• Chce se mi běhat, ale neléčím se. Téma: závislí na endorfinech

  Nemůžete to vydržet ani den a musíte si jít šlehnout aspoň pár kilometrů i přes zranění nebo únavu? Můžou za to endorfiny. Přečtěte si, jak mít pod kontrolou hormony štěstí.

  Hýbeme se pro dobrý pocit. Nesmí nám to ale přerůst přes hlavu | foto: Profimedia.cz

  Běžíte, stehna vás pálí a vaše plíce vám nadávají do všemožných zvířat. Zdá se vám, že už nemůžete ani o krok dál. A najednou přijde zlom, rozběhnete se a i po průběhu cílem máte dojem, že byste mohli běžet celý zbytek dne. Na všechno špatné na trase je zapomenuto a vy jen nedočkavě odškrtáváte v kalendáři, kdy si tuhle ránu budete moci zaběhnout znova. To není nerozum. To je předávkování endorfiny. Vítejte v klubu závisláků.

  Tekuté štěstí v krvi

  Co jsou endorfiny?

  Endorfiny jsou opioidní polypeptidy (ať už to pro normálního smrtelníka znamená cokoliv) vznikající v mozku, pankreatu nebo placentě. Lidově se nazývají hormony štěstí. Endorfiny se vyplavují do mozku při stresu nebo velké svalové zátěži (porod, běh, sex), způsobují dobrou náladu a tlumí bolest. Hrají také důležitou roli při regulaci teploty a spánku a posilují imunitní systém.

  Endorfiny jsou vlastně povzbuzující prostředky, které si naše tělo vyrábí samo. Jsou to narkotika tlumící bolest a dovolující nám zabojovat o svůj život i v případě krizové situace, ve které jsme zranění až na hranici nemobility. Znám lezce, který došel trek v Himalájích se zlomenou nohou. Ví se o případech, kdy lidé po těžké nehodě nebo vojáci po zranění ve válce chodili po poli a jejich tělesná poranění jim vůbec nepřipadala vážná. Ať vlivem stresu nebo v průběhu fyzicky extrémně náročného pohybu jejich tělo samo sebe „zfetovalo“ natolik, že byli schopni fungovat do té doby, než hrozba pominula.

  „Endorfiny vznikají v mozku a působí na opioidních receptorech. Fungují úplně stejně jako morfin nebo opium. Mají zejména analgetizující účinky a zároveň navozují euforii a amnézii, takže chcete zážitek opakovat, ačkoliv byl spíše silný než příjemný,“ říká o hormonech štěstí endokrinoložka Hana Munteanu. Na uvolnění endorfinů do krve se ale člověk dost nadře. „Na každého působí vnější stimuly trochu jinak, takže někomu se stačí nařehtat jako kůň při setkání u kávy a už se na svět dívá přes růžové brýle, zatímco většina jedinců musí sportovat, sexovat nebo rodit, aby dosáhla na endorfinovou zlatou žílu. Nutno říct, že šikovní jogíni dokáží totéž pomocí meditace,“ vyjmenovává způsoby, jak dosáhnout nirvány.

  Vznik běhoholika

  Při pravidelném tréninku, který vaše tělo okysličí, příjemně unaví svaly a donutí vás myslet na něco jiného než jsou excelovské tabulky a potenciálně nevěrný přítel, si vaše tělo na dodanou dávku endorfinů rychle navykne. Koneckonců, tyto látky jsou bratranci morfia z druhého kolene. Spousta lidí začíná s během nejen kvůli snížení váhy, ale také kvůli osobním problémům. Při běhu oboje mizí a vy se stáváte pány situace. Život jde najednou podle tréninkového plánu, váha míří dolů, každé zlepšení je možné, stačí jen chtít a zamakat. I proto je vznik závislosti na běhu tak rychlý – protože spojuje fyzický návyk s psychickým.

  Myslíte si, že jste závislí na běhu či jiné fyzické aktivitě?

  celkem hlasů: 1066

  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 0:00 1. listopadu 2015. Anketa je uzavřena.

  Ano 682
  Ne 220
  Možná 96
  Nesportuji 68

  „Především je třeba říci, že pokud se objeví závislost na běhu, lze ji považovat za závislost pozitivní. U některých citlivých, více neurotických jedinců by mohla závislost na pohybu vyústit až v nutkavou poruchu (nepůjdu-li běhat, zešílím), ale zdravá osobnost tohle dokáže zvládnout náhražkovou aktivitou. Méně odolní běžci ale mohou po úrazu upadnout do depresí,“ říká endokrinoložka. Nezáleží přitom na tom, zda jste začátečník, nebo pokročilý běžec. Působení endorfinů je stejné, jen k dávce potřebujete rozdílnou dávku uběhnutých kilometrů. „Pokročilý běžec nebude v euforii z tempa 6 min/km. Se stoupající výkonností posunujeme svůj práh bolesti dál, a tak se zlepšujeme,“ říká Munteanu.

  Pokročilá závislost, následovaná tréninkovou zaťatostí, může vést k přetrénování a vyhoření. Místo chuti do běhání se objeví únava, deprese, pocit vyčerpání, demotivace, bolesti pohybového aparátu a poruchy spánku. „Všechny tyto symptomy jsou vlastně obranou těla proti nadměrné zátěži a ta v širším slova smyslu zahrnuje celou kaskádu nervových a zejména hormonálních změn. Tělo vypne a přestane vyrábět důležité látky nejen pro aktivní pohyb, ale vlastně i pro zdravý život sám. Tedy i endorfiny,“ varuje lékařka. Při přetrénování vás vaše droga dožene do stádia, kdy budete muset bolestně abstinovat.

