Běžecká poradna

Poradna ukončena

Hoka One One - fly over the earth

Na otázky odpovídá

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek
Spletitými cestami osudu jsem se skrze různá sportovní odvětví prokousal až k běhu, kterým žiji a který mě živí. Ne jako profesionálního atleta, ale jako konzultanta běžecké speciálky a právě tam se zrodila moje vášeň poznávat a zkoušet nejrůznější výstroj všeho druhu. Miluji pohyb po horách, ale i a hladkou silnici a když na běhání zrovna nemám náladu, snažím se objevovat další disciplíny, které by mohly běžcův život okořenit.

Nejvíce se ptáte

Boty
Boty pro běžkyni s nadváhou. Doporučte prosím boty pro ženu s nadváhou (váha 85 kg). Teď mám Asics GEL PHOENIX 6 W a zjistila jsem, že jsou pro běžkyně do 70kg. Jsem začátečník, běhám 3x týdně 5km po asfaltu. V botách mám naběháno cca 200 km. Mám si je schovat až zhubnu nebo to při malém objemu je jedno?
Martina
Vítek Kněžínek
Ahoj, udávání optimální hmotnosti u některých modelů běžeckých bot je bohužel velmi nešťastné, vzhledem ke své velké nepřesnosti - boty určené pro stokilové chlapy totiž může bez potíží používat o desítky kilogramů lehčí běžec a v určitých případech to platí i naopak. Vůbec bych se tím v tuto chvíli nezabýval (obzvlášť při nižší kilometráži, kteru běháš) a pokud ti Phoenixy vyhovují, běhej v nich vesele dál.
Vítek
Trénink
Dobrý den,

chci se zeptat, co konkrétně jíst po doběhu. Běhám 2-3 krát týdně trasy 12-18 km, to je mým tempem cca 1,5 hodiny. Mívám pak značný hlad. Jaké konkrétní potraviny jíst ? Dodám, že potřebuji zhubnout cca 6 kg. Je možné požít proteinový nápoj s nízkým obsahem sacharidů ?

Děkuji za odpověď, hezký den.
Jan Karpeta
Jan Karpeta
Vítek Kněžínek
Ahoj Honzo, po tréninku je důležité přijmout dostatečné množství bílkovin, které tě zasytí, zaženou hlad a co je nejdůležitější, poslouží jako "palivo" pro regeneraci unavených svalů. Pokud chceš zároveň hubnout, příjem sacharidů by měl být určitě nižší. "dietní" proteinový nápoj (s nízkým obsahem sacharidů) by určitě mohl tento problém vyřešit, stejně jako přírodní potraviny s podobným nutričním složením. Konkrétně můžeš vyzkoušet například nízkotučný tvaroh (pokud nemáš problémy s laktózou). Jednou z příčin, proč míváš po běhání hlad ale také může být jednoduše fakt, že jíš příliš málo.
Vítek
Boty
Ahoj. Prosim o radu ohledne bot. Pro behani lehky cross-silnice mam adidas boost 2atr. Vikendy, a kdy to jde, beham v horach do kopce, sebehy atd. Doposud jsem behal s tema adidaskama, ale na zavody jsem si poridil Salomony s-lab sense 4g. Co bys mi doporucil do hor jako treninkovou obuv na delsi vybehy 30-50km? Preci jen je to spise zavodni bota s mensi vydrzi. Ciste crossovku na blato si poridim SG verzy (ale to spise na zavody - v treninku kdyz je blato, volim lehci cesty a beru adidasky) z bot mi bohuzel na noze sedej snad jen ty adidasky a jeste vice Salomony. Dekuji za radu.
Richard
Vítek Kněžínek
Ahoj, jako tréninkovou variantu, máme-li se držet značek Salomon a Adidas, bych doporučil vyzkoušet Adistar Raven, nebo Response Trail - obě boty v nové generaci na pěně Boost. Od Salomonu pak buď S-lab Wings, nebo lehčí model Sense Mantra.
Vítek
Boty
Ahoj,

mám dotaz ohledně bot. Loni v březnu jsem na doporučení prodejce (podle jeho pohledu na nohy na zrcadle supinační došlap, vyšší klenba) boty ASICS GEL PULSE 6, k nim vložky SIDAS 3 FEET HIGH. Po necelém roce a cca 840 km mi přijde, že jedna bota ma propadlou patu dovnitř. Tak mě začíná vrtat hlavou, jesti není nejvyšší čas poohlídnout se po nových. Běhám většinou asfalt (tak 60%, lesni cesty 30%, zbytek štěrk a lehčí terén; žádný kamzík nejsem). Zatím jsem měl vždy boty ASICS (spokojenost, hlavně s těmito dosluhujícími), ale velmi jsem se zakoukal do INOV-8, případně SALOMON. Nedoporučil bys mi nejakou botu od těchto značek? Váha 83kg, běh většinou 12km. Rychlost na závody neřeším, spiš mi jde o tlumení, abych pošetřil pochroumaná kolena.

díky

Tomáš
Tomáš
Vítek Kněžínek
Ahoj, vzhledem k dovnitř propadlé patě bych soudil, že tvůj došlap bude ve skutečnosti spíš pronačního charakteru (po dopadu se ti prohne kotník směrem dovnitř). To dost možná umocňuje i vložka na vysokou klenbu, která obvykle mívá supinační korekci = podporuje případnou pronaci. Určitě bych zašel někam, kde můžeš projít dynamickou diagnostikou na běžeckém pásu, která je oproti té statické (kdy pouze stojíš a člověk určuje tvůj došlap "od oka") výrazně přesnější. na základě toho bych následně vybíral nové boty, buď neutrálního, nebo pronačního charakteru (modely s kontrolou supinace neexistují - používají se jednoduše neutrálky - a samotná nadměrná supinace, která by vyžadovala nějakou korekci je velmi vzácný jev).

Podle toho, jak to popisuješ (běh převážně tvrdý povrch a jde ti o tlumení) bych se bohužel Inov-8 vyhnul. Tato značka sice vyrábí vynikající krosovky, ale stran tlumených silničních bot to není úplně ono - jedinou případnou možností je nová Road Claw 275. Salomon je na tom podobně, kdy ryzí silničku v nabídce vpodstatě nemá a z citytrailových modelů žádný (krom letošní novinky Sonic Pro) nedisponuje tlumením srovnatelným s ryze silničními botami.
Vítek
Zdraví
Ahoj začínám běhat ale mám bolesti v oblasti holení bércové kosti.Zatím běhám max 3km volně na šotolině 3x týdně.Je možné že když jsem před tím nikdy neběhal tak bolest je způsobena třeba ten sval nějak zakrněl či zkrátil.Boty mam trabuco
vaclav
Vítek Kněžínek
Ahoj, je možné, že tě holeň bolí, protože není zvyklá vypořádávat se s tak nezvyklou zátěží, jakou tento pohyb pro začínajícího běžce představuje. Bolest kolem holení je u běžců velice častá záležitost. Pro přesnou diagnózu si určitě zajdi za nějakým sportovním fyzioterapeutem, ale na dálku a "od klávesnice" ti můžu doporučit tejpování (kynesio tejping), nezanedbávat protahování po každém běhu a v neposlední řadě zapracovat na technice běhu, abys pokud možno nedopadal na paty, ale zvýšil frekvenci kroku a dopadal více na střed chodidla, čímž výrazným způsobem snížíš intenzitu nárazu.
Vítek
Boty
Záludná otázka :-) Jaké doporučuješ závodní boty(ne objemovky) pro běžce se supinačním nášlapem, váha 77kg, který poběží květnový pražský maratón za 2hod 55min ;-) Díky a ať se nám všem daří!
Dan
Vítek Kněžínek
Ahoj Dane, osobně bych si na takový závod v tomhle tempu vzal Adidas Adios 2 (pokud možno původní verzi bez boostu - stále se ještě dají sehnat - případně Adios Boost 2). Za mě se jedná o jednu z nejlepších závodek posledních let s dostatkem tlumení pro tak dlouhý závod. Pokud by ti adidasky nesedly, můžeš vyzkoušet Mizuno Wave Hitogami 2, Asics Gel-DS Racer, případně New Balance RC 1500. Všechno jsou to velice dobré boty a bude záležet jen na tobě, jak ti při zkoušení sednou na noze.
Vítek
Boty
Ahoj,
ráda bych si od tebe nechala poradit s výběrem běžeckých bot. Mám širší nohu a spadlou klenbu. Pro běh nic moc, ale poslední dobou mě běhání zase začalo bavit. Běhám jak po silnici tak lesem - tak 50/50. Na delší výlety mám většinou boty i s nějakou vložkou, kvůli klenbě - nějaká rada jak s běžeckými botami??

