Cliff Young: stařík, který vytřel zrak běžecké elitě

Běhal naprosto svérázně, neměl ani pořádné běžecké boty, byl starý a neměl zuby. Přesto vegetariánský stařík Cliff Young ohromil celou Austrálii a stal se běžeckou celebritou. Přitom však zůstal obyčejným sedlákem, všechny peníze, které za své neuvěřitelné běžecké výkony získal, rozdal.

Ve věku 76 let se Cliff Young pokusil překonat rekord v přeběhnutí Austrálie, kvůli nemoci podpůrného týmu ale musel odstoupit. | foto: Profimedia.cz

Když se onen jednašedesátiletý stařík v roce 1983 na startu závodu o 875 kilometrech ze Sydney do Melbourne objevil, všichni si mysleli, že se jen přišel podívat. Co jiné by tam asi tak mohl dělat, hm? Poté, co si ale docupital pro startovní číslo 64, si začali si novináři i diváci vyměňovat nevěřící pohledy. Myslím, že se na mě dívali s opovržením, přiznal později.

Měl pravdu. A upřímně řečeno, nebylo divu. Na sobě měl totiž pracovní kombinézu, na nohou galoše, bezzubá ústa. Vypadal jako sklerotický děda, který dočista zabloudil a omylem se přidal k něčemu, kam opravdu nepatří. Chudák.

Když se po startu skutečně rozběhl, dojem nijak nevylepšil. Běžel zvláštním, šouravým způsobem a všichni mu hned utekli.

Předtím ale stihl šokovanému novináři sdělit: "Jsem Cliff Young, jsem z velkého ranče, kde naháníme ovce. A jistěže se chystám běžet." A vysvětlil, proč si na závod nevzal umělé zuby: při běhu mu prý cvakají a je mu to nepříjemné.

Lidé si klepali na čelo a báli se, že během závodu zemře.

Vyspím se až potom

Co ho na start zavedlo a co mu dalo onu pokornou, nenucenou sebejistotu, vysvětluje sám jeho život. Jeho dědeček a otec byli na konci 19. století mezi prvními osídlovateli Beech Forest na jihu Austrálie, kde začali farmařit a protloukali se, jak se dalo. Cliff se narodil v roce 1922 a odmala pomáhal s farmařením a péčí o ovce – a v tom to vězelo.

"Podívejte, vyrůstal jsem na farmě, kde jsme si nemohli dovolit koně nebo auta, takže jsem ovce naháněl já. Kdykoli se blížila bouřka, musel jsem sehnat celé stádo. Ovcí jsme měli dva tisíce a měli jsme dva tisíce akrů půdy. Někdy jsem musel běžet dva či tři dny, než jsem je sehnal, trvalo to dlouho, nakonec jsem to ale dokázal," odtušil v rozhovoru před startem ultramaratonu ze Sydney do Melbourne.

A šlo hlavně o to, že během oněch dní, kdy běhal za ovcemi, nespal. To byl jeho hlavní trumf i na závodu, v němž měřil síly se světovou elitou, s běžci o více než třicet let mladšími, se sponzory v zádech, nejnovějších botách a s masivními podpůrnými týmy po boku.

Tehdy panovalo přesvědčení, že závod Sydney – Melbourne nelze zdolat za méně než za sedm dnů, což byl také rekord. Závodníci se řídili stejným rytmem, osmnáct hodin běželi, šest hodin spali. Problém byl, že Youngovi to nikdo neřekl – a v tom byla jeho síla. Běžel tedy, zatímco ostatní spali, to, co ztratil během dne, si na svých mladších protivnících naběhal přes noc. Nejprve jen stahoval jejich náskok, poté akumuloval svůj.

Byla v tom jistá zarputilost pěstitele brambor z buše. "Z ničeho nedělal vědu. Bral věci, jak byly, nic víc, nic míň, a vytěžil z nich maximum," říkal o něm jeho přítel Mike Tonkin. Jeho podpůrný tým byl na stejné vlně. "Dokud člověku neteče krev z očí, není zničenej," říkával Wally, jeden z dvoučlenného týmu přátel, který ho na trati doprovázel.

