Ona
Tomáš Štverák při závodě a s úsměvem

Tomáš Štverák při závodě a s úsměvem | foto: archiv Tomáše ŠtverákaRungo.cz

Dělejte to, co vás baví, a buďte sami sebou, říká ultramaratonec Tomáš

  • 1
Běhat byste měli tak, aby vás to bavilo, měli byste si dávat pozor na přetrénování a mít pohodlné boty. Jezte, co vám dělá dobře, a závody si užijte, říká usměvavý ultramaratonec a vítěz CSUT 2016 Tomáš Štverák.

Co by měl člověk udělat, než poprvé vyběhne?

Nejprve by si měl vůbec říct, zda se mu do toho chce, protože když to bude dělat z donucení a s nechutí, bude lepší sedět doma na zadku. Ale když bude chtít opravdu poprvé vyběhnout, nepotřebuje víceméně vůbec nic. Stačí nějaké základní oblečení, podle počasí, a nějaké boty. Potom si to jen užít.

Jak začít s během, na co si dát pozor?

Pro mě dost těžká otázka. Sám jsem asi nezačal úplně předpisově. Ale když se nad tím zamyslím, začátečník by měl běhat hodně na pocit. Bez bolesti a jen takové vzdálenosti, které úplně v pohodě zvládne. Hlavně se nepřetrénovat a nepřivodit si zbytečné zranění, s čímž už mám také své zkušenosti.

Podle čeho si vybíráte boty?

Žádný speciální klíč nemám. Pro mě je důležité, aby mě perfektně seděly a komfortně se mi v nich běhalo. Nic jiného neřeším.

Poraďte, co je dobré jíst a co naopak ne?

Tomáš Štverák

věk: 20 let

bydliště: Zubří/Ostrava

oddíl: Montura Czech Team

běhám od: 13. ledna 2013 jsem běžel svůj první závod (Lysacup)

úspěchy: 4. místo celkově na B7, 11. místo celkově Andorra Ultra Trail, 3. místo celkově LH24, 1. místo celkově v CSUT 2016, zaběhnutý silniční maraton za 2:49, s odstupem času si vážím i celkového 233. místa na UTMB

osobní rekordy: maraton: 2:49, půlmaraton: 1:23, 10 km: 39 min v rámci maratonu

cíle: být zdravý a běhat ještě dlouho a na každém závodě udělat maximum pro co nejlepší výsledek

proč běhám: Protože mě to prostě baví a mám rád velké výzvy. Taky bych chtěl jednu nejmenovanou osobu naučit smrkat v terénu bez kapesníku, pokud bude sama chtít. (směje se)

Jsem zastánce toho, že by měl jíst člověk úplně všechno. Samozřejmě, když se jedná o období před závodem nebo o samotný závod, měl by běžec jíst hlavně to, co má na sobě odzkoušené a co mu maximálně vyhovuje. Když se mu běží perfektně po klobáse, ať si ji klidně dává. O stravě sportovce je hodně napsáno, ale podle mého by si na to své měl člověk přijít sám.

Jsou závody vhodné i pro rekreační běžce? Na co si během prvního závodu dát pozor, na co nezapomenout?

Záleží na tom, o jaký typ závodu se jedná. Ale určitě je to i pro rekreačního běžce super zpestření, zkušenost a zážitek. Takže nějaký ten závod doporučuji úplně každému. Na prvním závodu by si člověk měl dát především pozor na rozvržení sil, ať se zbytečně netrápí a neodradí ho to od dalších závodů. A když už se dáme na závod, hlavně nezapomenout čip a startovní číslo. (smích)

Jak nejlépe odbourat únavu?

Celková únava se nejlépe odboura spánkem, o tom není pochyb. Spánek je asi nejlepší a zároveň nejdostupnější formou regenerace. Na únavu svalů doporučuji lehké plavání, kolo, krátký výklus nebo procházku s protažením, to je vlastně aktivní regenerace. Z té pasivní bych vypíchl saunu, vířivku, masáž a kompresní doplňky CEP.

Ideální sport, který doplní běžecký trénink?

Za mě určitě cyklistika, plavání a posilování.

Rada na závěr? 

Dělejte to, co vás baví, a nenechte si do toho kecat od ostatních! Buďte sami sebou.