Beskydskou sedmičku ovládli Zemaník s Najvertem. Slavné UTMB Thevenard

Beskydskou sedmičku ovládli Zemaník s Najvertem. Slavné UTMB Thevenard | foto: UTMB - Pascal Tournaire, Rungo.cz

Beskydskou sedmičku ovládli Zemaník s Najvertem. Slavné UTMB Thevenard

  • 9
Přelom srpna a září je už tradičně svátkem ultra trailu. Na beskydských svazích se v tomto termínu koná největší český závod Beskydská sedmička a o pár tisíc kilometrů na západ se tisíce běžců snaží oběhnout masiv Mont Blancu na slavném UTMB (Ultra Trail du Mont Blanc).

Loňský ročník UTMB byl označován za závod století, protože ještě nikdy se na startu nesešla tak tvrdá konkurence. Proti sobě stáli Jim Walmsley (číslo jedna mezinárodního ultra žebříčku), fenomén Kilian Jornet a v té době ve skvělé formě závodící Francouz François D’haene, který byl v tomto závodě možná lehce překvapivým vítězem.

Rok 2018 pak sliboval podobně napínavý souboj, když z výše uvedené trojky chyběl na startovní čáře pouze D’haene, kterého ovšem nahradila celá řada vynikajících běžců z celého světa.

Vysoké procento DNF

U sto šedesát kilometrů dlouhého závodu se ale nikdy nemůžete spolehnout na to, že vše půjde jako po másle. Alpy umí v září závodníky pořádně potrápit. Do cíle se letos dostalo pouze 70 procent účastníků, ale z mužské špičky závod nedokončilo neuvěřitelných 60 procent běžců.

Celé UTMB provázely náhlé změny pořadí a nikdo pořádně nevěděl, jestli závodník, který opustil vedoucí pozici, odstoupil, nebo dostal krizi. Velmi brzy zmizel z výsledkové listiny Kilian Jornet, kterého před startem bodla vosa a musel závod ukončit kvůli alergické reakci a následným zdravotním problémům. Výborně běžící Zach Miller si poranil kotník a podobný osud potkal i dvojnásobného medailistu z ročníků 2016 a 2017 Tima Tollefsona, který si při pádu ošklivě rozřízl nohu.

V poli poražených najdeme i jméno aktuální mistra světa v ultra trailu Luise Alberta Hernanda nebo potetovaného litevského dříče Gediminase Griniuse, který na podobných akcích pravidelně končí v top 10.

Překvapivý vítěz Thevenard

Z vysokého procenta nedokončení vytěžil nejvíce nyní už trojnásobný šampion UTMB Francouz Xavier Thevenard, který se tak v počtu vítězství dotáhl na Kiliana Jorneta a Françoise D’haena. Xavier zvolil konzervativní způsob závodění a do čela se dostal až v poslední třetině závodu (Champex-Lac, 124. km), ale během závěrečných 50 kilometrů si dokázal vypracovat náskok 45 minut.

Xavierovo vítězství je o to zajímavější, když si uvědomíme, že před pouhými šesti týdny závodil na slavném americké stomílovce Hard Rock 100, kde si počínal naprosto suverénně prvních 91 mil (146 km). Pak ale přišlo velmi přísné vyloučení ze závodu, protože se Thevenard napil vody, kterou mu podali jeho přátelé mimo občerstvovací stanici. Toto vyloučení vyvolalo celou řadu emocí, protože celý incident se odehrál v počáteční fázi závodu a celkový průběh nijak neovlivnil. Kromě únavy po náročném běhu se tak Thevenard musel vyrovnávat i s psychicky velmi náročným vyřazením, které spousta lidí považuje za extrémně přehnané.

Neznámý Rumun na druhé příčce

Pro druhé místo si v životním výkonu doběhl RumunRobert Hajnal, o kterém jste pravděpodobně doposud nikdy neslyšeli. Robert má za sebou 15. místo na letošním mistrovství světa (Čech Jiří Čípa na tomto závodě obsadil devátou pozici) a několik top 10 umístění na závodech světové série v ultra trailu. 

Nikdy se mu však nepodařilo probojovat se na pódium některého ze slavných závodů. Na UTMB si ovšem Robert počínal velmi zkušeně. Na druhé místo se dostal mezi 80. a 124. kilometrem a pak už nedal nikomu šanci ho o výsledek snů připravit.

Třetí místo do Španělska

Třetí místo pro sebe získal Španěl Jordi Gamito, který má za sebou na rozdíl od Hajnala celou řadu špičkových výsledků, které nasbíral během posledních pěti let profesionálního běhání. I tak ale Jordi třetí místo považuje za nejlepší výsledek své kariéry a má k tomu dobrý důvod, protože na UTMB se mu nikdy nepodařilo doběhnout lépe než desátý.

Napínavý závod žen

Zapomínat nesmíme ani na závod žen, který byl na rozdíl od loňského roku neuvěřitelně napínavý. Mezi první a desátou ženou v cíli byl totiž rozestup pouhých devadesát minut (vloni to bylo přes tři a půl hodiny) a Španělku Uxue Fraile na druhém místě dělilo od vítězství čtyři a půl minuty.

Titul šampionky UTMB pro sebe nakonec urvala Italka Francesca Canepa, šestačtyřicetiletá veteránka s celou řadou špičkových výsledků ve svém běžeckém životopise. Třetí místo obsadila Francouzka Jocelyne Pauly, která se na pódiové umístění probojovala až v posledním prudkém stoupání. Výsledek Jocelyn nápadně připomíná výkon Jordiho Gamity, protože v obou případech se jedná o elitní běžce s bohatou historií, kteří třetím místem na UTMB přidali svůj nejlepší závodní výsledek kariéry.

Beskydská sedmička

Nyní je ale čas vrátit se na skok do Beskyd a podívat se na výsledky Beskydské sedmičky. Důležitým aspektem tohoto závodu je skutečnost, že se na start nestaví jednotlivci, ale dvojice. Příští rok chystají organizátoři novinku a B7 bude možné absolvovat i v jednotlivcích, ale letošní ročník se konal ještě v tradičním duchu.

Mezi superfavority patřila dvojice Stanislav Najvert a Jan Zemanik. Oba borci patří mezi českou ultra trailovou špičku a mezi ostatními dvojicemi na startu bylo pouze několik jmen, které by je měly ohrozit. Mezi ně patřili především Kamil Bezděk s Markem Novotným.

Výsledky dopadly přesně podle papírových předpokladů, v čase 12:02 doběhli na náměstí do Frenštátu pod Radhoštěm Zemaník s Najvrtem, který si připsal už čtvrté vítězství v tomto závodě. S osmiminutovým zpožděním doběhli Bezděk s Novotným a pódium uzavírala dvojice Vladimír Řehák a Jaroslav Vicher.

Mezi ženami se nejlépe umístila Barbora a Petra Macurovi (14:55) a závod smíšených dvojic ovládli Linda Tekeliová a René Kaleta (14:20).

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes padesát párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. jeho hlavní pracovní náplň představuje konzultace s výběrem bot v běžecké speciálce Triexpert.