"Wally byl zatracenej šílenec," popisuje ředitel závodu Sydney - Melbourne John Toleman a vypráví, jak se z nekonečného běhu udělal Youngovi na noze ohromný puchýř. Wally vzal prostě kapesní nůž a vyřízl mu ho, potom mu strčil nohu do misky s alkoholem. "Ještě dnes cítím tu bolest. A to byl Cliff jen u Albury a měl před sebou ještě dlouhou cestu do cíle."

Zvládl ji ale, překonal i déšť a vítr, bez pláštěnky: jednak si žádnou nepřipravil, jednak si ji nemohl, když mu ji donesl někdo z diváků, obléct. Kvůli pádu, který utrpěl, nezvládl natáhnout paži.

Přesto doběhl do cíle u melbournského obchodního domu Westfield Doncaster jako první. Co víc, cílovou páskou proběhl v ohromujícím rekordu. Trať zdolal za pět dní, patnáct hodin a čtyři minuty. O dva dny dříve, než byl předchozí rekord. "Představoval jsem si, že naháním ovce a musím to stihnout před bouřkou," vysvětlil, co jej motivovalo, vyzáblý stařík, který se stal ještě během závodu přes noc mediální celebritou.

Sběratel rekordů

Pravdou je, že se jeho úspěch nedostavil úplně zničehonic, Young běhal už jako třicátník. V roce 1974 zaběhl šestnáctikilometrový Adidas Sun Superun za 64 minut, melbournský maraton za 3 hodiny a 21 minut, melbournský závod na padesát mil dal za 6 hodin a 37 minut, sto mil za 14 hodin a 47 minut. A už tehdy působil na trati zděšení, vypadal jako zjevení. "Vzpomínám si, jak mě šokovalo, když si to kolem mě šinul šouravým krokem starý chlápek v dlouhých kalhotách, do nichž si udělal kvůli větrání díry," líčil vrcholný běžec Peter Ryan.

Závod Sydney – Melbourne si po svém fenomenálním úspěchu v roce 1983 zopakoval ještě pětkrát, nikdy už ale nevyhrál. Nicméně neuvěřitelných úspěchů dosáhl ještě mnoho, v roce 1985 zaběhl na Australian 24 Hour Championships za čtyřiadvacet hodin 235,969 kilometru mezi lety 1981 a 1999 dokončil 70 ultrazávodů a byl držitelem několika australských i světových rekordů v seniorské kategorii.

Ve svých pětasedmdesáti letech plánoval v charitativní akci oběhnout 16 tisíc kilometrů po Austrálii, problém ale byl v podpůrném týmu: nejprve nemohl nikoho sehnat, protože nikdo nechtěl asistovat při řízené sebevraždě, když nakonec dobrovolníky získal, musel po 6 520 kilometrech výzvu ukončit kvůli nemoci průvodce, za něhož nesehnal náhradu.

Nezapadl ani jeho původně vysmívaný šouravý styl běhu, běžečtí experti ho pečlivě zkoumali, někteří ho ocenili pro jeho energetickou úspornost a osvojili si ho někteří běžci, mezi nimiž byli i tři z pozdějších vítězů závodu Sydney – Melbourne.

Kvůli penězům neběhám

"Cliff byl a vždycky bude lidovým hrdinou," řekl o něm běžecký kolega Tony Rafferty. Měl pravdu, stařík z buše se svými běžeckými úspěchy ani mediálním zájmem nenechal rozhodit. Když v roce 1983 vyhrál deset tisíc dolarů, prohlásil, že pět běžců, kteří se umístili za ním, běželo houževnatěji, a rozdělil výhru mezi ně. Rok nato dostal na tomtéž závodě jako sedmý v pořadí jako cenu za nejodvážnějšího běžce automobil Mitsubishi Colt. "Neudělal jsem nic tak drsného jako tady Bob McIlwaine," prohlásil a předal klíčky od vozu dál, "Bobe, je tvoje."

