Diskuze

Rozbor běžeckého stylu: běh přes paty a špatné postavení

Běžkyně Martina předvádí výrazný běh přes paty, což rozhodně nemusíme brát jako negativum, zvláště u dlouhých běhů a začínajících běžců. Problematickými partiemi jsou především dolní končetiny.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Foto

já běhám zásadně přes paty kvůli lepšímu rozhledu po krajině

0 0
možnosti
Foto

to na tom videu je málo, je nutno víc vystrčit paty a pořádně se zaklonit

0 0
možnosti

J12i65ř68í 24I97z49á66k

28. 3. 2014 9:50

Já chci zpět hodnocení pana Škorpila ;-(;-(;-(;-(;-(;-(;-( toto je sice také sofistikované, ale moc popisné a také nenabízející návod jak z toho ven....

0 0
možnosti

Asi čteme jiný článek. V tom u mě je např.: "Efektivitě běhu nenahrávají ani zkřížené ruce v křečovitém sevření předloktí pod prsy. Ruce mohou být velkými pomocníky při švihové technice běhu. Jejich pohyb by však měl být pouze v boční rovině (podél těla) a paže by měly být uvolněné." 

To mně přijde jako dobrý návod, jak na zlepšení.

0 0
možnosti

Přijde mi, že tohle je typický holčičí běh.

0 4
možnosti

Rozhodně nejde o jakýsi standard podle kterého bychom to pojmenovali "holčičí běh", potom bychom museli znát i chyby, tedy odchylky od holčičího běhu a tyto poté srovnali a pracovali na jejich korekci.

Můj osobní názeor je, že snahou běžkyně je přiblížit se pohybově technice, kterou viděla, ale bohužel nikdo jí neřekl o tom, jaké jsou základní požadavky na její správné provedení. Prostě se to naučila vizuálně bez znalosti jakéhosi standardu. JE to jako s čísly, pokud neznáme standardní označení pro počet jednotek např. 5, nebudeme nikdy vědět kolik máme prstů na ruce. Obdobně je to s během: pokud se budeme opírat o naše těžiště v bocích, viz. běžkyně, ale proč když těžiště se opírá v podpoře, tak přijdeme k poranění.

Podobně sportovci nechápou odlišnosti mezi "odpočinkem" a "zotavením".

0 0
možnosti

Tak to je asi poprvý, kdy souhlasím s nějakým rozborem běhu. Ne, že by můj běh byl nějak excelentní, ale tady to sezení a plutí po patách vypadá až nezdravě. Hlavně okolo té cca 10. sekundy je to opravdu špatné dle mě. Mně bylo kdysi dávno doporučeno, ať si vyběhnu nějakej kopec nebo zasprintuju delší trať a potom, až budu vyklusávat, abych si dal pozor na to, co moje tělo dělá, že ono samo po velký zátěži při vyklusávání, když člověk na nic nemyslí, najde svůj ideální běžeckej styl, ale silně pochybuju, že by si nějaký tělo našlo to sezení v běhu :) ale jen říkám svůj názor

0 0
možnosti

Představte si i takové usazení v běhu do boků, má význam v běhu, zejména pro správnou činnost zadních podkolenních vazů , hamstringů při běhu, a přenosu energie na lýtkováý sval. Jen jde o to najít tu správnou polohu.

0 0
možnosti

Zdeněk Sládek

28. 3. 2014 7:51

Pokud si provedeme analýzu, zjistíme, že:

1) běžec se zaměřuje při zvedání nohy z podpory na zvedání kolena, což má negativní důsledek pro naše klouby: délka podpory je zbytečně dlouhá a tedy tělesná hmotnost zatěžuje klouby a běžec si zbytečně ubližuje.

2) pro správný pohyb je nutné držet vertikální přímku bod podpory, kyčel, ramena a hlava s mírně ohnutými koleny.

3) dříve než zajistíme podporu je nutné mít druhou nohu již v pozici pod hýžděmi, má to jednoduché biiomechanické vysvětlenmí. Do kolize se mohou dostat přední stehenní svaly a hamstringy. Kde přední stehenní svaly nemají význam pro odraz jak je mezi běžci známo je to mýtus, ale zajišťují stabilitu těla při dopadu společně s prací kotníků, zvednutí nohy nám zajišťují podkolenní šlachy zadní strany stehen. TEdy pokud je naše fyzické úsilí větší a zaměříme se na zvedání kolen nikoli na pouhé přizvednutí kotníků ze země, kdo bude výtěz samozřejmě přední stehenní svaly, toto jsou původy bolestí hamstringů. Vysvětlení mýtu spojeného s před.steh.svaly naleznete také na internetu pod pojmem "extensor paradox".

    V každém případě jde o špatné pohyby a zvyky tyto lze odstranit cvičeními zaměřenými na naše vnitřní jádro, dopad nevést přes paty nebo špičky ale přez bříška, kde má být tělesná hmotnost, abnormality jako pronace a supinace jsou spíše naše chyby pohybu, platí obdobné včetně posílení stabilizačních svalů, opět doporučuji skákání přes švihadlo a zapojování hamstringů a vnímání těl.hmotnosti. Naučte se využívat gravitace snížíte vaše úsilí. Pokd jednu chybu uděláte jednou nevadí to, ale pokud ji zopakujete 1000x potom máte problém, z toho plyne výstelky v botech v odstranění problému nepomohou, pomůže vám správný pohyb. Běh není jen dril, ale dovednost, naučte se nejprve správným pohybům v cvičení a poté jej vkomponujte do běhu. JE to jednoduchá filozofie, jen málo kdo se chce učit a základní pohybové schopnosti ignoruje. Pamatujte si, nepracujte proti gravitaci, zaměstnejte ji, tělo vám to vrátí.

1 0
možnosti