TEST: Silva Trail Runner 2, parťák na dlouhé noční akce

Čelovka Silva Trail Runner 2 se ještě ani pořádně neohřála v běžeckých obchodech a my už jsme ji otestovali. Je vyrobena speciálně pro běžce a získala si nás především pohodlím, širokým světlem a fantastickou výdrží.

Trail Runner II v celé kráse | foto: Petr Brém

Nejzajímavější je její konstrukce. Baterie nejsou integrovány přímo v těle, ale jsou v samostatném boxu na pásku čelovky, který budete mít po nasazení na temeni hlavy. Vejdou se do něj tři baterie typu AAA (mikrotužkové) a i díky tomu Trail Runner 2 váží pouhých 120 gramů (včetně baterií).

Čelovka je nejen lehčí než její starší sestřička, ale i celkově menší, což se naštěstí nijak negativně neprojevilo na její stabilitě na hlavě. Díky perfektně řešené dosedací ploše reflektoru a také díky širokému pásku se silikonovým proužkem sedí na hlavě naprosto skvěle a ani není nutné ji nějak příliš utahovat.

Fotogalerie

Reflektor čelovky je sám jakýmsi velkým kloubem, sklon svícení jím můžete nastavovat plynule a v širokém rozsahu. Kloub klade přiměřený odpor, tudíž nehrozí samovolné sklápění za běhu. Na boku se nachází jediné veliké gumové tlačítko, jímž čelovku ovládáte.

Na výběr máte ze dvou intenzit svícení a mód "stroboskopu". Červené světlo chybí. Výdrž čelovky je podle výrobce při maximálním výkonu až 30 hodin, podle našeho testu je to s neznačkovými alkalickými bateriemi asi 20 hodin, pak začne intenzita svícení pomalu klesat. Osobně považuji tuto variantu (postupného poklesu) za šťastnější, než když vám čelovka svítí stabilně sice o něco déle, ale pak najednou zhasne a vy se přerazíte o nejbližší strom.

Při úsporném režimu (který vám většinou postačí, já čelovku zapínám na maximum pouze na úzkých lesních pěšinách plných kořenů a kamenů) můžete podle výrobce svítit až 90 hodin. Pravdivost tohoto tvrzení jsem neověřil, ale na základě výdrže při vyšší intenzitě předpokládám, že minimálně 60 hodin je více než reálných.

Silva Trail Runner II/Trail Runner(Plus)

  • svítivost: 140 Lumenů/100 Lumenů
  • krytí: IPX6/IPX6
  • dosvit: 50m/50m
  • hmotnost: 118g/135g(70g)
  • napájení: 3xAAA/2xAA(4xAA)
  • maximální výdrž: 30h/24h(48h)
  • cena: v e-shopech od   1 400 korun

Výrobce uvádí, že čelovka má dosvit až 50 metrů. Pro nás běžce je však důležitější fakt, že díky použití kombinace dvou různých LEDek je světlo dostatečné ve všech směrech a jeho svit je plynulý. Máte tedy velice dobře osvětleno místo, kam budete vzápětí došlapovat (díky vysoce výkonné LEDce) a zároveň máte přehled o terénu kolem vás (to má na starosti středně výkonná LEDka), kdyby náhodou bylo třeba uskočit stranou. Tento typ osvětlení mám mnohem raději než úzký, i když velice intenzivní kužel světla, který poskytují čelovky jiných výrobců.

Díky plynulému osvětlení si v lese nepřipadám jako v tunelu a nemusím hlavou neustále otáčet ze strany na stranu, jen abych se podíval, jestli už jsem u odbočky, kterou se chci vydat. Navíc tuto vlastnost oceníte ve chvíli, kdy vašemu parťákovi dojdou baterky a vy jste tak nuceni běžet ve dvou pouze na vaši čelovku. Právě to jde se Silvou překvapivě dobře.

Výrobce uvádí, že svítivost druhé generace je 140 lumenů, což je oproti 100 lumenům udávaným u první generace poměrně značný rozdíl. V reálu se ovšem žádný veliký nárůst svítivosti nekoná. Možná to má na svědomí i lehce přirozenější barva světla. Druhá generace totiž poskytuje světlo s lehkým nádechem do žluta a nutno uznat, že oproti zcela bílému světlu u první generace je to změna příjemná. Rozdíl ovšem poznáte jen ve chvíli, kdy máte obě čelovky vedle sebe.

