Je čas bořit mýty. A kolem běhání jich jeho zaslepení stoupenci vyprodukovali

Je čas bořit mýty. A kolem běhání jich jeho zaslepení stoupenci vyprodukovali spoustu. | foto: Profimedia.cz

(Od)frk: Běhání je drahý a nezdravý sport

  • 9
O běhání se všeobecně tvrdí, že je to velmi levný a zdraví prospěšný sport. Prý díky němu nejenom zhubnete, ale celkově se zlepší i kvalita vašeho života. Před tímto tradovaným mýtem je třeba varovat.

Existuje totiž nespočet příkladů, které dokazují, že běh je ve skutečnosti o dost dražší než ony údajně drahé sporty. Třeba golf. Vezměme pro porovnání dvě položky, základní vybavení a startovné. Zatímco běžec si musí několikrát ročně kupovat nové boty a ponožky, protože se rychle opotřebovávají, golfistovi vydrží jedna sada holí řadu let. Oproti opakovanému placení startovného na běžeckých závodech zaplatí jednorázový sezonní poplatek a má vystaráno.

Nebo sjezdové lyžování. To je podle zažitých představ oproti běhání taky strašně drahé. Pchá. Už jste někdy viděli, že by si sjezdař musel pořizovat čelovku nebo sporttester s GPS jako běžec? V pohodě se nechá vyvézt lanovkou, pak sjede po osvětlené sjezdovce. Uměl si prostě svůj sport vybrat lépe.

Stejně jako fotbalista, hokejista či tenista. Ti všichni mají na rozdíl od běžců už od dětství daleko větší šanci, že budou bohatí a slavní. Patříte-li mezi výkonnostní běžce, nevyděláte si běháním ani vindru, všechno vám vyfouknou Afričani. A pokud jste hobíci, nevyhrajete tuplem nic. To už jsou pak pro vás mnohem lepší automaty. U těch se dá vyhrát aspoň někdy.

Takže finanční perspektiva běhu je veskrze žádná. Naopak, jenom další výdaje: za prací prostředky a antiperspiranty (běžec je stále zpocený), za šampony a holiče (kvůli pocení mu rostou rychleji vlasy), za potraviny (ovoce a zelenina jsou mnohem dražší než levné salámy), za útratu v hospodě (musí taky chodit mezi lidi, jinak by se z běžecké samoty zbláznil). A tak dále.

Úplně scestné je pak tvrzení, že běhání přispívá k odbourávání stresu a vede k duševní pohodě. Většina běžců má totiž stanoven tréninkový plán, který permanentně nestíhá plnit. Následek? Frustrace, stres, neurózy.

Narůstající tréninkové manko se navíc "zodpovědní" běžci velmi často snaží dohánět běháním v brzkých ranních hodinách. Proto buď onemocní (kvůli nevyspání mají sníženou imunitu), nebo se v důsledku nerozcvičení a špatné viditelnosti zraní.

Běžeckým šarlatánům nevěřte ani další vychvalovanou "přednost" běhání. Pravidelným běháním nezhubnete. Naopak, vaše tělo zátěži postupně přivykne a začne si ukládat tuk do zásoby, protože očekává další zátěž. Zůstaňte raději sedět doma. Před televizí, u počítače nebo na gauči nic neriskujete a svou hmotnost máte stále pod kontrolou. Kdo nic nedělá, nic nezkazí.

Kam potřebujete, tam snadno dojedete autem, či na motorce. Bez problémů, bez puchýřů, bez zčernalých nehtů. Žádné bláznivé pobíhání a riskování zdraví. Motorismus je vzor zdravého sportu.