Průjem trápí nejednoho trémistu a sportovce. Proč?

Až polovina běžců někdy na vlastní kůži pozná křeče následované průjmem. Ten k běžeckým závodům patří a nevyhýbá se ani světové špičce. Existují však opatření, jak mu zabránit, aby nenarušil váš trénink nebo dokonce závod.

Problém při běhu může nastat často. Máte i vy systém míst úlevy na své oblíbené trati? | foto: Rungo.cz

Londýnský maraton, rok 2005. Paula Radcliffe, vedoucí závodnice, odbíhá ke straně cesty, přidřepne a před přítomným davem vyslyší volání přírody. Národ řeší, zda to byla velká, nebo malá strana. Platí první verze (závod ale nakonec vyhrála v čase 2:17:42).

Ataka běžeckého průjmu postihla držitelku světového rekordu v maratonu před tisícem očí a zapnutými televizními kamerami. A nebyla jediná – spousta maratonců zažila v hlavním závodě sezóny podobný případ. Někdy měli to štěstí, že byly cestou toalety. Jindy s napůl staženými kalhotami horečnatě přemýšleli, čí zahradu nebo chodník budou muset znesvětit. Je tohle i vaše noční můra? Nebo dokonce vlastní zkušenost? Věřte, že takové lapálii můžete zčásti předejít. 

Běžecký průjem

Průjmová první pomoc

Pokud jste před závodem či v závodě v úzkých, zkuste zklidnit zažívání:

  • vychlazenou kolou servírovanou po lžičkách
  • banánem
  • kouskem čokolády
  • černým čajem
  • tabletkou Imodia

Běh podporuje peristaltiku střev díky otřesům a vibracím. Je tak úspěšným projímadlem, že ho lékaři doporučují jako ten nejpřirozenější lék proti zácpě. Ale zatímco při lehčím zatížení organismu je člověk schopen trávit potravu i běžet, při vysoké zátěži způsobí přesun krve od žaludku ke svalům střevní potíže.

„Většina běžců udává, že k problémům dochází mezi 15. a 35. kilometrem, kdy je běžec už opravdu důkladně protřepán a kvůli užití iontového nápoje nebo gelu, který mu nesedne, je na průšvih zaděláno. Odkrvení žaludku ještě více podpoří stres ze závodu, přemíra zkonzumovaných bílkovin, tuků, vlákniny nebo kávy, která dráždí žaludek. A malér je na světě - doslova,“ říká internistka Hana Munteanu.

Pokud budete dbát dobrých rad, zůstane vaše oblíbené místo úlevy prázdné.

Pokud budete dbát dobrých rad, zůstane vaše oblíbené místo úlevy prázdné.

Samozřejmě si můžete ohlídat dietu před závodem a zkusit těmto potížím přirozeně předejít. Základním pravidlem je držet se osvědčených stravovacích postupů a nezkoušet na poslední chvíli nové iontové nebo sacharidové nápoje, o dietetických či alkoholových výstřelcích ani nemluvě. Ze stravy před závodem vylučte potraviny, na které máte alergii nebo vám nedělají dobře, a přidejte k nim také věci, které vás nadýmají. Naopak zařaďte kvalitní sacharidy. Také správně nastavený pitný režim vás udrží v kondici, protože dehydratace v průběhu závodu dokáže paradoxně průjem vyvolat. Někteří běžci tvrdí, že se jejich střevní problémy zhoršují při prochladnutí, což jistě stojí za úvahu.

Základem je dostatečný časový rozestup mezi jídlem a plánovaným výkonem, minimálně dvouhodinový. „Zmínila bych i možné předávkování magnéziem, které někteří běžci před závodem zbytečně nadužívají a které má projímavé účinky,“ varuje Hana Munteanu. „Naopak můžete vyzkoušet tablety s kalciem. Podávají se například při syndromu dráždivého střeva, kdy bez několikanásobné návštěvy toalety vůbec nevyjdete z domu. Kalcium „staví“, lze ho doporučit. Protože ale může tlačit v žaludku, musíte ho na sobě před závodem vyzkoušet,“ radí lékařka.

Ach, ty nervy!

Samostatnou kapitolou je průjem z nervozity. Jestli vás nikdy nepřepadl třeba před zkouškou nebo pracovním pohovorem, upřímně vám gratuluju. Ale pokud patříte mezi nerváky, křeče v břiše následované třeskutým problémem jistě znáte. Někteří běžci říkají, že jim pomáhá pilulka Endiaronu večer a druhá ráno.