  Jak vypadá závislost

  „Závislost na běhu je dobrý sluha, ale zlý pán,“ říká konzultantka tréninku a rozvoje Barbora Blažková. Jeho pozitivem je, že coby fyzická aktivita představuje významné plus pro naše zdraví i psychiku. „Posilování vůle, která je mnohdy potřeba, abychom vybíhali pravidelně, nám pak může pomoci setrvat i v jiných náročných pracovních či životních situacích,“ potvrzuje schopnost činnosti zvané běh v dobrém smyslu ovlivňovat náš život. Jenže!

  Běh pomáhá uvolnit v mozku endorfiny, enkefaliny, endokanabinoidy, tedy chemikálie obecně spojované se závislostním chováním. Problém nastává, stane-li se ze zdravého zvyku závislost. To se děje v momentě, kdy přestaneme mít nad daným chováním kontrolu a chování ovládá nás.

  Sladké řešení

  Jmenuju se Bára a jsem běhoholik. Abstinovat nehodlám, na mém těle má tato závislost zatím jen pozitivní účinky. I když mě v určitých intervalech nutí zvednout dávky oblíbené drogy, neboť se vůči předešlým stávám rezistentní, dovoluje mi současně nesnižovat dávky oblíbeného krmiva. Největší odměnou pro mě není čas dosažený v cíli, ale dobrý pocit po doběhu. Ten mě nutí běhat v jakémkoliv počasí i tělesném stavu. Protože ale vím, že je to jen chemický klam, někdy si raději endorfiny šoupnu do těla pomocí několika kostiček čokolády. Pokud si zrovna lížete rány z nějakého závodu nebo doléčujete zranění, měli byste dělat totéž. Účinek čokolády byl z hlediska následné tvorby endorfinů prokázán nejen na krysách, ale i na lidech. A pokud se vám čokoláda začne ukládat na bocích, aspoň budete mít dobrý důvod zase vyběhnout.

  „Jsou známé případy, kdy se běžci oddali své lásce natolik, že začala významně narušovat jejich sociální, pracovní či partnerský život nebo fyzické zdraví. Když neběhali, cítili kompulzi, tedy silné, nezvladatelné nutkání, které často doprovází negativní projevy, jako je vysoká podrážděnost nebo nesoustředěnost,“ varuje před projevy běhoholismu Barbora Blažková. „Ze své zkušenosti mohu potvrdit, že odvykačka může být náročná pro nás samotné i pro naše okolí. Když jsem si před několika měsíci pádem z výšky přivodila na jednom ze závodů úraz páteře, který si vyžádal operaci a rekonvalescenci na lůžku, myslela jsem, že se zblázním a že moje hlava dlouhodobě fyzickou neaktivitu nezvládne. Vyžadovalo to spoustu práce, trpělivosti mé i mého okolí, jakož i kreativity v nalézání nových aktivit, abych se vrátila do stavu psychické pohody,“ potvrzuje úskalí závislosti na běhu ze své osobní zkušenosti Barbora Blažková.

  Jakmile to bylo možné, snažila se nalézt takovou aktivitu, při které by se mohla hýbat, aniž by tělu uškodila. Plavání se ukázalo jako ideální sport. Co ale dělat v týdnech až měsících, kdy nelze ani to? Stěžejní bylo zaměstnat alespoň hlavu produktivními činnostmi. Několik hodin denně studovala španělštinu (dva měsíce v posteli ji dostaly z úrovně začátečníka na středně pokročilou), četla knihy, na které se jindy jen těžko hledal čas, pracovala, přijímala návštěvy. Klíčem byla různorodost podnětů, zaměření na různé cíle, smysluplně strávený čas. „Když jsem nemohla pracovat na své fyzické stránce, snažila jsem se zaměřit na tu duševní s tím, že až budu zase v rámci možností fit, bude se mi čistá hlava hodit,“ říká.

  RUNGO zavítá do Pardubic! V ceně startovného jsou kompresky Craft

  • Kdy: 3. října 2015
  • Co: běžecký závod na 6 či 13 kilometrů
  • Proč: jsme redaktoři běžci a běžcům rozumíme. Závody pro vás organizujeme vlastníma rukama a srdcem. Přijďte se přesvědčit! Více informací...
  Craft RUNGO běh Na Kuňku
  Kompresní návleky jako dárek pro prvních 250 registrovaných účastníků Craft RUNGO běhu Na Kuňku.


  • tisknout
  • sdílet
  • máte tip?


  Chce se mi běhat, ale neléčím se. Téma: závislí na endorfinech

  O64n20d11r67e43j
  B70o21c66e72k
  Skoro kazdej den v posilovne a ta pohoda co nastane po, to je fakt droga. Nejhorsi je se zranit a vydrzet ten abstak a...
  J51a91r66o34m61í42r
  L76u65p77č33í64k
  Jak kdybych to napsal ja... idealni zavislost.. 
  M45a15r72c76e65l55a
  J71a10n61o59u67t31o69v45á
  Spadla jsem do toho před dvěma lety, endorfiny se mnou dělají neuvěřitelné věci, stačí pár km a je ze mě jiný člověk...
  P14e50t45r
  H33a93r11a42n96t
  Foto Ahoj jsem Petr a jsem sportoholik.Ano diagnoza je u mě jasná, je jen okořenéná tím, že kromě běhání ještě plavu a...

  V diskusi je 7 příspěvků, poslední příspěvek 18. 9. 2015, 21:36  mobilní verze
  © 1999–2018 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
  Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.