• Trápí vás achillova šlacha? Poradíme vám

  Bolest Achillovy šlachy je jednou z častých komplikací běžeckého tréninku. Může se jednat o jednorázové přetížení, které samo odezní, v některých případech však vyžaduje komplexní léčebný přístup. Zásadní je prevence a odstranění rizikových faktorů – korekce postavení nohou, korekce jejich případné rozdílné délky, důkladné rozcvičení, následný strečink a správná technika běhu.

  Achillova šlacha dokáže běžce potrápit. | foto: archiv Kateřiny HonovéProfimedia.cz

  Většinou se totiž jedná o zánět šlachy a okolních měkkých tkání. Při chronicitě potíží se tento stav nazývá achillodynie. Riziko vzniku potíží s Achillovou šlachou (dále jen AŠ) je jednatřicetkrát vyšší u běžců na střední a dlouhé tratě než u neběžecké populace stejného věku. Často vzniká jako takzvané víkendové poranění – u běžců, kteří přes týden nemají na svůj sport čas a "resty" dohání o víkendu.

  Z pohledu anatomie

  Achillova šlacha je nejmohutnější šlachou lidského těla. Jedná se o úpon lýtkového svalstva, které se skládá ze dvou svalů – povrchového a hlubokého. Úponová šlacha je společná. Svalová bříška mají odlišný průběh a povrchový sval je dokonce dvoukloubový (ovlivňuje pohyb v koleni i kotníku), a proto jsou i biomechanické nároky kladené na šlachu opravdu extrémní. Pro ilustraci - při chůzi vyvíjí sval větší sílu, než je váha těla - a to až o 20 procent.

  Šlacha se upíná na kost patní a přenášením tahu svalů provádí natažení chodidla směrem dolů a ven, ve stoji pak postavení na špičky. Šlacha je velmi málo cévně zásobená. Nejzranitelnější místo je asi 5 centimetrem nad patní kostí, kde je cévní zásobení nejnižší. V tomto místě také šlacha nejčastěji praská.

  Čtěte dál:

  Lýtkový sval se podílí na vzpřímeném držení těla. Tato skupina svalů má obecně tendence ke zkrácení. Zvlášť je namáhán při technice běhu po špičkách, zde je na místě se strečinku věnovat opravdu důkladně. Aby byla šlacha pevná a přitom pružná, je nutné ji protahovat, a to nejen v jedné pozici, ale i se špičkou vytočenou ven a vtočenou dovnitř. Více v terapii.

  Příznaky

  Prvním příznakem je bolest. V počátcích nastává pouze v zátěži, po rozvinutí zánětu v oblasti šlachy i v klidu. Zhoršuje se při běhu na špičkách nebo ve stoji na špičkách. Dalšími příznaky jsou otok a krepitus – což je vrzání ve šlaše během pohybu v kotníku. V chronickém stadiu nacházíme i zduření šlachy – na pohmat konzistence malých uzlíků.

  Příčiny vzniku

  • nevhodná obuv
  • nekvalitní běh přes špičky
  • nedostatečné prohřátí před tréninkem
  • nedostatečný strečink
  • přetrénování
  • neoptimální postavení nohy (vysoká klenba, nefunkční plochá noha, zvýšené zatížení vnitřní nebo vnější klenby – lze korigovat vhodnou obuví)
  • neoptimální postavení kolen (kolena do X nebo do O)
  • nestejná (a nekorigovaná) délka dolních končetin
  • běh po nevhodném terénu (tvrdý povrch, štěrk)
  • náhlá a prudké změny běhu – skok, prudké zastavení apod.
  • nevyléčený předchozí úraz
  • prochladnutí v kombinaci s výrazným zatížením
  • metabolické a hormonální poruchy
  • určitou roli mohou hrát i revmatické poruchy
  • snížené prokrvení aker (rukou, nohou) – je uváděno jako rizikový faktor v zahraničních zdrojích

  Nejlepší léčbou je prevence. Pokud s během teprve začínáte, navyšujte zátěž postupně, klaďte důraz na správnou běžeckou techniku. V ideálním případě vše konzultujte v běžecké škole, nebo so vzdělávejte alespoň sami.

  Problémy řešte ihned, nečekejte, že se to "vyřeší samo". Ve většině případů se to nevyřeší a dalším namáháním dochází ke zhoršení zánětu a ke zvýšení rizika ruptury (prasknutí) šlachy.