Děkuji
Ladka
Vítek Kněžínek
Ahoj, běhání v kobinovaném prostředí silnice/terén je velmi častá záležitost, ale boty se na něj vybírají dost obtížně. Jedná li se v lese o "opravdový" terén ve stylu bahno, kameny, výraznější terénní nerovnosti atd... pak bych zvolil některý z univerzálněji laděných krosových modelů - viz například Inov-8 Race Ultra 270, resp 290, Salomon Sense Mantra, nebo Sense Pro, Asics Gel Fuji Trabuco, nebo Adidas Supernova Riot.

Často se ale stává, že i když člověk běhá v lese, drží se převážně po zpevněných a tvrdých cestách, na kterých bude bohatě stačit bota silniční. Vzhledem k širšímu tvaru chodidla bych vyzkoušel nějakou objemovku od Mizuna, Brooksu, nebo Asicsu. Konkrétní model bude pak záležet na tom, jestli máš neutrální, nebo tzv. pronační nášlap a na tom, jaká bota ti nejlépe sedne. Ideální je zajít někam, kde budeš mít možnost vyzkoušet větší množství modelů různých značek (ideálně 4-5) a kde ti poradí s výběrem správného tvaru a velikosti.

Vítek
Trénink
Dobry den. Rada bych zacala behat. Je to uz tri roky, co jsem behala. Zustalo mi po porodu dost tuku. Pri vaze 96 kg se nejak nemuzu rozhoupat. Boty taky tesne. Jake by byly nejvhodnejsi pro me na asfalt. A jak zacit. Dekuji.
Tereza
Vítek Kněžínek
Ahoj, kvůli vyšší hmotnosti nižší kondici bych doporučil začít buď intenzivnější chůzi, nebo jízdou na kole/rotopedu, dokud se nepodaří pár kilo shodit a zlepšit fyzičku. Pak i ten běh půjde přece jen o něco líp a třeba bude snazší se k němu rozhoupat. Ohledně bot doporučuji zajít do některé ze specializovaných prodejen, protože na to, abych ti dokázal přesněji poradit mám bohužel příliš málo informací (o povrchu, kde běháš, tvaru tvých chodidel, cenové relaci a o tom, jaké funkční vlastnosti bys od bot očekávala)

Vítek
Boty
Zajímalo by mne, jak vybrat boty na běžecký pás? Stejně jako na silnici?
Děkuji za odpověď
Petr Fára
Vítek Kněžínek
Ahoj, boty na pás budou typově stejné, jako ty pro běh na silnici. Žádné speciální modely na pás neexistují. Pokud běháš na měkčím pásu, je možné brát některé z lehčích modelů s méně robustní tlumicí vrstvou.

Vítek
Trénink
Ahoj, chci se zeptat jak řešíte stravu během delšího běhu, 30km a více. Bude mi čerstvě 18 let, 70 kg a 180 cm, minimum tuků, pravidelně běhám rok a půl. Naposledy 32 km za 4,6 min/km v celkem náročných podmínkách. Nicméně řeším, co je nejlepší během běhu k jídlu. Pokud mám hlad, tak výsledky jdou rapidně dolů, proto mě zajímá, co doporučujete a co Vám nejvíce sedí. Zatím mám 2 tyčinky typu mars apod. s tuky a cukry. Někdy mi stačí jedna, ale to záleží, jak moc se najím než vyběhnu. Nějaké rady? Rovnou, když tu píši, tak co se nejvíce hodí po doběhnutí takové trasy? Tekutiny jsou jasné, ale je dobré třeba težký tvaroh kvůli bílkovinám? Ještě mě zajímá nějaký typ na boty pro takovéhle delší tratě. Převážně běhám terén, ale sem tam zavítám i na silnici. Doteď mám salomony speedcross, ale už mi jaksi ubývá podrážka :)) Jsou nějaké více univerzální typy? Děkuji moc za odpověď. Jsem ještě mladej a rád se přiučím :) Vilda
Vilda
Vítek Kněžínek
Ahoj, osobně při běhu do 7 hodin funguji pouze na energetických gelech (při závodě 1 každou hodinu, při tréninku zhruba po 90-120 minutách)  a tuhou stravu přijímám spíše výjimečně a případně pouze ovoce typu banán, pomeranč, nebo meloun. To je ovšem velice individuální a je potřeba najít si zdroj energie, který ti bude vyhovovat.

Výhoda energetického gelu (osobně preferuji značku GU, ale jsou tu i ovocnější PowerBar, sladší Enervit, nebo Inkospor... na 100% se ovšem vyhni Nutrendu) je skladnost, snadná konzumace a obsah dostatečného množství energie pro více jak hodinu běhu.

Při volnějším tempu, nebo pokud preferuješ tuhou stravu, můžeš sáhnout po některé z energetických tyčinek, které mají na rozdíl od Marsek výrazně lépe stravitelnější složení a tak se energie dostane ke svalům za citelně kratší dobu. Mezi tyčinkami můžu doporučit některou z přírodních variant, jako jsou Chimpanzee, Raw Bite (pozor, pokud máš alergii na ořechy), nebo Bombus. Jak často a kolik toho sníst už si budeš muset vyzkoušet sám. 

Pokud bys chtěl vyzkoušet nějaký alternativní zdroj energie, můžeš vyzkoušet sušené ovoce (vynikající energetické složení mají například datle), ale občas někdo běhá i na rohlík, nebo salám. Sto lidí, sto žaludků, sto chutí :-).

Ohledně stravy po takto náročném tréninku je potřeba doplnit živiny v co nejkratším čase - ideálně do 30 minut po doběhu, aby mělo tělo z čeho brát při následné regeneraci a nezačalo pálit svalový glykogen. Důležité jsou především bílkoviny, sacharidy a velmi užitečné mohou být BCAA aminokyseliny na obnovu svalových vláken, minerály a vitamíny. Tvaroh mě osobně vyhovuje a funguje velmi dobře, ale znovu platí, že si to musíš vyzkoušet. Dají se koupit různé sportovní doplňky s označením "recovery", které mají ideální poměr výše zmíněných látek přesně namíchaný, stačí si namíchat s půl litrem vody, nebo mléka a je po starostech, ale zároveň se dá bez problémů doplnit vše potřebné obyčejnou pestrou stravou, jen je to trochu náročnější na přípravu.

Ohledně bot je to na delší povídání, ale když to zjednodušíme pouze na krosovky univerzálnějšího charakteru, můžeš se podívat po Inov-8 Race Ultra 290, resp. 270, Salomon Sense Mantra, Brooks Cascadia, Hoka One One Challenger ATR, nebo Asics Gel-Fuji Trabuco. Každopádně bude dobré zajít si někam, kde ti poradí a kde budeš mít možnost vyzkoušet větší množství modelů, ze kterých si vybereš na základě toho, které boty ti nejlépe sednou na tvůj tvar chodidla.

Vítek
Trénink
Ahoj Vítku,
chci se tě zeptat, jak mám trénovat, když chci za tři až čtyři měsíce zaběhnout kilometr pod tři minuty. Nyní ho dávám tak těsně pod 3:30.
Díky za odpověď a měj se.
Jarda
Jaroslav Smílek
Vítek Kněžínek
Ahoj Jardo, pokud chceš zrychlit na takto krátké vzdálenosti, bude dobré zařadit intenzivní intervalový trénink, při kterém budeš běhat opakované úseky o délce 100 až 400 metrů v tempu výrazně rychlejším, než 3:00/km. Mezi jednotlivými úsek zařaď vždy buď krátkou mezichůzi, meziklus, nebo úplný klid. Bohužel sis ale pro takový trénink nevybral zrovna nejlepší roční období, protože běhat v tak vysoké intenzitě v mrazu by se ti mohlo vymstít. Intervaly bych proto absolvoval v posilovně na páse (kde ovšem narazíš na problém, že pásy pouze výjimečně zvládají rychlosti vyšší, než 20kmh - to se ale dá částečně obejít nastavením vyššího sklonu). Dej si pozor na to, že aby byla intenzita běhu na pásu srovnatelná s během venku, je potřeba nastavit pro tyto rychlosti minimálně 1% stoupání.

