Na chodce se nedívejte skrze prsty, i chůze je pohyb vpřed a dálkové pochody...

Na chodce se nedívejte skrze prsty, i chůze je pohyb vpřed a dálkové pochody dají zabrat. | foto: Profimedia.cz

Chůzí se skvěle spalují tuky. Zkuste se zúčastnit dálkového pochodu

  • 31
Kdo nemůže nebo nechce běhat, chodí. Oko chodcovo, nezatíženo drastickým nedostatkem kyslíku, totiž víc vidí. Navíc s sebou můžete vzít i děti a ty rodinné příslušníky, které by běh přivedl k rychlému funusu. Přečtěte si, jak si svých sto jarních kilometrů užije každý bez ohledu na věk, váhu a stav trénovanosti.

Běh se hodí pro každého, ale ne v každém věku nebo životním období. Můžete být maminka po porodu, běžec po operaci, jedinec s dočasně navýšeným prostorovým výrazem nebo někdo, na koho už všechna ta tempa tak nějak nejsou. Přesto si můžete užít pohyb v přírodě a první jarní dny jsou pro to ideální.  

Akci „Sto jarních kilometrů“ organizoval ČSTV už v roce 1957 a já si dodnes pamatuju, jak jsme jako děti na škole v přírodě honili zápisy kilometrů do průkazky Buď fit. Dali jsme to za deset dní. A tahle akce se koná dodnes. Nemusíte se organizovat, ale než si nazujete boty a vyrazíte třeba jen tak nazdařbůh jarem vonícím lesem, zkuste se inspirovat.  

Chůze versus běh

Každý běžec, pokud dřív nebyl výkonnostní sportovec, vám potvrdí, jak těžké je se opravdu rozběhat a ze stádia „běhochodec“ přejít do stádia „běžec“. Dá se tedy říci, že pochodníci jsou někdy prenatálním vývojovým stádiem běžce, v němž občas z požitkářských či zdravotních důvodů rádi setrvají. Ani při svižné chůzi sice vandrovník nedosahuje tak vysoké tepové frekvence jako při pomalejším běhu, ale počet spálených kalorií může být takřka stejný. 

Průměrná tepová frekvence leží totiž při běhu nad hranicí spalování tuků, a proto se například objemnějším jedincům doporučuje začít spíše s chůzí, protože díky nižší tepovce ztratí své kilogramy daleko lépe. Je ale třeba připomenout, že aktivita s nižší intenzitou musí být pro výsledný efekt provozována delší dobu a délka procházky by se tak měla blížit spíše ke dvěma hodinám. Chůze daleko více uleví kloubům nebo běžeckým bebíčkám způsobeným tréninkem, a je-li navíc kombinována například s použitím hůlek nebo golfových holí, zapojí se do aktivity celé tělo.

Turistické pochody pro každého pochodníka

Turistika je hédonistický a poznávací pohyb vpřed a turistické pochody jsou oficiálně cokoliv od procházky až do 50 kilometrů. Jako oficiální organizované akce se konají v rámci jednoho dne, většinou v několika délkových variantách. Účastníci dostanou na startu podrobný popis trasy a v určitém časovém intervalu se vydají na cestu. Během ní mohou potkat několik kontrolních bodů, tzv. punktů, na nichž dostanou do kartičky razítko potvrzující absolvování toho kterého úseku trasy od punktovníka, tedy organizátora stanoviště. 

Nabídka chodeckých akcí je při pohledu do termínovky Klubu českých turistů nepřeberná, organizují se celý rok, každý víkend a jsou velice široce tématicky zaměřené. Méně pokročilí vandrovníci určitě ocení, že délka tras se pohybuje už od 5 kilometrů, takže vyrazit na organizovaný špacír může opravdu kdokoliv.

Pochodníkova termínovka

Je libo přechod Slovenského ráje, otvírání řek nebo třeba expedici za kamennými kříži? Navštivte webové stránky Klubu českých turistů a mrkejte na
drát nad neomezenými možnostmi, které se vám otevírají. Tohle se do žádné jednoduché termínovky prostě nevejde!

