• Proč běžce bolí holeně: může za to okostice a nadměrné přetěžování

  O bolestech holení se říká, že je to jeden z nejčastějších problémů, který běžce trápí. Většina běžců, především začátečníků, se s bolestí v oblasti holení alespoň jednou za život setkala. Nejčastější příčinou těchto bolestí je zánět okostice.

  (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

  Bolest je známkou toho, že v našem těle není něco v pořádku. Tělo nám tento signál aktivně vysílá, aby bolest chránila postiženou část před přetížením. Vždy je nutné své tělo poslouchat, a pokud něco začne bolet, snažit se najít příčinu. Starší přístup, kdy se tradovalo, že bolest se musí přebít, nebývá v tomto případě nejlepším řešením. Dlouhodobé přetěžování určitého místa vede postupně k poškození tkáně a může dojít až k následnému úrazu.

  Okostice

  Okostice je vazivová blána, která obaluje kost a přes níž jsou do kosti vedeny živiny, cévní zásobení a nervové zakončení. Také se na ni upínají svalová vlákna a šlachy. Ač to tedy nevypadá, tato malá blanka má na vaše tělo výrazný vliv.

  V případě, kdy začne docházet k přetěžování, se při běhu projeví dráždění a lokální otok. Toto místo nejdříve bolí většinou až po delším běhu, pokud se problém neodstraní, začne se bolest zvětšovat a její intenzita postupně zesiluje až na maximum. Pokud tento stav dlouhodobě není léčen, začne se bolest vyskytovat v klidu a nejčastěji v noci, kdy noha po celém dni odpočívá.

  Pokud však na bolest nereagujeme, můžeme si zapříčinit až odtržení okostice od kosti.

  Jak poznáme, že se opravdu jedná o zánět okostice?

  • Tupá bolest na přední straně hlezna, která se cvičením zvětšuje.
  • V místě bolesti se vyskytuje otok.

  Příčiny

  • Nevhodná běžecká obuv
  • Špatná technika běhu
  • Přetrénování
  • Biomechanická odchylka na dolních končetinách
  • Dlouhodobý běh po tvrdém povrchu s nášlapem na patu

  Léčba

  Základem je klidový režim, kdy zcela vynecháte jakékoliv aktivity, které bolest provokují. Pokud se sportu nemůžete vzdát, zkuste alternativu, kdy končetinu nezatěžujete.

  Můžete využít chlazení postiženého místa, pozor však, abyste ho nepodchladili až příliš. Led se přikládá vždy přes plátěnou bariéru a nechává se přiložený maximálně patnáct minut. Další možností je aplikovat krémy s protizánětlivým účinkem a na podporu hojení tkání.

  Pokud bolest přetrvává více než dva týdny, je vhodné vyhledat sportovního lékaře nebo fyzioterapeuta, který zkontroluje váš pohybový program a popřípadě vaše tělo zkoriguje. Během návštěvy je také možné se nechat zatejpovat. Zde výrazně doporučuji kinesio tape využívat po konzultaci s odborníkem, ne s YouTube.

  Prevence

  • Opakování je matka moudrosti, proto na začátku běhu vždy zařadit strečink.
  • Při běhu uvolnit prsty na dolních končetinách a soustředit se na došlap na střední část chodidla.
  • Korekce nášlapu a odrazu chodidla, správná technika běhu
  • Postupné navyšování zátěže při změně tréninku nebo delším výpadku

  Článek vznikl ve spolupráci www.lepsipece.cz.

  Mgr. Sylva Janečková

  Uznávaná a kvalifikovaná fyzioterapeutka se specializací na sportovní a poúrazovou fyzioterapii a terapii inkontinence. Vystudovala obor fyzioterapie na Fakultě tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci. Během své profesní kariéry pracovala na Psychiatrické klinice ve Šternberku a na Poliklinice Modřany CODUM s.r.o. Spolupracuje s organizací VŠTJ Medicina Praha.

  Mgr. Sylva Janečková
  Autor:
  • tisknout
  • sdílet
  • máte tip?

  Proč běžce bolí holeně: může za to okostice a nadměrné přetěžování

  J17o29s79e77f
  V17a46l24a
  halo lupo, ...pletete si holen a hlezno. a to kde konci holen, tam hlezno teprve zacina. V clanku se jasne mluvi o...
  H52o51n40z55a
  B84o72b39u30l73a
  "Nadměrné přetěžování"? Co to je? Přetěžování je něco, co je nadměrné, ne? Jaké jiné přetěžování byste chtěli...
  opakování matka moudrosti (z roku...

  V diskusi jsou 3 příspěvky, poslední příspěvek 28. 8. 2018, 19:12

  mobilní verze
  © 1999–2018 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
  Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.