Vítek
Boty
Zdravím. Léta marně hledám vyhovující obuv pro dálkové pochody. Jedná se mi o chůzi, nikoliv o běh. Snad se ptám na správné místě? Děkuji za odpověď nebo odkaz.
Zdeněk
Vítek Kněžínek
Ahoj, v tomto případě bude hodně záležet na tom, jestli se jedná o pochody v terénu, nebo po tvrdém povrchu. Osobně pro dlouhou chůzi (30-50km) upřednostňuji běžecké boty a výrazným tlumením. V současné době se navíc dá narazit na krosové běžecké boty, jejichž konstrukce je upravena přímo pro takzvaný "fast-packing", neboli turistiku nalehko ve svižném tempu - tedy něco na způsob dalkových pochodů.

Chodíš-li v terénu, vyzkoušel bych se podívat po botách Adidas Supernova Riot Boost, Hoka One One Tor LTR low, Altra Olympus, nebo Asics Gel-Fuji Trabuco.

Vítek
Boty
Ahoj Vítku.Všiml jsem si,že jsi testoval botky Altra Olympus 2.0.Tak by mě zajímalo,jak by jsi je zhodnotil?Děkuji Ahoj
Miroslav Vitvar
Vítek Kněžínek
Ahoj Míro, Olympusy jsem měl na noze bohužel jen okrajově a nebyla možnost otestovat je plnohodnotně po delší časový úsek, nicméně několika postřehy přispět můžu. 

Použitá tlumicí směs patří mezi ty vůbec nejměkčí na trhu, což z Olympusu činí jednu z nejpohodlnějších a nejměkčích bot na trhu. Do kapsy v tomhle směru strčí i značky, jako je asics, nebo Hoka One One. 

Typově je Olympus nejvhodnější na použití v terénu, ale občasné přeběhnutí po asfaltu mu nebude činit nejmenší potíže. Díky vysokému tlumení se dá perfektně využít jako objemová bota, nebo na velmi dlouhé závody, nebo fast-packing. Podobně jako u Hoky je chodidlo zapuštěno hlouběji do tlumicí vrstvy, což zajišťuje vynikající stabilitu. Nulového dropu bych se po dlouhodobých zkušenostech s podobným typem bot nebál, ale už jsem narazil i na to, že Altry někomu způsobily potíže s chodidly díky specificky prohnutému tvaru vnitřní stélky. Svršek je velmi široký s množstvím prostoru pro prsty, což by mohlo způsobovat problém u užšího tvaru chodidla. Svršek sám o sobě je z velmi měkké a příjemné tkaniny.

Vítek
Trénink
Dobrý den,
Potřeboval bych radu ohledně fyzičky. Je mi 19 let, výška 182 cm, váha 77 kg. Zajímalo by mě jak nejefektivněji získat fyzičku. Čeká mě rekreační závod na běžkách (17km). Chodím běhat tak cca 2- 3x týdně zhruba 3km. Po běhu se protáhnu a lehce si zacvičím se svojí váhou. Chtěl bych se zeptat, jakým cvičení a treninkem získat potřebnou fyzičku na běžky.
Díky za odpověď
Tomáš
Vítek Kněžínek
Ahoj Tomáši, záleží především na tom, jaký druh fyzičky chceš nabrat.

Pro vytrvalost je potřeba zařadit delší tréninky s nižší intenzitou (to znamená, že je potřeba postupně natáhnout ty tři kilometry, které běháš až na jednu hodinu běhu a pak případně dál, podle toho, jaké budou tvé další cíle).

Rychlost a sílu pak zase získáš kratšími běhy o intenzitě výrazně vyšší. Ideální je intervalový trénink, výběhy kopců, nebo tempový běh (řekněme ty tři kilometry, ale v tempu výrazně vyšším, než když si je jdeš odběhnout "jen tak").

Na běžkách kromě nohou hodně pracují i ruce a břicho, takže není od věci si alespoň 1-2 týdně zacvičit s vlastní vahou, nebo zajít do posilovny.
Boty
Ahoj,

v bezecke prodejne me byly doporuceny silnicky Mizuno Wave Sayonara (ten prvni model). Chtela bych si take poridit nejake boty do terenu, muzete mi navrhnout jake modely maji podobne vlastnosti jako Sayonara? Povrch by byl ruzny, prevazne lesni cesty, sem tam nejaky sterk, ale take behani po plazi a po mokrych a kluzkych skaliskach lemujici plaze. Idealne by ty boty mely byt vhodne na behani ruznych obstacle & mud runs. Dekuji. - otázka upravena poradcem
Michaela
Vítek Kněžínek
Ahoj, silniční a krosové boty jsou ve všech směrech velmi rozdílné a těžko říct, které vlastnsoti ti na Sayonarách nejvíce sedí. Budu-li předpokládat, že hledáš lehčí krosovku s vysokým citem pro terén, nabízí se několik variant. Vzhledem k použití na překážkových bězích, v písku a na kluzkém povrchu bych na 100% zvolil Inov-8 X-talon 212, která je do těchto podmínek jako stvořená.

X-talony se vyrábí ve dvou šířkách, P (precision = úzký střih) a S (standard = široký střih), ideálně si tedy na prodejně vyzkoušej, která z těchto dvou variant ti bude více vyhovovat.

Pozor na to, že boty tohoto typu velmi trpí při běhu po zpevněných cestách a po silnici (agresivní vzorek z měkké gumy doslova mizí před očima). Nicméně nižší životnost je nutná cena za vynikající přilnavost vzorku v náročných podmínkách.
Vítek
Zdraví
Ahoj, mám dotaz ohledně šlapky levé nohy. Začal jsem teď s podzimem na můj vkus více běhat (caa do 80km / měsíc) délky tratí přibližně od 5-10km. Jedno mně ale strašně limituje. Po téměř každém běhu mě nesnesitelně bolí levá šlapka (jakoby šlapka z vnější strany nohy / hrana) u nohy a chce to den až dva klidu. Dělá to i při delším stání nebo pobíhání během dne. Jakmile ale pak ťapku mám v klidu tak to přejde a vše je v pohodě, dokud se zase nepostavím...
Díky za radu, Martin
Martin
Vítek Kněžínek
Ahoj, bohužel není v mých silách přijít takhle na dálku s nějakou konkrétní radou. Problém bude pravděpodobně souviset s nadměrnou supinací (zatížení a prohýbání kotníků silně do vnější strany), ale pokud se jedná o dlouhodobý problém, navštiv co nejdříve nějakého odborníka (fyzioterapeut, ortoped), který se na tvá chodidla podívá a doporučí řešení.
Vítek.
Zdraví
Ahoj, mám dotaz ohledně bolesti při běhu. Jsem naprostý začátečník, zatím běhám cca 4 měsíce. Celou dobu to bylo v pohodě,ale posledních několik dní mám problém asi po kilometru co vyběhnu. Začne mě strašně píchat v podbřišku a bolest vystřeluje až k pupíku a do třísla. Myslela jsem, že je to špatným dechem,ale když se to snažím prodýchat tak se to vůbec nezmění. Také se snažím nejíst tak 2 hodiny předtím než vyrazím běhat. Chodím také pravidelně cvičit.Čím by to mohlo být? Díky moc
Zuzana
Vítek Kněžínek
Ahoj, bolest v této oblast obvykle souvisí s nedostatečně zpevněnými břišními svaly. Zařadil bych alespoň pár minut cvičení denně s cílem zpevnit tzv. CORE - hluboký stabilizační systém.