  Léčba

  • přechodné vyloučení sportovní zátěže
  • podpatěnka, eventuálně speciální ortéza na Achillovu šlachu
  • opatrný strečink (protahujeme do pocitu tahu, rozhodně ne do bolesti)
  • excentrická svalová cvičení (cvičení, ve kterých sval pracuje ve fázi natahování – viz dále)
  • v akutní fázi aplikace chlazení
  • fyzioterapie – měkké techniky na oblast šlachy a lýtkového svalu, ultrazvuk, laser, kineziotape
  Příklad techniky kineziotapu na Achillovy šlachy

  Příklad techniky kineziotapu na Achillovy šlachy

  • enzymoterapie
  • v poslední době se v léčbě tendinopatií využívá aplikace rázové vlny
  • opich AŠ se v dnešní době už nedoporučuje

  Nejdůležitějším opatřením je (bohužel) přestat běhat, neboť každá další zátěž zánět zhoršuje. Při běhu dochází také ke změně běžecké techniky. Bolest šlachy způsobí, že běžec mění svůj krokový cyklus a přetěžuje tak i další struktury na dolní končetině. V případě potíží je opravdu lépe se běhu načas vzdát než řešit chronický zánět šlachy, v nejhorším případě její rupturu (prasknutí). Méně je někdy opravdu více a sebezapření se v tomto případě vyplatí.

  Strečink je základ

  Protahujte AŠ, klasicky v rovném držení chodidla, nezapomínejte však na pozici s vtočeným chodidlem dovnitř a s vytočeným chodidlem ven. Aplikujeme obecné zásady strečinku – sval uvést do tahu (sval má více nervových zakončení, proto cítíme tah dříve ve svalovém bříšku než ve šlaše), jenže pozor, do tahu, nikoliv bolesti, vydržte asi 15 až 20 sekund. Pokud se během této doby tah ve svalu sníží, dotáhnout do další pozice.

  Protahování lýtka

  Protahování lýtka

  Hamstringy - správně

  Hamstringy - správně

  Hamstringy – špatně

  Hamstringy – špatně

  K využití jsou i sofistikovanější metody strečinku – postfacilitační strečink, spray and stretch, Sölvebornova metoda, Holtova metoda a jiné. Protahujeme i zadní stranu stehna, hamstringy, protože takto svalová skupina funkčně souvisí: nejlépe ve stoji, nohu položte na vyvýšenou podložku, proveďte rovný předklon (pohyb se děje v kyčelním kloubu, nikoliv v bederní páteři), pokud cítíte tlak pod kolenem a ne v mase svalů na zadní straně stehna, doporučuji lehké pokrčení kolene. Neopírejte se rukama o stehno – vede to k přílišnému tlaku směrem do prolomení kolenního kloubu.

  Excentrické cvičení na lýtkový sval

  Cvičení se provádí na stupínku, a to ve dvou variantách – s nataženým kolenem a s pokrčeným kolenem, tak, aby se procvičily oba výše zmiňované svaly. Cvičení se doporučuje provádět dvakrát denně každý den v týdnu po dobu 12 týdnů, po této době třikrát týdně. Počet opakování – dle tolerance zátěže.

  Samotné provedení cviku: ve stoji na jedné noze v neutrální poloze, tedy 90 stupňů v kotníku, provedeme pomalé spuštění směrem dolů do protažení lýtka. Položíme na stupínek druhou nohu, která nás vytáhne nahoru (pohyb nahoru bolestivou nohou neprovádíme).

  V klidovém období (bez bolesti) je vhodné cvičit obě nohy – preventivně. Doporučuji cvičit v botách – na boso jsem měla pocit, že mi noha moc dlouho nepožije a cvičení tak bylo limitováno bolestivým opřením chodidla o hranu stupínku než vlastní zátěží lýtkových svalů.

  Cvičení s nataženým kolenem

  Cvičení s nataženým kolenem

  Cvičení s pokrčeným kolenem

  Cvičení s pokrčeným kolenem

  Kateřina Honová, fyzioterapeutka

  Fyzioterapeutka a instruktorka fitness cvičení. Absolvovala velký počet specializačních školení, publikuje v odborných časopisech a vede vlastní akreditované kurzy. V praxi se zabývá aplikací fitness pomůcek do léčebné rehabilitační terapie.

  Žije a pracuje v Brně.

  Autoři: ,
  • tisknout
  • sdílet
  • máte tip?

  Trápí vás achillova šlacha? Poradíme vám

  M12a24r38t97i52n
  V24y93s48t55r22č21i90l
  mě už praskla a po trech letech je stale zdurela a neni tak pruzna....uz sem to vzdal. zanet nemam zadny, noha je...
  V36l96a85d94i72m57í92r
  V52á27c82h82a
  Ano, děkuji za názory, o tom všem vím. Návštěvu šikovného fyzioterapeuta jsem také absolvoval. Mám na míru tvarované...
  R88o62b87e86r15t
  T48r56á62v50n21í79k
  Myslim, ze hodne zalezi na tom, jakych odborniku se budete ptat. Pokud to budou ortopedi, skonci to podle mne operaci....
  I84g71n72á27c
  M19r54k24v23i11č17k88a
  není to o tom "naboso" ale o tom: ŠIROKÝ BOTY!!! Dneska se výrobci předháněj  tom, kdo udělaá uzší špičky...

  V diskusi je 8 příspěvků, poslední příspěvek 16. 9. 2014, 6:39

  mobilní verze
  © 1999–2018 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
  Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.