Jednou dostal hodinky, hned je ale dal prvnímu dítěti, které potkal. Nechápu, na co bych je potřeboval, říkal prý, poznám přece, kdy je denní světlo, kdy tma a kdy mám hlad.

A když už jsme u jídla – od roku 1973 byl vegetarián. Byl to vedlejší produkt práce na farmě. "Krmil jsem telata z vědra, od doby, co se narodila. Myslela si, že jsem jejich máma, věřila mi. Pak vždycky přišel podzim a my jsme je poslali na jatka. Ty noci, kdy byla zabíjena, jsem nespal dobře," vysvětluje, proč se rozhodl přestat jíst maso.

Jako zemitý muž z buše má ale ještě jedno vysvětlení, jednou mu totiž jeho sestra udělala dušené maso, které už ale bylo prošlé. "To mě málem zabilo, celou noc jsem strávil na čtyřech a zvracel jsem. Hlavním důvodem, proč jsem vegetarián, je věc svědomí, ale tohle mi k tomu teda taky pomohlo," říkal. Věřil, že sílu mu dává oves, měl rád vajíčka, špagety, sendviče.

A měl za to, že běh léčí. "Doktoři mně jednou řekli, že mám na kloubech artritidu, odpověděl jsem jim, že ji vyběhám. Takže jsem běhal a ona zmizela," popisoval.

Všechno ale běh vyléčit nedokázal, v roce 2003 umřel Cliff Young na rakovinu. Tři roky předtím ale s touhle nemocí pokořil šestidenní ultramaraton a výkon mu vydobyl světový rekord. "Když něco začnu, chci to taky dokončit," bylo jeho motto.

Autoři:
  • Nejčtenější

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

16. dubna 2024

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike....

Nekupujte zajíce v pytli. Sedm signálů, že vám to bude klapat v sexu

17. dubna 2024

Na začátku každého vztahu býváme opatrní, zvláště pak v dospělém věku. Nechceme se zase spálit....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyrostla v Jižní Africe, zažila i vězení. Po letech česká zpěvačka zvolila Prahu

14. dubna 2024

Premium Jazzová zpěvačka Barbora Tellinger prožila 51 let v Jihoafrické republice, kam jako malá emigrovala...

Žena trpí obrovskými bolestmi zad kvůli ňadrům, implantátů se však nevzdá

15. dubna 2024  7:47

Influencerka Paige Woolenová má ňadra velikosti osm a je na ně náležitě pyšná. Bohužel jí však...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Původně měly být černé. Jaká tajemství skrývají červené šaty z Pretty Woman

17. dubna 2024

Seriál Kdo by si nepamatoval slavnou scénu z filmu Pretty Woman. Když si prostitutka Vivian (Julia...

Záhady špatného trávení. Kdy už potíže signalizují nádor, vysvětluje lékař

19. dubna 2024

Premium Pocit plnosti, plynatost, jindy zácpa. Tyto příznaky mohou být způsobeny problémy s tlustým...

OBRAZEM: Celebrity, které měly před slávou rozjetou jinou kariéru

19. dubna 2024  12:08

Dnes jsou z nich známé osobnosti, dříve ale slavné tváře byly něčím jiným. Podívejte se do galerie,...

S modelací genitálií mne inspirovaly Brazilky, říká plastický chirurg

19. dubna 2024

Podcast Nejen plastika nosu, úprava očních víček nebo modelace prsou. Spousta žen v touze po mládí nebo...

Influencerka měla dost holení, chloupky si nyní hýčká a u mužů boduje

19. dubna 2024  7:12

Šestadvacetiletá Bee z Los Angeles se už osm let neholila. A považuje to za nejlepší rozhodnutí v...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...