Na vině mohou být i jizvy, které způsobují velké napětí a tím i bolesti při zatížení. Pokud máš v místech, kde se bolesti ozývají nějaké jizvy ať už po úrazech, nebo operacích, navštívil bych nějakého fyzioterapeuta, nebo doktora, který ti poradí, jak je uvolnit a jak se o ně starat.
Vítek
Zdraví
Ahoj,
při běhu po asfaltu mě začne bolet po chvíli v kříži, při běhu v terénu niky. Co s tím?
Alena
Vítek Kněžínek
Ahoj, klíčová otázka zní: "V jakých botách momentálně běháš?". Krosové boty totiž až na výjimky disponují velmi malou mírou tlumení, která není schopná se dostatečně vypořádat s nárazy při běhu po asfaltu. Pokud používáš boty silniční, vyzkoušel bych se podívat po nějakém měkčím a tlumenějším modelu.

Kromě bot můžeš otřesy snížit  zlepšením techniky svého běhu - jde především o to, aby první kontakt chodidla nebyl přes patu (dopad/běh přes patu), ale přes střed chodidla (běh přes střed/špičku).
Vítek
Boty
Běhám přes 6 let, jen rekreačně, žádné závody a zásadně v dobře tlumených botách s gelovou vložkou. Několikrát jsem se pokusil o delší běh, v mém případě přes 30km ale v ¨závěru mně čím dál tím víc pálily chodidla na obou nohách, až jsem musel přejít do chůze. A to v různých botách a s různými ponožkami. Jak předejít pálení chodidel?
Děkuji za radu
jiří roubal
Vítek Kněžínek
Zdravím, pálení chodidel obvykle souvisí s nadměrným pohybem chodidla uvnitř boty. V první řadě bych se zaměřil na to, jestli máš dobře zvolenou velikost svých bot a nejsou příliš velké. Ideální rezerva by měla být cca 5 milimetrů mezi palcem a předním okrajem boty. 

Pokud velikost odpovídá, vyzkoušej některý z pevnějších úvazů tkaniček, který by měl chodidlo lépe zafixovat. Různé způsoby, jak tkaničky vázat nalezneš například v tomhle článku na Rungo.
Vítek
Trénink
Dobrý den,

potřeboval bych poradit ohledně tréninkových plánů. Všiml jsem si, že se kriticky stavíte k určitým funkcím sporttesterů - jak je to s tréninkovým plánem?
Eventuálně kde a jak je možné si nechat sestavit vhodný tréninkový plán na půlmaraton včet posilování svalů nutných pro běh?

Děkuji

Petr Adam
Petr
Vítek Kněžínek
Ahoj, z osobní zkušenosti mohu tvrdit, že odhad ideální doby regenerace je opravdu u většiny sporttesterů strašlivě přestřelený a člověk se touto funkcí při intenzivnějším tréninku řídit nemůže.

Ohledně tréninkových plánů z hodinek a aplikací jsou zde dvě věci, které je potřeba si uvědomit:
1) všechny tyto plány jsou velmi obecné. Rozhodně na míru vašim potřebám, proto bych je bral s rezervou.
2) Na druhou stranu se u těchto plánů staví na platných a funkčních principech, takže i když to možná nebude úplně optimální, nějaký přínos by trénování podle nich mít mělo.

Pokud se rozhodnete pro trénování podle nějakého podobného plánu, vybral bych si ten, který diktuje tréninky podle intenzity zátěže (tepové frekvence) a naopak bych se vyhnul takovým, které vám přesně říkají v jakém tempu máte kdy běžet.

Nejlepší varianta je samozřejmě obrátit se na nějakého osobního trenéra (ideálně se zkušenostmi s během), který vám postaví plán na míru.
Vítek
Boty
Dobrý den! Přečetl jsem si tvé hodnocení boty Inov8 Roadclaw 275 a mám dotaz: Jakou silničku bys doporučil pro "paťaře"? Mám 174 cm a 76 kg, starší ročník. Dík za názor, přeji Ti hodně úspěchů!!! - otázka upravena poradcem
Zdeněk
Vítek Kněžínek
Ahoj Zdeňku, soustředil bych se na některý model s vyšší mírou tlumení. Vzhledem k tvojí hmotnosti není potřeba volit ty úplně nejtumenější objemovky boty, ale i ty budou fungovat, chceš-li botu maximálně pohodlnou.

Vynikající modely v této kategorii (objemové silniční boty) vyrábí např. Brooks (Ghost, Ravenna, Adrenaline), Asics (Cumulus, Nimbus, GT-2000), Hoka One One (Clifton), nebo Mizuno (Rider, Inspire, Ultima). Důležitou roli při finálním výběru bude hrát především to, která bota ti při zkoušení sedne nejlépe.

U silničních bot se navíc řeší, jestli má být bota takzvaně neutrální, nebo pronační (se zvýšenou stabilitou), určitě bych se tedy zastavil někde ,kde budou mít k dispozici k vyzkoušení boty různých značek a kde t budou schopní s výběrem poradit.
Vítek
Trénink
Začala jsem se zimní přípravou. Dneska jsem měla běžet 6 km, ale jsem strašně unavená a vůbec se mi nechce. Čím to je? Mám jít běhat, nebo regenerovat?
Tereza
Vítek Kněžínek
Ahoj, to záleží na tom, co jsi dělala den (týden, měsíc) předtím, než jsi chtěla se zimní přípravou začít. Pokud jsi v podzimní části sezóny absolvovala intenzivní trénink, nebo množství závodů, je určitě dobré dát si pár týdnů volna (běhat jen lehce a zařadit doplňkové sporty), aby si tělo stihlo před nadcházející dřinou odpočinout. 

Ohledně aktuální kondice dokáže hodně napovědět tepová frekvence - její klidová hodnota (ideálně měřená po probuzení) totiž s únavou výrazně roste. Máš-li tedy tepovku vyšší, než jsi zvyklá, je to další ukazatel toho, že pauza není špatný nápad.

Jednat se ale může i o obyčejnou "podzimní únavu", která vychází spíše z psychiky (venku je zima, mlha a prší a člověku se prostě nechce), než z reálné fyzické únavy. V tu chvíli je potřeba takovou únavu jednoduše rozběhat.
Vítek
Zdraví
Ahoj, mám dotaz ohledně achilovek. Dal jsem si na podzim pauzu od běhání něco málo přes měsíc. Pak jsem začal opět v pomalém tempu naběhávat kilometry tak 15km na jeden výběh v nízké tepovce. Přidal jsem i abecedu.
Po si 3 týdnech mě začaly pobolívat achilovky. Ne ale při běhu, nýbrž v klidu. Cítil jsem tupou bolest. Boste není intenzivní, ale nikdy před tím jsem takový prolém neměl. Při pohybu jsem bez obtíží, ale při sezení nebo v posteli se achyilovky ozývají.

Co to znamená a jak pokračovat dál?

Díky Petr

Petr
Vítek Kněžínek
Ahoj, podle toho, jak celou věc popisuješ mám podezření, že jsi začal po pauze příliš rychle - to znamená, že si zničeho nic běhal příliš velkou porci kilometrů. Navíc tomu neprospěl ani fakt, že venku už je výrazně nižší teplota a vazy jsou v chladu ke zranění náchylnější. Doporučil bych kilometráž snížit, držet achilovky co nejvíce v teple a poctivě se protahovat po každém běhu. Pokud bude bolest přetrvávat, navštívil bych nějakého sportovního fyzioterapeuta.
Vítek
Boty
Zdravím, jaké boty bys mi doporučil.
BMI 31,7, váha 95 kg :(
běh převážně lesní cesty, okolo 8 km za den, tak 2x týdně. Před závody více. Závody většinou půlmaratony a většinou po silnici.
Nechci ale utrácet mnoho tisíc a nejraději v Decathlonu.
Díky za radu
P.
Petr Němec
Vítek Kněžínek
Ahoj, podle mých zkušeností v Decathlonu neseženeš kvalitní běžeckou botu, která by vyhovovala tvým požadavkům (dostatek tlumení vzhledem k vyšší hmotnosti). U běžeckých bot navíc patří ty nejpohodlnější a nejtlumenejší modely - po kterých by ses měl dívat - bohužel mezi nejdražší.