Testy čelovek

Čelovkou Silva Trail Runner 2 začínáme seriál testů běžeckých čelovek. Příští týden se můžete těšit na Fenix HL21 R3, následovat budou LedLenser SEO7R, Magicshine MJ-886, Petzl TIKKA RXP, Zebralight H600 mkII a Petzl NAO.

Po vypnutí vás Silva informuje o stavu baterií. Že jsou stále v perfektní kondici, poznáte podle zeleného světla, jímž svítí několik vteřin po vypnutí. Pokud jsou již částečně vybité, svítí oranžově. A pokud se doba odchodu baterií do věčných lovišť blíží mílovými kroky, zasvítí na vás červeně.

Čelovku Silva Trail Runner II mohu zcela jednoznačně doporučit. Pokud hledáte zdroj světla na noční výběhy (teď v zimě vše mezi 16:00 a 7:00) po neosvětlených místech, je Silva jistě skvělou volbou. Svítivost má zcela dostatečnou i pro opravdu rychlý běh, ergonomicky je řešena naprosto skvěle, nízkou hmotností vás nebude na hlavě nijak moc obtěžovat a disponuje rozsahem i plynulostí světla, které budete příjemně vnímat.

Nesáhl bych po ní jedině tehdy, pokud bych hledal zdroj světla, který bych chtěl alternativně používat i pro jízdu na kole. Pro tu není ideálně řešená, její svit není dostatečně intenzivní.

Jinýma očima

Když jsem si poprvé nasadil Trail Runner II, byl to skvělý pocit. Takové pohodlí se s žádnou jinou čelovkou, kterou jsem kdy zkusil, nedá srovnat. Je perfektně vyvážená a široký pružný pásek obohacený silikonovým proužkem se na hlavě ani nehne, i když není příliš utažený.

Čelovka je typickým zástupcem takzvaných flood svítilen, které se vyznačují širokým rovnoměrným světlem na krátkou vzdálenost. To se povedlo na jedničku. Světlo je nádherně rovnoměrné od středu až k okrajům, což je praktické nejen pro běhání. Na druhou stranu není nijak extra intenzivní a použitelný dosvit je omezen zhruba na deset až patnáct metrů.

Na běh po zpevněných cestách či místech, kde to dobře znám, je světlo naprosto perfektní. Pro běh terénem bych však preferoval přeci jen o něco větší intenzitu světla (i za cenu užšího kuželu), obzvlášť když běhám v brýlích, které se snadno zamlží párou od úst nebo kapkami podzimního mrholení. Také údaj o maximálním dosvitu 50 metrů je podle mě pouze pro bystrozraké.

Pokud vám však vyhovuje široké rozptýlené světlo, asi jen těžko budete hledat lepší běžeckou čelovku. Perfektní upevnění na hlavě a fantastická výdrž na baterky jsou hlavní důvody, proč budete mít tuto čelovku rádi.

Filip Marvan

Autoři:
  • tisknout
  • sdílet
  • máte tip?

Nejčtenější

Nevěra přináší víc bolesti než radosti, říká psychoterapeutka

Nora Vlášková, psychoterapeutka

Vystudovala práva, pracovala i s nejtěžšími zločinci propuštěnými z vězení. Po narození dětí zvolila Nora Vlášková...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Leklá ryba, otlapkávač nebo svazek mrkví. Co prozradí podání ruky?

Podání ruky

Vlastně na tom nic není. Vždyť dneska se ruka podává pořád – při pozdravu, seznamování, gratulacích, kondolencích nebo...

Jejich věkový rozdíl je pětapadesát let a chtějí spolu miminko

Alexis Tadlocková a její partner

Alexis Tadlocková (24) a její manžel Charles (79) z Ameriky plánují založení rodiny. Ačkoli nejstaršímu dítěti Charlese...

Další z rubriky

OBRAZEM: Trojnásobný táta se stal abstinentem a shodil sedmdesát kilo

Darren Scanlon

Čtyřicetiletý Darren Scanlon říká, že jen díky abstinenci dokázal zhubnout nadbytečná kila a vrátil se zpět na váhu,...

Proti bolesti beder pomohou protažení, správné vstávání i dechová cvičení

záda

Bolí vás v kříži? Nejlepším způsobem, jak se trápení zbavit, je cvičení. Zároveň jde o nejúčinnější prevenci....

Jak se vyhnout salmonelóze? Myjte si ruce a nejezte syrová vejce

Ilustrační snímek

Poslední dobou to slýcháme často. V tom či onom městě se objevilo maso kontaminované salmonelou. Měli bychom z toho být...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz