Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie | foto: Barbora Topinková, Rungo.cz

Představujeme vychytávky, které pomohou přežít parné letní měsíce

  • 7
Chcete pokračovat v běžeckém tréninku i přes léto, ale vysoké teploty vás odrazují? Přinášíme několik tipů na vybavení, od oblečení po hydratační doplňky, které vám pomůže parné počasí překonat.

Astronomické léto sice začalo teprve nedávno, ale letní počasí už si můžeme užívat pěkných pár dní. Pro běžce to však ani zdaleka není nejoblíbenější část roku. Proti vedru i sluníčku se však dá efektivně bojovat s pomocí nejrůznějších doplňků a vychytávek.

1 Oblečení

První kategorií, které se budeme věnovat, je oblečení. Funkčních materiálů je dnes na trhu celá řada a nemá smysl vyjmenovávat všechny dostupné varianty. Místo toho se zaměříme na něco speciálního - oblečení se zabudovanou UV ochranou proti slunci.

Tato vlastnost se může na první pohled zdát jako zbytečná, ale vzhledem k časově omezenému ochrannému účinku i těch nejsilnějších opalovacích krémů vám takové oblečení může při celodenní sportovní aktivitě na přímém slunci přijít vhod.

Vypíchnout je v této souvislosti třeba doplňky značky Buff. Všechny produkty označené zkratkou UV totiž poskytují až 95procentní ochranu proti UV záření a kromě tradičně nekonečného výběru multifunkčních tunelů jsou k mání i klasické čelenky nebo lehké čepice.

Hledáte-li triko nebo kalhoty, které by nabízely podobnou funkci, můžeme doporučit australskou značku Skins. Ta je známá především svými kompresními vlastnostmi, ale veškeré její produkty disponují právě také UV filtrem o síle 50+. Při volbě bílé barvy a dlouhého rukávu tak můžete tato trika používat i pro běh v extrémně slunečném počasí, bílá barva odrazí většinu dopadajících paprsků, dlouhý rukáv ochrání pokožku i na předloktí, funkční materiály zajistí rychlý odvod potu a vysoký UV filtr se postará o to, abyste se na přímém slunci nespálili.

2 Hydratace a výživa

Další důležitou oblastí je sportovní výživa a pitný režim, který zajistí nejen dostatečný příjem tekutin, ale také minerálů, které z našeho těla vylučujeme pocením. Klíčové minerály jsou hořčík, sodík a draslík, právě tato trojice se stará o to, aby bylo naše tělo schopné vstřebat všechny dodávané tekutiny a aby nedocházelo ke vzniku křečí.

V létě se vzhledem k vysokým teplotám příliš nehodí používat husté iontové nápoje, protože vysoká hustota zabraňuje efektivnímu a rychlému vstřebávání tekutin. Spousta běžců navíc nechce iontové nápoje používat kvůli tradičně vysokému obsahu jednoduchých cukrů v jedné dávce. Zajímavou alternativu tvoří rozpustné tablety GU Brew Electrolyte. Ty se snadno a rychle rozpustí ve vodě a výsledkem je poměrně řídký iontový nápoj, který obsahuje minimum cukrů a vysoký obsah sodíku a draslíku. V jedné tabletě je schováno pouze 10 kalorií, 320 miligramů sodíku a 55 miligramů draslíku.

Druhý tip na výživu se týká energetických tyčinek a gelů. PowerBar Natural Energy se od většiny konkurence liší tím, že nabízí sladkoslanou příchuť. Díky tomu představuje tyčinka nejen bohatý zdroj sodíku (hodí se pro zahnání křečí), slaná chuť totiž navíc rozbije sladkou záplavu klasických nápojů, gelů i tyčinek. Obzvlášť na dlouhých závodech, kde vám už bude sladké lézt krkem, se může sladkoslaná tyčinka výborně hodit.

V oblasti gelů je na tom stejně slaný karamel od značky GU. Slaný ocas této příchutě je paradoxně velmi příjemný a ve složení gelu naleznete o poznání více sodíku než u klasických sladkých příchutí.

V zahraničí se dají pořídit i další netradiční příchutě gelů i tyčinek, hlavní roli zde hraje americká značka Clif Bar se svými gely s příchutí pizza margherita. V nabídce býval dokonce i gel s příchutí piva, ale ten už se bohužel nevyrábí.

3 Upozornění na jídlo

Poslední kategorii představuje vychytávka, kterou mohou využít vlastníci vyspělejších sporttesterů a všichni ti, kteří běhají s mobilním telefonem.

Většina kvalitnějších GPS hodinek totiž nabízí funkci individuálních alarmů, mezi nimiž nechybí takzvané upozornění na jídlo. V praxi funguje tak, že si nastavíte interval, po kterém hodinky zavibrují a zapípají a na jejich displeji se objeví text o tom, že je načase do sebe něco dostat.

Tato funkce se může zdát skoro až zbytečná, ale obzvlášť při dlouhých závodech, kdy běžci často ztrácejí pojem o čase a v únavě nestíhají sledovat své okolí, natož stav svého žaludku, se může takové upozornění ukázat jako klíčové. Ne nadarmo se říká, že ultratrail není závod v běhu, ale v jídle.

V případě, že běháte s chytrým telefonem na paži, pak půjde tato vychytávka vyřešit vhodnou funkcí nebo samostatnou aplikací.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes padesát párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. jeho hlavní pracovní náplň představuje konzultace s výběrem bot v běžecké speciálce Triexpert.