Pokud ale víš, na jakém povrchu budeš botu primárně využívat, znáš svůj typ nášlapu (pronační, nebo neutrální) a máš představu o tom, jaký tvar svršku ti sedí, pak se dá hledat ve výprodejích u kvalitnějších značek, jako je Asics, Adidas, Mizuno, nebo Nike. Každopádně je dobré při výběru zajít někam, kde si budeš moci boty pořádně vyzkoušet, a kde je k dispozici široká škála modelů a budou ti schopní s výběrem poradit.
Vítek
Boty
... cca před půl rokem jsem navštívila prodejnu TriExpert, kde mne diagnostikovali došlap a poradili mne s výběrem běžeckých bot.
Vzhledem k pronaci jsem se nakonec rozhodla pro boty Mizuno Wave Inspire10. S botkami jsem maximálně spokojená.....
Ale vzhledem k počasí a blížící se zimě bych od Vás potřebovala poradit se "zimním obutím". Sice jsem se dočetla, že je možné vyřešit problém zimními ponožkami, ale ráda bych si na výběhy v extrémním počasí pořídila ještě jedny běžecké boty. - otázka upravena poradcem
Janka Šepsová
Vítek Kněžínek
Ahoj Janko, běžecké boty se bohužel nerozlišují mezi letní a zimní, ale tento problém lze částečně obejít tím, že si pořídíš boty s voděodolnou membránou (nejčastěji Gore-tex). Ta totiž zajistí výrazně vyšší tepelný komfort, neprofoukne a samozřejmě ani nepromokne. 

Membrána se sice nejčastěji používá u bot do terénu, ale i na silnici se přece jen pár modelů najde. Vzhledem k pronačnímu nášlapu (podle toho, že ti byl doporučen model Inspire), bych se vyzkoušel podívat například po Brooks Adrenaline ASR GTX, nebo Asics GT-2000 GTX.

Důležité ale bude pořádně si boty vyzkoušet, aby ti dobře seděly na noze. Membrána totiž výrazně vyztuží svršek boty a ten nebude chodidlo obepínat tak přirozeně, jako obvyklá textiliní síťovina.
Vítek
Boty
Ahoj,
chtěl bys se poradit a zeptat v ohledu silničních bot.Po procesu hledání a vybírání , jsem nakonec do poslední vybral Nike Pegasus 32 a Adidas Energy boost 2 esm. Chtěl bych se zeptat jaký pár bot by jste mi osobně doporučil. Dekuji za odpověď :)
Petr
Vítek Kněžínek
Ahoj Petře, to je velmi jednoduché - vzhledem k tomu, že obě boty mají velmi podobné parametry bych ti doporučil tu z těchto dvou, ve které se budeš cítit lépe a která ti bude lépe sedět na noze.
Vítek
Kompresní oblečení
Ahoj, chtěl bych se tě zeptat, od jakých vzdáleností, nebo na jaké tréninky apod. doporučuješ kompresní podkolenky nebo návleky. Popřípadě, pokud bych tě mohl poprosit alespoň o základní rozebrání této compress-problematiky :) Děkuji
Pavel
Vítek Kněžínek
Ahoj, tohle je velmi individuální záležitost, nicméně obecně platí rovnice, že čím déle trvající a/nebo intenzivnější trénink, tím více kompresky oceníš. Při půlhodinovém lehkém klusu tedy prakticky nepoznáš rozdíl, ale pokud tu půlhodinu poběžíš v závodním tempu, nebo ti běh zabere hodinu a půl (a víc), bude to úplně o něčem jiném. 

Kromě samotného tréninku je vynikající používat kompresi také na následnou regeneraci, nebo na cestování. Kompresky totiž dokáží podpořit krevní oběh a tím urychlit regeneraci svalů.
Trénink
Ahoj, jezdím hobby závody horských kol. Je běh dobrý doplňkový sport? A jaký běh zvolit? Lze začít už teď v zimě? Díky moc. Pítrs
Petr Hlinka
Vítek Kněžínek
Ahoj Petře, běh je pro cyklisty velmi častým doplňkovým sportem, obzvláště přes zimu, kdy jsou na kolo velmi nepříjemné podmínky. Největší efekt bude mít běh na delší vzdálenosti a ideálně v terénu. Tam totiž efektivně rozvíjíš sílu a vytrvalost, která se ti na kole bude hodit.

Pozor na to, že naopak (tedy cyklistika jako doplněk k běhu) to nefunguje an zdaleka tak dobře. Při intenzivním cyklistickém tréninku totiž nežádoucím způsobem posílíš stehna a "zpomalíš" si nohy.
Trénink
Ahoj, chtel bych se zeptat na regeneraci, spravny-vhodny rozestup mezi treninky? Je nejaky zpusob jak pred vybehnutim kontrolovat aktualni stav organizmu? Jestli zaradit uz zaradit fartlek nebo regeneracni-volny beh? Zmerit tep? Kontrola pres nejakou aplikaci napr. HRV4training? Diky
Jirka
Vítek Kněžínek
Ahoj, na tuhle otázku se prakticky nedá odpovědět bez podrobnějších znalostí o tvém organismu. Jedna věc je ovšem jistá - Některé z novějších sporttesterů mají funkci, která ti po tréninku vypočítá ideální dobu regenerace a přesně tahle funkce je úplně k ničemu :-).

Na druhou stranu - ideálním ukazatelem, jak na tom zrovna jsi je srdeční frekvence. Abys to ovšem byl schopný plnohodnotně využít musíš velmi dobře znát, jaké tepy míváš v konkrétních situacích (klid, objemové tempo, ANP, závodní tempo atd. atd.). Tohle se dá buď naučit pomocí podrobného analyzování tréninku a vnímání svého těla, nebo by ti mohli pomoci v některé sportovní laboratoři, kde projdeš zátěžovým testem. Na základě toho ti poskytnou naprosto přesně všechny tyto hodnoty (které se ovšem budou s posunem v tréninku neustále měnit). 

Osobně si nemyslím, že by to pro běžného hobby běžce bylo potřeba řešit až tak do detailu a zastávám podobný názor, jako Steve Prefontaine - Když se cítíš dobře, běž rychle. Když se cítíš špatně, běž pomalu a když tě něco bolí, neběhej vůbec.
Vítek
Boty
Ahoj, po letech běhání a fotbalových zápasech mám při běhání bolesti pat, jaké boty bys doporučil pro "pataře" s běháním na tvrdých površích? díky - otázka upravena poradcem
Michal
Vítek Kněžínek
Ahoj, na tento účel se určitě dívej po botách s maximální mírou tlumení, kterým se říká objemové, nebo tréninkové. Jmenovitě můžu doporučit značku Hoka One One (Clifton, nebo Bondi), která v měkkosti a tlumení hledá konkurenci jen těžko, ale chybu neuděláš ani botami od Asicsu (Cumulus, nebo Nimbus), Brooksu (Ghost, nebo Glycerin), adidasu (Glide, nebo Energy Boost), nebo Nike (Pegasus, nebo Vomero).

To, která z těchto bot pro tebe bude nejvhodnější záleží především na tom, jak ti tvarově sedne na nohu, proto před zakoupením zkoušet, zkoušet, zkoušet.
Vítek
Boty
Dobrý den,

řeším výměnu bot. Momentálně mi odešly Mizuno Wave Rider 17, které nebyly pro mou váhovou kategorii. Jaké doporučení máte pro běhající hrošíky? Do doby než odešla "Wave" vlna byly skvěle odpružené.

Díky moc ! - otázka upravena poradcem
Veronika
Vítek Kněžínek
Dobrý den, Pokud byste chtěla zůstat věrná Mizunu, doporučuji podívat se po modelech Wave Ultima, nebo ještě lépe Wave Enigma. které jsou oboje dimenzované na výrazně vyšší hmotnost, než Ridery.
Vítek
Boty
Zdravím Vítku,

rád bych si nechal poradit, jaké vybírat trailové boty. Po novém roce se musím po nějakých podívat. Terén, který mám kolem sebe, je spíše šotolina, tvrdé lesní cesty, polňačky atd. Moje představa je Inov-8 Race Ultra 270...nevím ještě, jestli mi budou sedět a nebo přemýšlím, jeslti to není příliš drahá obuv...máš nějaké zkušenosti s trailovou obuví, která je spíše do tvrdého trailu, případně je velmi univerzální (nebude jí moc vadit přeběh přes asfalt. Mám strach, že opět sáhnu po botě, která nebude ta nejvhodnější. Má smysl dívat se případně po nových trailových modelech Adidas Boost (Terrex, Adistar raven, Adizero xt).

