• (Od)frk: Nový trendem jsou běžecké mateřské školy

  Potkaly se dva. Dva trendy posledních několika let. Prvním je nárůst obliby běhu, druhým nedostatek míst ve školkách. Co je výsledkem? Jako houby po dešti vznikají nová předškolní zařízení, především běžecké školky.

  Běžecké školky, trend dnešní doby. | foto: Profimedia.cz

  Trvá to už dlouho: české mateřské školy doslova praskají ve švech a desetitisíce rodičů nemají kam umístit své děti. Stát tento dočasný populační boom evidentně podcenil. Naštěstí je tu ještě jiný boom - běžecký. Pravidelně běhat začíná stále více lidí, a ti chtějí k běhání vést i své ratolesti.

  Spontánně proto vzniká řada nových forem předškolní výchovy s běžeckým zaměřením. Například indiánské miniškolky. Děti jsou v nich rozděleny do několika skupinek (miniapačové, minikomančové, minišošoni atd.) a učí se pravidelnému střídání rychlejší chůze a pomalejšího běhu.

  Nejvíce běžeckých školek vzniklo ve městech, která jsou zapojena do seriálů RunCzech a RunTour. Trvalou lásku k běhání v dětech pěstují tou nejpřirozenější formou, tedy hrami. Místo her sedavých (kostky, bábovičky) záměrně preferují hry na honěnou, běží pešek okolo, a kdo uteče, vyhraje.

  Je prokázáno, že běžecký styl a koordinaci pohybů při běhu lépe zvládají jedinci s hudebními sklony. Cit pro rytmus, ale i příslušnou tématiku se proto nové mateřinky snaží dětem nenásilně vštěpovat dobře zvolenými písničkami. K nejoblíbenějším v tomto směru patří Utíkej, Káčo, utíkej! a Běží liška k Táboru.

  Běžecké mateřské školy chtějí na děti aktivně působit i ve chvílích odpočinku. V tom se osvědčují některé pohádky, například Mrazík, kde je celá řada běžecky výchovných pasáží. Ivan při hledání Nastěnky předvádí hrdinský kros ve sněhových závějích, děd Mrazík obětavě běží pro svou berlu mrazilku a baba Jaga odhodlaně vybíhá na ultradlouhou trať poté, co jí Ivan zlomil koštátko.

  Potvrzením nového trendu je vznik několika stovek běžeckých jeslí. V nich žádoucí výchovné působení začíná, jak dokazují třeba dětské běžecké svačinky. Nabídka je pestrá, ale brambůrky a kalorické čokoládové pochoutky děti na stolečku v jídelně nenajdou. Dobré návyky pro budoucí trénink získají hamáním různých cereálních tyčinek nebo energetických gelíků a bumbáním ionťáčku.

  Bohužel přibývá i ambiciózních rodičů, kteří se snaží protlačit do běžeckých jeslí svá zlatíčka s vidinou, že se stanou zlatíčky olympijskými. Běžeckým tetám dokonce někteří z nich navrhují opatření, která mají v jeslích při výchově jejich budoucího bílého Bolta přijmout: místo bačkůrek tretérky, obrázková značka každý den u jiného věšáčku, nočníček umísťovaný schválně vždy až na druhém konci herny...

  Autor:
  • tisknout
  • sdílet
  • máte tip?

  (Od)frk: Nový trendem jsou běžecké mateřské školy

  K25r66i77s64t20ý98n63a
  V65o79t41r80u49b57c86o26v87á
  Utíkej Káčo, utíkej a Běží liška k táboru :-DGeniální odfrk 
  H40a57n79a
  M44a63r71v44a78n85o51v17á
  Foto Mrazík nemá chybu :))))) asi přehlásím dceru do minišošoňů :D

  V diskusi jsou 2 příspěvky, poslední příspěvek 29. 9. 2013, 20:29

  mobilní verze
  © 1999–2018 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
  Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.