Píchá vás v bochu? Naučte se správně dýchat a posilte hluboké břišní svalstvo

Píchá vás v bochu? Naučte se správně dýchat a posilte hluboké břišní svalstvo | foto: Profimedia.cz

Za píchání v boku může dech a slabé břišní svaly

  • 28
Zažil to snad každý: ostrá bolest v boku, která vás prakticky zastaví. Její příčiny nejsou tak úplně zřejmé. Nejčastěji se o píchání v boku hovoří v souvislosti se špatným dýcháním, což se projevuje především u začátečníků, kteří nedokážou správně odhadnout tempo a „přepálí“ začátek.

První pohled: Dýcháte špatně a mělce

„Neoptimální dýchání je vůbec nejrozšířenějším chybným pohybovým stereotypem, který v ambulanci u našich pacientů nacházíme. Dech nás provází od narození do smrti a na jeho kvalitě závisí více, než si myslíte. Zajištění dechu je spojeno vždy se zajištěním správného držení těla – bránice funguje nejen jako sval dechový, ale i posturální. A pokud tyto dvě funkce nejsou v harmonii, a můžete mi věřit, že příliš často v harmonii opravdu nejsou, máme zaděláno na pořádný problém,“ říká fyzioterapeutka Katka Honová.

Kouzlo spočívá v zapojení mezižeberních svalů a hlubokých břišních svalů. Pokud dýcháte pouze mělce, do plic, do ramen, moc daleko nedoběhnete. Samotná bránice, byť s pomocí prsních svalů, to zkrátka neutáhne. Pokud naopak budete směřovat dech dolů a do stran (zapojíte hluboké břišní a mezižeberní svaly), poběží se vám líp a pravděpodobně se vyhnete i píchání v boku.

Druhý pohled: Máte slabé hluboké břišní svaly

Píchání v boku při běhu ale často potkává i běžce, kteří se rozhodně za začátečníky nepovažují a dýchají správně. V těchto případech může být způsobeno nedostatečnou svalovou fixací břišní dutiny. Co si pod tím představit? Těžké orgány, které jsou uloženy v břiše, zejména játra a slezina, nejsou během běhu dostatečně podepřeny svaly. Vazivo, ve kterém jsou poskládány, se proto nadměrně natahuje, jak orgány s každým došlapem „poskočí“. Právě ono přetížení vazivových pruhů nás bolí.

Pokud se ještě k tomu před během hodně najíte, jsou orgány prokrvené a o to těžší, takže bolest se dostaví tím spíše. Tuto teorii podporuje i fakt, že třeba při jízdě na kole se píchání v boku téměř neobjevuje. Proč? Břišní dutina je při sezení na kole lépe podepřena. Zajímavé ale je, že například plavci mají s pícháním v boku problémy také, aniž by byli vystaveni otřesům jako při běhu.

Jaké sportovce trápí píchání v boku?

Rozsáhlý dotazník se v roce 2000 ptal 965 sportovců, jestli se v posledním roce setkali s pícháním v boku. Výsledky ukázaly, že bolest v boku je nejtypičtější pro běžce, plavce a jezdce na koni.

  • plavání (75 procent ze 103 respondentů)
  • běh (69 procent ze 439 respondentů)
  • jízda na koni (62 procent ze 100 respondentů)
  • aerobik (52 procent ze 126 respondentů)
  • basketbal (47 procent ze 121 respondentů)
  • cyklistika (32 procent ze 76 respondentů)

Zdroj

Třetí pohled: Máte „křivá“ záda

Existuje ale také ještě třetí teorie, ta spojuje vznik bolesti v břiše při sportu se špatným zakřivením páteře, konkrétně s hyperkyfózou (nadměrně „vyhrbenou“ páteří). U běžců, ale třeba i jezdců na koni či plavců s takto zakřivenou páteří je při jejich sportovní aktivitě vyvíjen větší tlak na obratle podél horní části páteře. Tím dochází k nervovému podráždění, které vyústí právě v bolest v břiše. U cyklistů je pak údajně páteř v těchto místech namáhána méně, takže se s pícháním v boku nepotýkají tak často.

Netlačte na pilu a přizpůsobte svůj pohyb dechu

Obrana proti píchání v boku je, jak jinak, ve správném tréninku. Jedině silné břišní svaly, zejména ty hluboké, dokáží udržet orgány na místě. K posílení svalů je potřeba přibrat i správné dýchání – dýchat musíme do břicha, někdo říká dokonce až „do kalhot“. Zkrátka je třeba zapojit spodní břicho a nedýchat pouze povrchově, do horní části hrudníku. V neposlední řadě pak přemýšlejte i o tom, co jíte a kdy. Pokud vás píchání v boku trápí, zkuste si mezi jídlem a výběhem dát větší pauzu a vyhnout se slazeným nápojům. Ani správným protažením před tréninkem nic nezkazíte. A pokud vás už bolest v břiše dostihne, pomáhá v předklonu stáhnout břišní svaly.

PŘEČTĚTE SI, JAK SPRÁVNĚ DÝCHAT A JAK SE VYHNOUT PÍCHÁNÍ V BOKU

A nezapomeňte, že když si tělo řekne „Dost – už nemám kyslík!“, je prostě potřeba zpomalit. Nenuťte svůj dech, aby se přizpůsoboval vám. Přizpůsobte se vy jemu.

,