V současné době mám doma Salomony Speedcross 3 a vzhledem k terénu kolem baráku je to velmi špatně zvolená bota, která má vzorek téměř ohoblovaný, takže po necelém půl roce je prakticky po nich...nákup byl proveden ve sportovním řetězci Sportisimo, kde těch rad prodejci moc neposkytnou :-)

Předem moc děkuji za radu.

Jakub
Jakub Kocian
Vítek Kněžínek
Ahoj, když začnu od konce - na tebou popisované využití bych se nové generaci trailovek od adidasu spíše vyhnul, protože všechny disponují poměrně agresivním vzorkem s podobnými vlastnostmi, jako mají Speedcrossy a pravděpodobně by je velmi rychle potkal podobný osud.

Z inov-8 bych zvolil spíše model Race Ultra 290, který má oproti 270 citelně pohodlnější tlumení, které při běhu po tvrdém povrchu oceníš (RU270 je spíše závodně orientovaný model). Jinak je Race Ultra na tvrdší trailový podklad perfektní bota. Od jiných značek můžu na toto použití doporučit například Brooks Cascadia, Asics Fuji-Trabuco, New Balance MT1210, nebo od Sense Mantra od Salomonu. Teď už jde jen o to, který ze zmíněných modelů ti bude nejlépe sedět na noze.
Vítek
Boty
Ahoj,
podle diagnostiky mi byly doporučeny (lehká pronace) Nike Lunarglide 3. Jsou mi pohodlné, těch 10-15 km v nich zvládnu v pohodě. Nyní je načase je obměnit, samozřejmě mám v měrku Lunarglide 6 nebo 7, ale rád bych zkusil i jinou značku. Běhám vetšinou na asfaltu, sem tam lehčí lesní cesty. Délka nejčastěji 10km, 1-2x týdně. Doporučíš podobný model stabilních bot?
Martin Havlík
Vítek Kněžínek
Ahoj, 
Lunarglide určitě není vůbec špatná obejmovka, jestli ale přece jen budeš chtít vyzkoušet nějaký ekvivalent od jiné značky, zkus se podívat poněkterém z následujících modelů: Mizuno Wave Inspire 11, Adidas Supernova Sequence Boost 8, Brooks Ravenna 6, nebo Asics GT-2000 4.

Při finálním výběru už záleži jen na tom, jak se budeš v každé botě cítit. Ve které bude pocit nejpříjemnější, ta je pro tebe nejvíce vhodná.
Vítek
Zdraví
Ahoj,
měl bych dotaz, asi do kategorie zdraví. Běhám necelý rok a půl, měsíčně tak k 150 km a poslední měsíc jsem na své poměry zpomalil a mám problém se při normálním běhu dostat pod 6 minut na kilometr (při závodě se tak o tu minutu rychlej nahecuju a jde to:)) a jsou dny, kdy mě po pár kilometrech začne nesnesitelně píchat v boku a pak musím ještě razantně zpomalit či jít do kroku. Tohle se mi stávalo v začátcích, od té doby ne, až zase znova teď. Snažím se běhat různé trasy, jak po silnici, tak po lesních cestách, jsou tam i nějaké kopečky, většinou to dá k těm 10 km, ale snažím se aspoň jednou týdně pro rozmanitost zařazovat čistě vybíhaní kopců, kdy je pak délka běhu cca třetinová. Dá se nějak říct, kde by mohl vězet zakopaný pes?
Díky
Jakub
Jakub
Vítek Kněžínek
Ahoj Jakube, takhle na dálku se samozřejmě dá pouze odhadovat, ale vsadil bych si na nahromaděnou únavu organismu. Vyzkoušej zařadit pár týdnů klidu, při kterých budeš běhat jen minimálně, nebo vůbec. Případně můžeš zařadit čas od času nějaké doplňkové sporty pro zpestření. Z hlediska plánování běžecké sezóny je navíc pro takovou pauzu ideální období a až se po této odmlce vrátíš odpočatý zpět k běhu, mělo by se ti běhat výrazně lépe a lehčeji.

Mimo to můžeš také zajít ke svému lékaři na krevní rozbor, jestli máš všechny hodnoty (především železo) v normě.

Vítek
Boty
Ide obdobie behania v mokru a snehu, aj ked je podklad asfalt. Ake topanky su optimalne na nejake 12-20 km vybehy, aby sa nesmykalo a hned nepremokli?.. Pozeralo som nejake trail boty ale nic ma neoslovilo.
Dakujem a pekny den
Stefan
Vítek Kněžínek
zdravím, pokud chcete, aby byly boty voděodolné, budete muset sáhnout po některém z goretexových membránových modelů (označovaných zkratkou GTX). Do vámi popisovaných podmínek bych doporučil právě některou z goretexových silničních bot. Ty totiž mívají oproti svým textilním protějškům nalepený výraznější vzorek, který bude dobře držet na sněhu a mokru. Jmenovitě pak například Asics GT-2000 GTX, Brooks Adrenaline ASR GTX, nebo Adidas Energy Boost 2.0 ATR (bez membrány, ovšem s pevnějším a odolnějším svrškem).

Pozor na to, že membrána dost výrazně změní tvar a chování svršku, takže je dobré boty předem pořádně vyzkoušet a v prodejně v nich strávit nějaký ten čas.
Vítek
Boty
Zdravím, je mi 60, bývalý lehký atlet - dálka trojskok, sprinty, branné závody, dlouhé tratě max 10 km silnice 5 km přespolák, v současné době pokus o návrat po úrazu páteře, jinak aktivní do 37 let, váha 105 ze 115 základu, jinak kolo a lyže/samozřejmě sjezdové/ nyní zkouším indiánský běh, lehká pronace. Co za boty, děkuji
Pavel
Pavel
Vítek Kněžínek
Zdravím Pavle, podle toho, jak to popisuješ bych s během možná přece jen ještě chvíli počkal a zůstal u kola a třeba běžeckého lyžování, kde nebudou otřesy tak výrazné, dokud hmotnost ještě trošku neklesne. Pokud na běhu trváš, pak bych v tvém případě
1) Dbal na správnou techniku došlapu (na střed chodidla) i když to by snad neměl být vzhledem k tvé atletické minulosti problém
2) Volil některý z následujících modelů - Brooks Ravenna (nebo Transcend), Asics GT-2000 (nebo Kayano), Mizuno Wave Paradox, nebo Hoka One One Bondi.

Všechny modely jsem vybral s tím, že opravdu lehkou pronaci máš (ono se to z ošlapaných podrážek prakticky nedá poznat). V případě, že by sis to chtěl ověřit, doporučuji zajít do nějaké specializované prodejny, kde by ti s nášlapem, velikostí a optimálním tvarem svršku měli poradit.
Vítek
Boty
Zdravím,
od začátku co jsem začal běhat mám problémy s ukazováčky na obou nohou. Po cca 5-6km se mi na přední straně ukazováčku dělá puchýř v lepším případě bolestivý otlak. Boty mám Asics GT1000 vybrané s odborníkem, jsou o číslo větší, takže před prstem mám dost místa. I jsem si kvůli tomu koupil jinou značku bot a stále stejné. Trochu mě pomohlo si vzít dvoje ponožky, kdy jsem bez puchýřů uběhl i 10km, ale bolestivý otlak zůstává. Napadá mě jestli si prostě noha nemusí zvyknout nebo jestli nemám špatný běžecký styl, ale taky možné, že jsem dvakrát sáhl po pro mě špatných botách. Díky za radu
Víťa
Vítek Kněžínek
Ahoj Víťo, podle popisu tvého problému a faktu, že ti pomáhá obout dvoje ponožky předpokládám, že budeš mít spíše úzký tvar chodidla a bota ti tedy dostatečně nezajistí, aby se noha při běhu v botě nepohybovala.

