Jak moc záleží na botech, které nosíte, když zrovna neběháte?

Jak moc záleží na botech, které nosíte, když zrovna neběháte? | foto: Tomphoto.eu - Tomáš Nguyen, Rungo.cz

Jak moc záleží na botách, které nosíte, když zrovna neběháte?

  • 4
Výběru běžeckých bot se věnuje spousta času a energie. Napadlo vás ale někdy, že kromě bot na samotný běh záleží i na tom, co si na nohy obouváte při běžném nošení? Přinášíme několik doporučení, na co si u civilních bot dát pozor.

Říká se, že kvalitní běžecké boty jsou naprostý základ. Pokud však většinu času trávíte v obuvi, která má tendenci chodidla spíše ničit, než jim v jejich funkci pomáhat, pak vás ani investice do nejmodernější a nejpropracovanější běžecké boty nezachrání.

Většina běžců totiž v maratonkách tráví poměrně malé procento času, které se vůbec nedá srovnat s tím, kolik hodin strávíte v civilních botách v práci nebo mimo ni.

Vysoké podpatky

Na podpatky musejí být obezřetné zejména dámy, ale pozor by si měli dát i pánové. Vysoké podpatky, které jsou neodmyslitelně spjaté se společenskou obuví, se totiž mohou velmi negativně projevit na kondici celých dolních končetin.

Prvním problémem je přetížení příčné klenby. To se naštěstí dá částečně odstranit vhodnou volbou podpatkové obuvi, ale stále zůstává problém číslo dva, který se objevuje u každé boty s podpatkem bez výjimky. Řeč je o zkrácení Achillovy šlachy a lýtkových svalů.

Trávíte-li na podpatcích větší množství času, pak byste rozhodně neměli zanedbávat poctivé každodenní protahování Achillovy šlachy a lýtek. Zároveň bych vám doporučil trávit co nejvíce zbylého času naboso, v barefoot obuvi, nebo v botách s nulovým či co nejnižším dropem.

Úzká špička

Dalším častým neduhem civilních bot je úzká špička. Ta se objevuje zejména u dámských bot a kvůli svému negativnímu vlivu na příčnou klenbu často způsobuje problémy s vbočenými palci. Při výběru civilních bot byste tak měli vždy mít na paměti, aby byly v přední části co nejširší a nejměkčí.

Pokud se lodičkám a dalším extrémně úzkým botám nevyhnete, měli byste věnovat svým chodidlům a příčným klenbám zvýšenou péči v podobě každodenní masáže, uvolnění a protažení.

Tvrdá pata

Důležitou roli hraje u bot na běžné nošení také jejich měkkost. Obzvlášť u lidí s nadváhou není dobré trávit velké množství času v tvrdých botách. Důsledkem pak mohou být problémy s patami či plantární fascií. U civilních bot, které se v tlumenějším provedení často nevyrábí, se dá problém částečně vyřešit použitím vkládacích gelových vložek.

Žabky a baleríny

Žabky a baleríny jsou oblíbenou letní obuví, která však není pro naše chodidla to pravé ořechové. Problém je v tomto případě ve volné patě. Ta způsobuje přetížení šlach, které vzniká kvůli zatínání prstů při každém kroku, kdy se chodidlo snaží udržet uvnitř boty.

Místo žabek dejte přednost lehkým sandálům a dámské baleríny obouvejte pouze jednou za delší časový úsek, aby nedošlo k opakovanému přetěžování vašich chodidel.

Co za boty nosit?

V čem tedy ideálně chodit, když zrovna neběžíte? Super je například barefootová či minimalistická obuv, která je navržená pro podporu přirozené práce chodidla. V tomto případě si však dejte pozor na to, že bude nějaký čas trvat, než si vaše chodidla na nový typ zátěže zvyknou. Ze začátku je dobré nosit takzvané bosé boty pouze jednou za čas a rozestupy postupně zkracovat.

Kromě minimalistických bot budou představovat výbornou variantu jakékoliv boty s dostatečně měkkou, širokou a anatomicky tvarovanou špičkou. Velkým plusem je nízký drop, který nezpůsobí zkracování vazů a svalů a u běžců s nadváhou není od věci obouvat spíše měkčí obuv, která sníží tlak na patu a plosku nohy.