• Běh mezi kulomety aneb maraton v Jeruzalémě

  Tisíce závodníků na trati a stovky příslušníků ozbrojených sil podél ní. Usměvaví, milí, ale pozorní a se samopaly v rukou. Premiéra jeruzalémského maratonu byla poznamenána atmosférou nejistoty, která se nad hlavním městem Izraele vznáší.

  Ne, tihle pánové se samopaly nehlídají žádnou politickou delegaci. Střeží, aby účastníky jeruzalémského maratonu trápila jen náročná trať, ne útoky militantů. | foto: René Kujan

  Přiznávám. Když se ke mně ta nabídka donesla, chvíli jsem váhal. Jeruzalém, hm. Tam se vždycky střílelo a vůbec tam byla horká půda. Fakt jsem se nerozhodl hned. Nakonec ale zvědavost zvítězila. Každá sranda přece něco stojí, ne? A hlavně, člověku se nestane moc často, aby byl u narození nového městského maratonu.

  Zvlášť když jeho kolébku hlídají davy vojáků a policistů se samopaly.

  Dnes masakr, pozítří maraton

  A rozhodně to nedělají jen pro parádu. Důkaz Jeruzalém podal hned po našem příletu. Procházeli jsme se po nejznámějším místním tržišti Mahane Yehuda Market a dýchala na nás atmosféra jednoho z nejstarších měst světa, jehož historie sahá až před čáru oddělující starý a nový letopočet. A pak to přišlo. Třaskavý zvuk, zaregistroval jsem ho jen jedním uchem, ozval se jako by mimochodem, skoro splynul s ruchem kolem.

  Zatím se tu prodává jakoby nic. Za pár minut vybouchne o pár domů dál bomba.

  Až po chvilce jsem si uvědomil, že hlavní ulice, ještě před pár minutami přecpaná, je najednou jako vymetená. Chodci zmizeli, slyšel jsem sanitky a vrtulníky.

  Na nedaleké autobusové zastávce někdo odpálil nálož, kovové střepiny zasáhly desítky lidí. Jedna anglická turistka umřela. Bylo to dva dny před maratonem.

  Pečlivě střežený závod

  O to samozřejměji pak člověk na startu bral, že bylo kolem trati rozeseto tolik mužů i žen v zelených či modrých uniformách, ale i v civilu, s kulomety v rukou. Jeruzalém si prostě nemůže dovolit něco podcenit.

  Mnohatisícihlavá skrumáž běžců by ostatně mohla být lákavým cílem útoku militantů. Ulice byly proto před startem prázdné a klidné. Naprosto bez aut. Ozbrojenci hlídkovali na každé křižovatce, na každém rohu. Pažby samopalů měli ohmatané, bylo znát, že jsou s nimi v dennodenním kontaktu. Jeden zásobník nasazený a připravený k použití, druhý přilepený páskou, aby se při výměně neztrácel čas. Souhlasila-li oficiální čísla, připadal na každé dva závodníky jeden člověk z ozbrojených složek, který se podílel na zajištění bezpečnosti.

  To mě snad radši picněte

  Člověk si ale nakonec zvykne na všechno. Zvlášť když vám dá zatraceně zabrat trať. Jeruzalémská nebyla z těch lehčích. Závodníci překonávali výškový rozdíl až sto metrů. Že závod dá sportovcům zabrat, přiznal dopředu i sám pořadatel, když kromě hlavních finančních odměn vypsal též prémii za překonání časového limitu 2 hodiny a 20 minut. Pro srovnání, například pražský maraton se běhá za 2 hodiny a několik málo minut navíc.

  FOTOGALERIE

  Jeruzalémský běh se konal v pátek 25. března a zúčastnilo se ho na osm tisíc sportovců ze 40 zemí světa. Na samotný maraton si troufla tisícovka z nich.

  Věhlasný americký běžec a trenér Bart Yasso taky neváhal vyseknout účastníkům jeruzalémského závodu poklonu: "Tohle bylo to nejtvrdší, co jsem na městských maratonech zažil." A to jich má za sebou téměř dvě stovky.

  Když se tedy sunete tak těžkou tratí a máte dost práce sám se sebou, přestane vám fakt, že vás na každém kroku hlídají ozbrojenci, vadit. Dokonce vás začnou krásné, snědé holky s dlouhými vlasy a zbraní na řemenu brát za srdce. A aby dal ztrápenému tělu zapomenout na dřinu, vezme si mozek na pomoc i humor. "To snad radši, aby mě jedna taková picla, než se trápit ještě zbylých sedm kilometrů plných kopců," říkal jsem si jednu chvíli.

  Běh dějinami

  Navzdory námaze a vysílení vám ale dojde, že v Jeruzalémě jen nezdoláváte závodní kilometry, ale běžíte historií. O mnoha místech či budovách, které tady na vlastní oči uvidíte, se můžete dočíst i v bibli. Na necelém čtverečním kilometru tady najdete nejdůležitější místa hned tří světových náboženství, judaismu, křesťanství a islámu.

  Zlomek arzenálu, který chránil běžce.

  Na trati maratonu se běžci proplétali kolem Jeruzalémského muzea, obíhali horu Skopus, na níž sídlí Hebrejská univerzita, a trasa je zavedla i do starého města, kde probíhali známou Jaffskou či Sionskou branou.

  A jak jeruzalémská maratonská premiéra dopadla? Asi by to nebyl Blízký východ, kdyby fungovalo všechno zcela do puntíku. Trocha roztěkanosti, nedůslednosti a pohodičky sem zřejmě tak nějak patří. Nejsme v Rakousku, ne?

  Občas se stalo, že se trochu pomíchali běžci standardního maratonu a polovičního běhu, občas o sebe zakopávali při křížení svých tras. Nikdo z toho ale nedělal vědu. Jeruzalémský maraton byl tak trochu speciální. Běželo se v něm i o něco docela jiného než o vítězství.

  Autoři:
  • tisknout
  • sdílet
  • máte tip?

  Běh mezi kulomety aneb maraton v Jeruzalémě

  sabre01 "Premiéra jeruzalémského maratonu byla poznamenána atmosférou nejistoty, která se nad hlavním městem Izraele...
  corn Chudáku, co kdyby sis nejdříve sám ověřil základní fakta, než začneš někoho poučovat? Kouknul ses do atlasu, našel Tel...
  sabre01 Bože, ty jsi mimoň..... Teď už se tomu redaktorovi tak nedivím.Jen abych tě uklidnil. Na rozdíl od tebe jsem v obou...
  Rene Kujan Aniž bych chtěl ztrácet čas diskuzemi s chytráky, kteří všude byli dvakrát, všechno viděli (taky dvakrát) a ode všeho...

  V diskusi je 7 příspěvků, poslední příspěvek 13. 4. 2011, 15:28

  mobilní verze
  © 1999–2018 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
  Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.