První věcí, kterou můžeš vyzkoušet, je experimentovat s různými druhy úvazů tkaniček - inspiraci můžeš nabrat v tomto článku. Pokud by to nepomohlo, soustředil bych se při příštím výběru boty na to, aby byl střih svršku spíše úzký (mohla by ti v tomto směru vyhovovat většina adidasek, vyhýbal bych se naopak Mizunu a některým Asicsům) a aby velikost byla opravdu jen lehce větší, než máš chodidlo - nekupovat tedy boty větší o celé číslo, ale pouze o půl. A jako obvykle, i tady platí - vše si pořádně vyzkoušet, než botu pořídíš.
Vítek
Boty
Dobrý den, vážím cca 120 kg, jaké boty si mám koupit, když chci začít běhat? Děkuji za odpověď.

S pozdravem

Karel
Karel
Vítek Kněžínek
Dobrý den Karle, předtím, než začnete s během bych vám doporučil zařadit nějaký šetrnější sport (cyklistika, spinning, běžecké lyžování, koloběžka pro dospělé (Mibo, Kostka, Yedoo, Morxes atd...)), který vám pomůže dostat váhu o nějaké to kilo dolů a pak teprve vyběhnout. 

Až budete vybírat botu na běh, dbejte především na to, aby byla maximálně tlumená a aby odpovídala vaší hmotnosti a došlapu - s tím, stejně jako s výběrem ideální velikosti a tvaru by vám měli poradit ve specializované prodejně. Potenciálně vhodné modely tentokrát jmenovat nebudu, protože jich je velké množství a bude záležet především na tom, jak vám boty té které značky sednou.
Vítek
Boty
Ahoj, chtěl bych poradit nebo se možná utvrdit, že vybírám správně. Běhám 2 roky téměř výhradně na asfaltu, cca 3-4x týdně, zhruba 100km/měsíc, max. tréninková délka 10km při tempu 6/min. Občas nějaký závod kolem 10km v tempu ne lepším než 5,30/min. V současnosti střídám Asics gel Zaraca 3 a New Balance M737. Asics se mi zdají pocitově rychlejší a možná i pohodlnější. Chci si koupit další boty, trochu vyšší level. Můj tip je buď Asics gel Cumulus 17 nebo Mizuno Wave Rider 18 případně jiné doporučení. Připomínám jen moje váha - 82kg a došlap vypadá neutrální.
Dík za vyjádření a radu.
Stenly
Jurča Stanislav
Vítek Kněžínek
Ahoj Stenly, primárně bude záležet na tom, co od této nové boty očekáváš. Oba zmíněné modely patří do stejné kategorie silničních objemových bot, ale Mizuno Wave Rider je výrazně lehčí a svižnější varianta s menší mírou tlumení vhodná nejen na trénink, ale i občasný závod ve svižnějším tempu. Asics Gel-Cumulus je oproti tomu těžší a maximálně pohodlná bota s velmi měkký tlumením, která na svižnější běh není úplně uzpůsobená a její přednosti jsou především v pohodlí a tlumení nárazů.
Vítek
Boty
Ahoj, běhám rekreačně půl roku (mezi 30-40km měsíčně), hlavně po silnicích a zpevněných cestách. Do začátku jsem měl běžecké boty z Lidlu, ale teď bych chtěl něco lepšiho s ohledem na svou hmotnost (mám 95kg, 193cm a neutrální došlap). Je podle Tebe dobrá volba Mizuno Wave Ultima 6? Díky Ondra
Ondřej
Vítek Kněžínek
Ahoj, toto rozhodnutí určitě schvaluji a přijde velmi rozumné. Ultimy nejsou na toto použití špatné boty, ale Mizuno v posledních 2 letech vyrábí obecně spíše lehčí a tvrdší modely, proto bych se zkusil podívat po některých trochu lépe vytlumených modelech, jako je například Asics Gel-Cumulus (nebo Gel-Nimbus), Brooks Ghost (nebo Glycerin), Hoka One One Clifton, nebo adidas Energy Boost. Úplně od věci by také nebylo nechat si v některém ze specializovaných obchodů vyšetřit došlap, jestli při běhu nemáš nestabilní kotníky (takzvaná nadměrná pronace - propad kotníků po dopadu směrem dovnitř) a podle toho případně zvolit některou ze stabilnějších (tzv. pronačních) alternativ výše zmíněných modelů (Asics GT-2000, Brooks Adrenaline GTS, Adidas Supernova Sequence).
Vítek
Boty
Ahoj Vítku, nedávno jsem si koupil Mizuno Wave Rider 18. Jsem už reltivně zkušený běžec a naběháno mám poměrně dost. Možná proto bude tento dotaz znít trošku komicky, chci se zeptat jestli jsem neudělal chybu. Boty jsem si zkoušel dost pečlivě a velikost, ve které jsem se cítil opravdu pohodlně byla 45. Běžnou obuv nosím 43-44 v botě je dost vůle (asi 1 - 1,5 cm). Ale zjistil jsem, že při běhu z prudkého kopce, kdy člověk musí trochu dobržďovat, se mi noha v botě sune směrem ke špičce. Jinak jsou boty velmi pohodlné a cítím se komfortně i po 30 km. Přemýšlím, jestli jsem udělal dobře či špatně? Rád se poučím pro příště.
Petr
Vítek Kněžínek
Ahoj, jestli ti boty bez nejmenších potíží sedí i při běhu dlouhém 30 kilometrů, pak bych to vůbec neřešil a spokojeně v nich běhal dál :-). Mírná rezerva (půl čísla až číslo) je potřeba a tak se ti v prudkých sebězích bude chodidlo lehce pohybovat v každé botě.
Vítek
Boty
Ahoj, chci se zeptat, jaké boty do zimního období, při kombinaci terénu i silnice v jednom výběhu. Podmínky v okolí mi neumožňují běhat zvlášť silnici a zvlášť terén. Trénink 4x týdně 10-15 km.
Mám ráda adidasy, do terénu jsem měla kanadia, dají se využít i tady? Popřípadě, co jiného?
Díky a měj se, Lucka
Lucie Valušková
Vítek Kněžínek
Ahoj, předpokládám, že úplně do terénu (rozbité a rozbahněné stezky, hluboký sníh, kořeny, šutry...) se asi úplně nedostaneš, takže bych doporučoval spíše boty silniční, které obvykle mají vzorek dostatečně drsný, aby si poradily i se zpevněnými lesními a polními cestami. Na zimu jsou docela zajímavé upravené silniční modely pro běh "všude možně" - konkrétně pak např. nepromokavé Brooks Adrenaline ASR GTX, nebo prodyšnější Adidas Energy Boost 2.0 ATR. vyhovovat by ti mohly i boty značky Salomon z kolekce City trail (běh z města do terénu) - jmenovitě X-scream 3D (dělají se i s GTX membránou), nebo Sense Mantra. Jestli budeš pořizovat nepromokavé boty s membránou, pak dej pozor na to, že při vyšších teplotách (15°C+) se ti v nich budou výrazně potit chodidla - hodí se tedy především na použití v období říjen-duben.
Vítek
Boty
Ahoj, jaké boty by jsi doporučil na běhání v horách nejlépe s vibramem a gore-tex ale pokud máš jiné zkušenosti s jinými verzemi bot sem s ním, jsem pro všechny varianty :) díky
Karel
Vítek Kněžínek
Ahoj, osobně bych boty s GTX membránou pro běh spíše nedoporučil, pokud se nejedná o variantu pouze pro běhání v zimě, nebo pokud nevyhledáváš závody, při kterých zabere výraznou část z celkového času chůze (při které může dojít k prochladnutí chodidel). Pro celoroční použití a na běhavější profil závodů bych určitě sáhnul spíše po lehčí textilní variantě. V letošním roce jsem měl vynikající zkušenosti s botami Hoka One One (do hor nejlépe model Speedgoat). V Hokách jsem absolvoval prakticky celou letošní horskou sezónu a jsem z nich velmi nadšený. Špatné boty nedělá ani Dynafit (Pantera), La Sportiva (Bushido), nebo Inov-8 (Race Ultra 290). Pokud bys trval na GTX membráně, můžu doporučit Inov-8 (opět Race Ultra 290 GTX), Asics (Gel-Trabuco GTX), nebo Salomon (XA Pro 3D GTX).
Vítek
Boty
Ahoj,

jestli máš nějaké zkušenosti s botami od Inov-8. Přemýšlím nyní o nových botách na silnici, ale nevylučuji občasný proběh mimo asfalt, většinou je to po trávě vedle stezky. Myslíš, že si mám vybrat univerzál nebo čistě silniční.

