• Bolesti kolene trápí nejednoho běžce. Poznejte jejich příčiny

  Bolesti kolene jsou jednou z nejčastějších bežeckých potíží. Mohou mít mnoho příčin a vždy je důležité je nejprve odhalit, aby bylo možné zahájit správnou léčbu.

  Kolena trápí nejednoho běžce | foto: Profimedia.cz

  Bolest je ochranný mechanismus, který říká, že je s tělem něco špatně. Pokud neodezní nebo se opakovaně vrací, je dobré zajít na vyšetření za specialistou nebo fyzioterapeutem. Rozhodně není dobré zkoušet bolest „přeběhat“. Tím byste si výrazně koledovali o dlouhodobé problémy a běžecké boty byste viděli maximálně u televizní obrazovky.

  Během vyšetření je nutné zjistit, zda je problém ve strukturální části kolene (klouby, vazy nebo menisky), nebo je to problém funkční, kdy jsou poškozené měkké tkáně kolene, nebo jde-li o přetížení, které se projevilo bolestivostí kolene.

  Strukturální problém

  Nejčastější příčinou obtíží je poškození menisku, vazů nebo chrupavky. Tato poškození je nutné řešit i operativně. Běh pak bývá častokrát nemožný, ale při čekání na operaci je vhodné cvičit stabilizační cviky, které posílí okolní struktury a pomohou udržovat koleno ve správné funkci a kondici. Tyto cviky nesmí provokovat bolest a je vhodné se poradit s fyzioterapeutem, jaké cvičení je právě pro vás před operací vhodné.

  Funkční problém

  Pokud není nalezen žádný strukturální problém a všechny testy jsou negativní, je nutné problém hledat jinde. Takový problém se nazývá porucha funkce, kdy jsou svaly, klouby a šlachy v pořádku, ale jejich zapojení do pohybu je špatně nastavené. Příčinami, proč dochází ke změně polohové funkce, jsou poruchy rovnováhy nebo dynamické zapojení svalstva do pohybu.

  Femoropatelární syndrom = běžecké koleno

  Je to problém, který postihuje především ženy-běžkyně. Spočívá v přetížení přední části kolene pod čéškou. Toto poškození se ve většině případů vytváří postupně dlouhodobým přetěžováním, minimálně se vyskytuje po úraze. Příznaky jsou bolesti v přední části kolene, jejich postupný nárůst při tréninku, bolesti při chůzi z kopců nebo po schodech.

  V rámci terapie je vhodné protahování zkrácených svalů a posílení oslabených svalů na dolních končetinách, časté protahování čtyřhlavého stehenního svalu a pravidelný pohyb, máte-li sedavé zaměstnání. Místo tréninku je vhodné zařadit regeneraci, snížit celkový objem tréninku a vynechat běhání v kopcích. Po vymizení obtíží se v rámci návratu do tréninkového procesu doporučuje navyšovat objem o 10 procent týdně. Při větších dávkách hrozí recidivita obtíží a prodloužení léčby.

  Syndrom iliotibiálního traktu (ITB)

  Vyznačuje se bolestmi na zevní straně kolene, které se začnou vyskytovat nejprve při delším běhu a poté postupně i při chůzi. Projevy ITB neboli syndromu iliotibiálního traktu jsou bolest na zevní straně kolene, otoky a pálení při ohnutí nad 30° flexe kolena. Bolest se může přenášet až k hýžďovým svalům. Opačně jsou bolestivé svalové úpony v této oblasti. Bolest se vyskytuje při pohybové aktivitě, později může být patrná i po jejím zakončení.

  Iliotibiální pruh je zesílená část vaziva na zevní straně stehna jdoucí do oblasti zevní části kolenního kloubu. Je tvořen svaly musculus tensor fascia latae, musculus gluteus maximus, musculus gluteus medius.

  Když vás trápí ITB: léčba aneb jak protahovat

  Příčiny vzniku jsou v nesprávné obuvi (sešlapaná zevní strana podrážky), v častých výbězích z kopců dolů či při traverzování, kdy je každá končetina jinak vysoko, a také ve valgózním postavení kolen.

  Léčba je komplexní a zaměřená na celý pohybový aparát. Základem je klidový režim bez zbytečného přetěžování dolních končetin, pravidelný strečink a odstranění příčiny, která bolest vyvolává.

  Bolesti kolene mohou způsobovat další části těla

  • Noha – nestabilita v kotníku, nedostatečná aktivita plosky, špatný nášlap
  • Kyčel – nestabilita kyčelního kloubu, kdy dochází k nerovnoměrnému přetěžování svalů na laterální straně stehna
  • Oblast trupu – asymetrie pánve, oslabený hluboký stabilizační systém, kompenzace nestejné délky končetin

  Jak tedy běhat správně?

  Nechte si zkontrolovat běžecký styl, zda neděláte nějakou chybu, která může v důsledku neustálého opakovaní vést ke zdravotním komplikacím.

  Vyberte si obuv na určený terén a dbejte na to, aby se hodila k vašemu stylu běhu, nášlapu a korigovala drobné odchylky v došlapu.

  Posilujete celkově své tělo v rámci tréninkových plánů, aby nedošlo k dysbalancím mezi horní a dolní polovinou těla.

  Dopřejte svému tělu dostatek kvalitních živin a regeneraci.

  Článek vznikl ve spolupráci www.lepsipece.cz.

  Mgr. Sylva Janečková

  Uznávaná a kvalifikovaná fyzioterapeutka se specializací na sportovní a poúrazovou fyzioterapii a terapii inkontinence. Vystudovala obor fyzioterapie na Fakultě tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci. Během své profesní kariéry pracovala na Psychiatrické klinice ve Šternberku a na Poliklinice Modřany CODUM s.r.o. Spolupracuje s organizací VŠTJ Medicina Praha.

  Mgr. Sylva Janečková
  Autor:
  • tisknout
  • sdílet
  • máte tip?
  mobilní verze
  © 1999–2018 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
  Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.