„Myslím, že pokud někomu na běžecký průjem funguje Endiaron, můžeme ho rovnou zařadit mezi placebo. Cukřík by zřejmě pomohl také,” říká Hana Munteanu. Endiaron je totiž střevní dezinficiens, čistí tedy střevo od průjmových bakterii. Běžec má ale jiný problém, nejde o pomnožení “špatných” bakterií, ale o průjem způsobený uvolněním histaminu a jiných látek z buněk střeva, které podporují peristaltiku.

Pošli svou historku i ty!

Máte nějakou humornou sportovní historku na toto téma? Pošlete nám ji do konce dubna na adresu barbora.topinkova@rungo.cz. Nejlepší zveřejníme a odměníme.

“Průjem z nervozity většinou odezní současně se startovním výstřelem. Spíš bych tedy doporučila Imodium nebo podobnou látku, která zastavuje peristaltiku střeva,” radí internistka.

Mým osobním tajným tipem pro nerváky jsou pohotovostní papírové kapesníčky vždy při ruce. Skutečnost, že je mám a mohu je kdykoliv použít, působí blahodárně na moji psychiku a snižuje pravděpodobnost jejich použití, zatímco kdybych je náhodou nechala doma, Murphyho zákon způsobí, že se mi bude chtít alespoň třikrát, a to zrovna na holé planině, kde nerostou žádné lopuchy, zato tudy zrovna prochází školní výlet.

Běžecký průjem patří k našemu životu stejně jako puchýře a zánět okostice. Někdy mu můžete předejít a někdy ne. V tom momentě vás může uklidnit aspoň to, že se týká hobíků i absolutních profesionálů. Naděžda Ilyina byla na maratonu v Los Angeles přírodním puzením nucena zaběhnout na pumpu v blízkosti trati. Bohužel si díky své diskrétnosti zkrátila trasu o 30 metrů a přijala výhodu zvenčí, takže byla diskvalifikována z prvního místa a přišla o čtyřicet jedna tisíc dolarů, které činily prize money.

S ohledem na tento příběh je třeba se sám sebe zeptat: Ještě pořád považuji přirozené zastavení se v křoví s výhledem do krajiny za běžeckou újmu? Třeba vám vzpomínka na tento příběh a lapálie Pauly Radcliffe vykouzlí úsměv na tváři a uvolnění nervní situace před jakýmkoliv závodem. Koneckonců – když nejde o život…

  • tisknout
  • sdílet
  • máte tip?

Nejčtenější

Nevěra přináší víc bolesti než radosti, říká psychoterapeutka

Nora Vlášková, psychoterapeutka

Vystudovala práva, pracovala i s nejtěžšími zločinci propuštěnými z vězení. Po narození dětí zvolila Nora Vlášková...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Leklá ryba, otlapkávač nebo svazek mrkví. Co prozradí podání ruky?

Podání ruky

Vlastně na tom nic není. Vždyť dneska se ruka podává pořád – při pozdravu, seznamování, gratulacích, kondolencích nebo...

Měsíce jsem řešila ekzém, diagnóza však zněla Hodgkinův lymfom

Šárka Šteinochrová založila neziskovou organizaci Maminy s rakovinou.

To, co začalo jako svědivý ekzém, se pro mladou maminku Šárku Šteinochrovou změnilo v noční můru zvanou Hodgkinův...

Další z rubriky

Únava, padání vlasů i hubnutí. Poznejte, že vám nefunguje štítná žláza

Štítná žláza (ilustrační fotografie)

Problémy se štítnou žlázou mohou mít dalekosáhlé následky. Ať už jde o neplodnost, hubnutí či naopak tloustnutí a...

Bulharský dřep i mrtvý tah. Vyzkoušejte sedm cviků pro dokonalý zadeček

Ilustrační fotografie

Kdo to nestihl před létem, může ještě během několika týdnů vytvarovat své pozadí do požadovaného tvaru pomocí snadných...

I slavné osobnosti se někdy spálí. Tak vypadají, když podcení slunce

Spálené celebrity

Celebrity se na sociálních sítí chlubí fotografiemi, na kterých mají spálenou kůži. Snaží se tak varovat ostatní, aby...

Najdete na iDNES.cz