob si sám... Myslíte, že se lajk může dobře zatejpovat a neublíží si ještě víc špatným tejpem?

0 0
možnosti
Foto

Abych byla upřímná, v textu byla původně možnost tejpování pouze vyobrazena, ale byl vyžádán dodatečný popis tejpovací techniky. Myslím, že nejvhodnější je, pokud Vás tejpovat naučí profík (nemusí to být nutně fyzioterapeut) a pak si lepení provádíte již sám. Abych byla ještě upřímnější - je jistý guideline, jak tejpovat, ale v praxi mnohdy hledáme a zkoušíme, protože každé tělo reaguje malinko jinak. Mně osobně tejpy rozhodně pomáhají (je pravda, že sama na sobě je využívám velice zřídka) a to jsem k tomu přistupovala jako k módní záležitosti a moc tomu nevěřila - tedy nějaký placebo efekt u mě mohl být vyloučen. Asi tak - neublížíte si, ale taky si nesprávným tejpováním nepomůžete. Prostě své potíže můžete trochu zhoršit, když to nalepíte blbě, tak to sundáte a jste tam, kde jste byl. Tejp neřeší problém, pouze symptom. Ale i to je někdy dobré, protože utlumíte nefarmakologicky bolest a můžete řešit ten pravý spouštěč.

0 0
možnosti
TC

Sportem k trvalé invaliditě.

2 3
možnosti
EK

Já bych zavedla zvláštní daň na běžecké vybavení, třeba kecky, stejně jako u kuřáků. Zbytečně zatěžujete zdravotní systém a ostatní na vás musí doplácet.

1 11
možnosti
KK

Jo aháá, vy jen trapně trollujete, mně to hned nedošlo ;-D tak příjemnou zábavu R^

7 0
možnosti