Díky
Václav
Vítek Kněžínek
Ahoj, Inov-8 umí dělat perfektní boty do terénu, ale na silnici se teprve hledá. V každém případě je to značka, která dělá ideální boty pro běžce, kteří aktivně řeší techniku došlapu a chtějí botu s dobrým citem pro terén. Naopak to není vhodná volba pro začátečníky a pataře, kteří očekávají maximální míru tlumení pod patou. Na použití, jaké popisuješ bych určitě doporučoval boty silniční (ostatně povedených univerzálů je na trhu jako šafránu), od inov-8 pak konkrétně čerstvý model Road Claw 275 (je na trhu teprve pár dní) - počkej do čtvrtka, vyjde na Rungo.cz recenze :-).
Vítek
Zdraví
Ahoj Vítku, mám poslední dobou problém s bolestí zad. Běhám rád, v zimě hlavně na páse a bolest mi vystřeluje na levé straně zad v dolní partii kousek nad hýžděmi. Je to špatnou obuví? Občas se při běhu přistihnu jak běžím po vnějších stranách chodidel. Moc děkuji za pomoc.
Martin
Vítek Kněžínek
Ahoj Martine, běžecká bota může, ale nemusí mít na tyto problémy vliv. Každopádně bych doporučil návštěvu fyzioterapeuta, který by měl na základě vstupního vyšetření odhalit, co je opravdovou příčinou těchto potíží a následně navrhnout řešení, které příčinu odstraní. 
Zdraví
Ahoj, rád bych zeptal na používání gelových a ortopedických vložek.
Martin
Vítek Kněžínek
Ahoj, gelové vložky jsou podle mého názoru pouhá berlička, která se snaží vykompenzovat špatný výběr boty a příliš bych je nedoporučoval. Naopak ortopedické vložky, pokud jsou správně vybrané, mohou výrazně pomoci s velkou škálou potíží nejen u chodidel, ale i kolen a zad. Ortopedické vložky nikdy nebudou řešením samy o sobě, ale pokud se vhodně zkombinují s kompenzačním cvičením a posilováním problematického místa, může to přinést požadované ovoce.
Boty
Ahoj Vitku, mam prosbu, resim botu na drahove treninky(jinak beham jen krosy) a zaujala me Brooks Racer 7 za super cenu v Triexpertu. Mela taky dobrou recenzi v RUN Mag. Mam neutralni doslap, delka nohy 29,5, vaha 85kg a potrebuju botu sirsi v oblasti prstu a kloubu palce. ´Je pro me Racer dobra volba nebo by jsi doporucil jinou botu do 2500Kc? diky moc za odpoved. Honza
Honza
Vítek Kněžínek
Ahoj, Brooks Racer T7 je vynikající lehounká závodka s hmotností hluboko pod 200g a jako taková je ideální na závody 5-21km a právě na tréninky na dráze. T7 dobře splňují i požadavek na širší přední část svršku, který je u nich hodně volný a dává příčné klenbě dostatek prostoru. Doporučuji vyzkoušet, jestli ti sednou na nohu a jestli ano, pak asi není moc co řešit. Případnou alternativou by mohli být Asics Gel-Hyperspeed, ale osobně bych preferoval spíše Brooks (Hyperspeedy už jsou hodně "papírová" bota).
Boty
Ahoj Vítku,

mám bohužel "nestandardní" nohu, třebaže odpovídající mé výšce (193 cm). Při zohlednění nutnosti kupovat alespoň o číslo větší boty obvykle sahám po ne příliš vyráběné velikosti 49 a 1/3. Větší potíž je ale v šířce - chodidlo mám dost úzké s poměrně nízkým nártem. Dostávám se tak do velmi svízelné situace s výběrem vhodných bot - silniční obvykle řeším u Adidasu. Větší komplikace nastávají u trailových bot, kde Adidas obvykle končí velikostí 48. Zkoušel jsem některé modely od Brooks, Asics, Mizuno, Salomon a Salming - vždy s naprostým zklamáním. Máš nějaký vhodný nápad na jiné výrobce, případně i na konkrétní modely? S díky za radu,
Jirka - otázka upravena poradcem
Jirka
Vítek Kněžínek
Ahoj Jirko, tohle je bohužel velmi častý problém, který se řeší dost obtížně. Z jiných značek krosových bot bych ti mohl doporučit La Sportivu, která používá hodně úzký střih, ale bojím se, že tam bude opět problém s dostupností velikostí. Naštěstí není pravda, že by adidas u svých krosovek končil na velikosti 48. Neobjevují se tak často, ale například modely Supernova Riot 5M, nebo z nižší cenové relace Kanadia TR se v UK14,5 na 100% sehnat dají a když pohledáš, určitě najdeš i další. Ve specializované prodejně by ti měli být schopni od Adidasu na vyžádání krosovky v tvé velikosti od výrobce získat.
Vítek
Boty
Dobrý den,při nákupu bot mně byl diagnostikován neutrální až supinační nášlap.Běhám se špičkami mírně ven.Když staré boty,např. Asics Nimbus,či Rider 15 položím na stůl,je patrno,že paty padají mírně dovnitř,přední část je sešlapaná uprostřed,spíše však k vnější hraně,čili boty jdou jakoby do vrtule.Nyní mám Hoka one Clifton,odběhnuto asi 800km,na nich to tak patrno není,ikdyž i tam to je.Pořídil jsem si výhodně nové boty se stř.tlumením,opět pro neutrální nášlap,Rider 18.Běhá se v nich skvěle,ovšem právě v souvislosti s nimi jsem si položil otázku,zda jsem si neměl pořídit boty s podporou pronace vzhledem k těm dovnitř padajícím patám u starých bot,čili konkrétně Mizuno Inspire 11.Na druhou stranu mám vysokou klenbu,což nehovoří pro pronační boty.Ještě nutno dodat,že žádnými zdravotními potížemi nohou netrpím.Jen červíček začal hlodat,zda jsem supinátor,jak mi naměřili,či pronátor,jak hovoří ošlapané paty,zda to řešit,či neřešit. Dušan
Dušan Benbenek
Vítek Kněžínek
Zdravím, podle oběhané boty se typ nášlapu (pronace/supinace/neutrál) poznává dost obtížně, protože chodidlo přirozeně pracuje při kroku od nášlapu v lehké supinaci přes neutrální zatížení až k odrazu v mírné pronaci. Chodidlo tedy vystřídá postupně všechny tři stavy. Pronační boty jsou pak vhodné pro běžce, kterým při běhu padá kotník do vnitřní strany opravdu výrazně. Jestli se vám v neutrálních botách běhá dobře, pak bych nic neměnil... případně se můžete pro klid duše zastavit někam, kde vám provedou diagnostiku došlapu na běžeckém páse s kamerou, která dokáže váš nášlap rozlišit velmi přesně.
Zdraví
Dobrý den,

máte tušení, co může být z zánětem gastrocnemiusu? Mám podezření, že by to mohlo být mými, již dost prošlápnutými, botami. Přemýšlím, zda si nekoupit nové, velice dobře odpružené. Navíc mám ploché nohy. Neměl byste tip na boty splňující tyto podmínky?

Díky.
Ondřej Baumgartner
Vítek Kněžínek
Zdravím, těžko takhle na dálku přesně soudit, ale je možné, že má zánět lýtkového svalu opravdu souvislost s botami. Nejčastěji tento problém nastává při příliš rychlém přechodu na minimalistickou obuv, která lýtkový sval zapojuje výrazně víc, než boty tlumené. Tím, že v tuto chvíli běháte v oběhaných botách, které pravděpodobně ztratily většinu ze svých tlumicích vlastností je možné, že chodidla dostávají impuls k dopadu více na střed chodidla a tím lýtka zatěžujete více, než na co jste byl až doposud zvyklý. V první řadě je však potřeba zbavit se zánětu (jinými slovy - neběhat, dokud se sval nevyléčí) a pak bych doporučil 1) začínat pozvolna a zátěž lehce stupňovat 2) vyzkoušet pořídit nové tlumenější boty, které odstíní značnou část nárazů, čímž uleví lýtkům. Nemůžu vám ovšem slíbit, že nová bota nutně tento problém vyřeší.