Halti Ivalo je běžcův severský parťák pro sychravé večery

Halti je jméno nejvyšší finské hory, ale od roku 1976 také název výrobce sportovního oblečení. Jeho produkty u nás nejsou mainstreamem, ale přesto si zaslouží pozornost. A platí to i o běžecké bundě Halti Ivalo.

Zepředu a z boku uděláte i v černém provedení spoustu parády.

Ivalo je přesně tím typem bundy, kterou byste chtěli mít stále při ruce. Je vyrobena laminátu o dvou a půl vrstvách, který nese obchodní označení DrymaxX. Dosahuje na jednu stranu obdivuhodných hodnot prodyšnosti (25 000 g/m²/24h) a vodního sloupce (10 000 mm), ale na stranu druhou příjemně nízké hmotnosti (280 gramů včetně transportního vaku) a dobré skladnosti (dá se zmačkat do velmi malého balíčku).

Její použití je skoro univerzální. Můžete si ji pro případ přibalit do batůžku nebo ji běžně používat jako třetí vrstvu při běhání v nižších teplotách. Na první možnost výrobce pamatoval a k bundě přidal transportní pytlíček, do něhož lze bundu pohodlně složit, a ochránit tak před mechanickým poškozením. Možná by stálo za to domyslet ještě úchytný systém, který by brašničku umožnil připnout jako ledvinku nebo batůžek.

Fotogalerie

Konstrukčně lze bundě vytknout máloco. Byť je materiál ze své podstaty velice slabý a náchylný na mechanické poškození (výrobce třeba přímo nedoporučuje brát si na bundu batoh nebo ji jakkoliv jinak namáhat "šoupavými" pohyby), vše ostatní je vyvedeno pevně a kvalitně. Švy jsou důsledně podlepeny, zipy na kapsách jsou ve vodotěsném provedení.

Kapsy jsou celkem tři, nadprůměrně velké, dvě ve spodní části, jedna náprsní. Jedna strana vnitřku kapsy je vždy z "odhaleného" drymaxu a rozhodně bych do nich při běhu neschovával třeba klíče. Telefon nebo tyčinka je však mechanicky určitě nepoškodí.

Všechny zipy a stahovací tkaničky jsou vybaveny velkými plastovými ovládacími čudlíky a držátky, takže obsluha bundy je snadná i v rukavicích. Rozporuplným doplňkem je integrovaná kapuce, která sice díky integrálnímu začlenění ke zbytku bundy nepropustí opravdu ani kapku vody, nicméně v suchých dnech spíše otravuje. Kvůli ní má totiž límec dost specifický tvar, a když nejste zapnutí až ke krku, celé to vypadá prazvláštně. Ale je to jen estetický detail, který nemá sebemenší vliv na funkci. Kladně hodnotím rovněž provedení suchých zipů (stahování rukávů, překryv hlavního zipu), které působí velmi bytelně.

Zamrzí skoro úplný nedostatek bezpečnostních reflexních prvků. Zvolíte-li černé provedení, budete v sychravých a tmavých podzimních dnech a večerech (pro které by měla být bunda tohoto typu především určena) de facto neviditelní. Reflexní loga DynamaxX, Halti a frajerské olemování zipu náprsní kapsy za dostatečnou ochranu před zběsilým řidičem přijíždějícím zezadu rozhodně nepovažuji.

Jinak však nemám Ivalu za půl roku pravidelného používání co vytknout. Nevydává nijak otravně hlasitý šustivý zvuk, střihově sedí výborně, při běhu nikde nic neškrtí, neplandá, nepřekáží. Prodyšná je tak, jak výrobce slibuje, a při zachování správného vrstvení nehrozí koupel ve vlastním potu. K dobrému odvětrávání pomáhají kromě materiálu ještě průduchy v podpaždí. Po delším výkonu je bunda zevnitř sice zlehka vlhká, ale stačí půlhodinka přehození přes židli a je připravena pro další použití.

I přes poměrně vysokou cenu, která v leckterých obchodech atakuje pětitisícovou hranici, bych ji všem nadšeným běžcům bez váhání doporučil jako parťáka, na něhož se lze spolehnout. Už jen to, že výrobce na rozdíl od dost značné části konkurence sebevědomě a exaktně uvádí hodnoty prodyšnosti a vodního sloupce, na něž se lze spolehnout, je signálem o dobře odvedené práci.

Autoři:
  • tisknout
  • sdílet
  • máte tip?

Nejčtenější

Nevěra přináší víc bolesti než radosti, říká psychoterapeutka

Nora Vlášková, psychoterapeutka

Vystudovala práva, pracovala i s nejtěžšími zločinci propuštěnými z vězení. Po narození dětí zvolila Nora Vlášková...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Leklá ryba, otlapkávač nebo svazek mrkví. Co prozradí podání ruky?

Podání ruky

Vlastně na tom nic není. Vždyť dneska se ruka podává pořád – při pozdravu, seznamování, gratulacích, kondolencích nebo...

Jejich věkový rozdíl je pětapadesát let a chtějí spolu miminko

Alexis Tadlocková a její partner

Alexis Tadlocková (24) a její manžel Charles (79) z Ameriky plánují založení rodiny. Ačkoli nejstaršímu dítěti Charlese...

Další z rubriky

Menstruace jako byznys. Pomůcky pro ženy zažívají nebývalý boom

Ilustrační fotografie

Ačkoli patří do života většiny žen, stále je menstruace tabu. Což je zvláštní paradox ve chvíli, kdy právě menstruační...

Únava, padání vlasů i hubnutí. Poznejte, že vám nefunguje štítná žláza

Štítná žláza (ilustrační fotografie)

Problémy se štítnou žlázou mohou mít dalekosáhlé následky. Ať už jde o neplodnost, hubnutí či naopak tloustnutí a...

Čtyři stravovací chyby, které nám škodí, ale neumíme se jich zbavit

Ilustrační snímek

Informací o tom, jak se správně stravovat, abychom byli zdraví, štíhlí a ve formě, je sice plný internet i regály...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz