Diskuze

Poslední jídlo před tréninkem: co, kdy a proč jíst

Důležitý je pro běžce celodenní jídelníček, poslední jídlo před tréninkem však ovlivňuje výkon tak významně, že mu musíme věnovat samostatný článek. Přečtěte si, co by v něm mělo a nemělo scházet, jaký časový odstup mezi pokrmem a aktivitou má být a jak to vše závisí na povaze následné fyzické činnosti.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Foto

Taky asi záleží na tom, jak kdo má rychlý metabolismus. Já kdybych šel běhat po třech hodinách od posledního jídla, tak cestou umřu hlady.

3 0
možnosti

No vidite, ja jsem sel nakladat nakladak sotoliny po trech dnech od posledniho jidla a bylo to vcelku v pohode. Vyznam jidla byva precenovan. Dulezita je laska.

0 0
možnosti

Bohužel bod 4 je nesmysl. Tuky hoří v sacharidovém ohni,bez sacharidů tuky nespálíte (kromě ketózy). Takže když přijdete do posilovnyvyhladovělí, tak jediné co budete spalovat jsou bílkoviny (= devastace svalů).Správně je: jít do posilovny plný sacharidů, které začneme spalovat okamžitě acca po 20 minutách začneme spalovat i tuky. Pravidelný pohyb + správněrozfázované strava = rychlejší metabolizmus a redukce tuků. Naopak fyzickývýkon vyhladovělé tělo nutí ke stresu = spoření energie (ukládání tuků).

2 0
možnosti

Myslím si, že pravdu můžete mít vy i autor. Záleží na množství. Jít posilovat nalačno je nesmysl, stejně jako cvičit hodinu po kachně se šesti. Můj osobní názor je, že to ideální jídlo před tréninkem je silně individuální a nelze jej najít v novinovém článku. Existuje hodně relevantních výzkumů na podobné téma a zajímavé je, že se v každém najdou odchylky od obecně zjištěných skutečností. Prostě člověk není sériová výroba.

2 0
možnosti

lepsi varianta je nejist, nepit, nebehat. Trenink se da prospat.

1 1
možnosti

Pardon, ještě bych chtěl dodat, že obrovský vliv na to, co při tréninku spalujeme (zda-li "jedeme" více v tucích či v sacharidech) má aerobní trénovanost. Lidé vytrvalostně lépe trénovaní (s rozvinutějším aerobním metabolismem) využívají pro tvorbu ATP (energie) tuků z vyššího procenta než ze sacharidů. Proto nejoptimálnější cestou k podpoře spalování tuků je nejen energeticky lehce deficitní jídelníček (v tom také mírně snížený přísun sacharidů), ale i pravidelná aerobní fyzická zátěž. Proto běhejme, jezděme na kole... "rozvíjejme" i touto cestou tukový metabolismu.

0 0
možnosti
Foto

Super článek, jasně, stručně, srozumitelně. Díky

1 0
možnosti

Miloš by ukázal, jak se to dělá. Nacpal by se jelity a zapil ohnivou vodou. Pak by na vozíku trhal rekordy.

0 3
možnosti
Foto

aspoň sem toho Miloše netahejte, prosím! a když už se vám to jméno tak líbí, pak zvolte jeho příjemnějšího a méně konfliktního jmenovce, propagátora běhu na pohodu Škorpila, ano? mimochodem, ať se držíme tématu, super běžecká potravina jsou podle něj datle, vyzkoušeno, potvrzuji;-)

1 0
možnosti