Akci „Sto jarních kilometrů“ teď místo revolučního odborového hnutí pořádají místní turistické a zájmové spolky. Vytvářejí si svoje komunity na Facebooku a inspirují ostatní vymýšlením nových zajímavých tras.  

A pokud byste se chtěli dovědět o trasách, chatách a akcích ještě více, vsaďte na turistické blogy a speciálně zaměřené stránky.

Dálkové pochody pro pokročilé dálkoplazy

Trasování pro osamělé vlky

Pokud vám už při myšlence na organizovaný pochod naskakuje kopřivka, můžete v ilegalitě a klidu využít možností internetu a najít si trasu výletu podle svého regionu či preferované památky, kterou cestou chcete potkat.

Ve vyhledávači značených tras Klubu českých turistů najdete
přesnou kilometráž všech značených tras u nás a také odkazy na webové stránky významných míst na cestě a jejich popis.

Spousta významných turistických oblastí u nás má navíc svoje webové stránky, kde si můžete dopodrobna naplánovat trasu co do počtu kilometrů i navštívených míst. Stačí si jen vybrat, zda dáte přednost toulání v Českosaském Švýcarsku, dobývání vrcholů Jeseníků, nebo degustacím na turistických stezkách v regionu vína.

Jako dálkové se označují pochody o délce nad 50 kilometrů. A nemyslete si, že takové pochody jsou jen pro divné páprdy v ošmaťchaných prestižích, kteří pod nepěstěný fous broukají hitovku Ivana Mládka! Dnes se jich v rámci závodů v horských maratonech účastní naši nejlepší ultramaratonci stejně jako pravověrní turisté. Ti první to skoro celé běží, kdežto ti druzí vůbec, ale to není důvod, aby se na trati nepotkávali rádi. 

Historie dálkových pochodů u nás začala v šedesátých letech, kdy proběhly první pokusné pochody na 24 hodin, při nichž měli účastníci z řad Klubu českých turistů a přidružených organizací za cíl ujít 100 kilometrů. Zdařilo se to s rezervou a za dva roky nato se už v republice pořádalo šestnáct akcí s délkou nad sto kilometrů. Dokonce byly sepsány regule, pravé Desatero dálkových pochodů, v němž mimo jiné stálo, že trasa pochodu má být hezká a zajímavá a pochody mají být určeny především pro vandrovníky místní, nikoliv borce objíždějící tyto události coby závody. Nejedná se zde totiž o překonání času, ale především překonání sama sebe. Toto ustanovení ovšem nebylo vždycky dobře přijímáno, protože závod na 100 kilometrů je vrcholem extrémních sportovních disciplín, takže zatímco pořádání takto dlouhých závodů na západ od nás vesele bujelo, soudružský systém kolektivní průměrnosti zrod takových závodů u nás moc nepodporoval. Nicméně slušná kolekce dálkových pochodů, z nichž nejstarší a nejtěžší je Krakonošova stovka, se u nás pořádala a pořádá dodnes:  

Dálkoplazova termínovka

Můžete je běžet, ale valná většina pochodníků je jde. A to ne proto, že se necítí být ultramaratonci, ale prostě proto, že jsou nadšení turisté. Pohleďte do termínovky a do toho!

3. - 6. dubna 2015 Jarním Šluknovskem (18 – 110 km)  

16. května 2015 Pochod Praha – Prčice (70 km) 

5. - 6. června 2015 Brněnské vokruch vokolo Štatlu

19. - 20. června 2015 Krakonošova 100 (25 - 100 km)

24. - 26. července 2015 Týnišťské šlápoty (55, 73 nebo 118 km)

4. - 6. září 2015 Beskydská 7 (70 až 80 km)    

prosinec 2015 Pražská stovka (55 a 100 km)

rok 2015CS 1000 výzva pro všechny dálkoplazy k absolvování 10x100 km
pochodů

Možná se jednou z chůze rozběhnete. Možná ne. Protože, jak říká Komenský – všeliké kvaltování toliko pro hovada dobré jest. A chůze je přece taky pohyb vpřed.

Setkání s redakcí a závod v jednom - přijďte, těšíme se na vás!

(aneb pokud preferujete běh, zkuste naše dubnové závody v Ostravě)

Na našich závodech se cítí dobře každý