Běh podporuje tvorbu mateřského mléka a úsměv na tváři spokojené matky

Kojení nemusí znamenat vzdání se běhání. Nepropadejte panice, nenechte se zmýlit, i při kojení se dá běhání zvládnout. Přinášíme vám pár tipů, s nimiž zjistíte, že strach z běhání a ze sportu obecně je při kojení zbytečný.

Sport a kojení sobě navzájem opravdu neškodí. Spokojená maminka bude mít spokojené miminko. Chce to však dodržet pár zázas | foto: Profimedia.cz

Běhání a jakýkoli jakýkoliv pohyb může pomoci čerstvé mamince nejen zpevnit postavu po porodu, zvednout sebevědomí, ale také podpořit tvorbu mateřského mléka.

Kojící ženy měly v minulosti ze sportu strach, bály se, že přijdou o nejcennější potravu pro novorozeně. Moc tomu nepomáhají dobře míněné, leč mnohdy chybné rady starší generace.

Nejčastější obavy či mýty jsou:

  • kvůli běhu žena přijde o mléko
  • při běhu se dostane do mléka kyselina mléčná, změní chuť mléka a miminko bude kojení odmítat
  • správná žena by neměla nikde běhat, ale starat se o domácí krb a neopouštět miminko ani na chvilku

Běh a sport vůbec se však dají jen doporučit, stačí dodržovat několik pravidel. Shrňme je:

1.Vydržte s během minimálně do konce šestinedělí.

Těch šest týdnů potřebuje ženský organismus, aby se zotavil po tak náročném výkonu, jako bylo těhotenství (po císařském řezu trvá zotavení ještě déle, až šest měsíců). Nezačínejte sportovat, dokud vás neprohlédne lékař a nesdělí vám, že jste již v pořádku.

2.Dostatečný přísun tekutin je nezbytný

K dostatečné produkci mateřského mléka je nutný příjem tekutin. Dnes doporučované množství, tedy jeden dva litry tekutiny pro osobu za den, platí, pokud nekojíte. Pro kojící maminku je nutný příjem tekutin mnohem vyšší. Pro tvorbu mléka musíte doplnit další tekutiny třeba ve formě neperlivé vody, čaje nebo vývaru. Příjem tekutin by se měl pohybovat kolem alespoň tří litrů denně.

3.Kojící maminka se nesmí šidit v jídle

Je třeba jíst vyrovnaně a zdravě. Pravděpodobně budete více či méně v jídelníčku omezena miminkem, jehož trávicí trakt ještě nesnese nadýmavé a chuťově výrazné potraviny, přesto platí, že je důležitý příjem bílkovin a přirozených tuků.

Pokud budete mít dostatek energie a minerálních látek, nebude vás pronásledovat vlčí chuť na sladkosti, přinejmenším jí budete čelit v mnohem menší míře. Oproti období před otěhotněním by kojící žena měla přijmout o přibližně 500 kalorií denně navíc, tím pokryje potřebu energie pro tvorbu mléka.

4.Kojící podprsenka je nutnost

Ve vašich prsou probíhá tvorba mléka, této nové situaci se musí nejprve přizpůsobit. Před kojením mohou být prsa oteklá až bolestivá na dotek a velmi citlivá, proto je výhodnější vyběhnout hned po nakojení miminka, kdy se uvolní. Vyprázdnění nalitých prsou před během je více než žádoucí - pokud bude žena běhat s nalitými prsy, hrozí záněty neboli mastitida.

Pokud se vám díky mateřství prsy neúnosně zvětšily a cítíte každé poskočení, klidně si pro zpevnění vezměte dvě sportovní podprsenky přes sebe. Nezapomeňte doma tamponky do podprsenky, a to ze dvou důvodů, bradavky jsou ještě velice citlivé a každé otření o látku může být velmi nepříjemné a také kvůli samovolnému úniku mléka, nechcete přece dobíhat celá mokrá.

Může vás trochu zaskočit, že díky běhu se vám nastartuje metabolismus a najednou se vám vytvoří mnohem více mléka, než když neběžíte – dítě si s tím dokáže poradit. Pokud dítě nechce po běhu pít, může to být způsobeno přeplněnými prsy, zkuste trochu mléka odstříkat, aby nebyla tak plná a napjatá, dítě se potom snadněji přisaje.

5.Rozumná zátěž

Naslouchejte svému tělu. Teď má za sebou velmi náročné období a další už se rozbíhá, potřebuje se zotavit a dostat do kondice svým vlastním tempem. Nepřepínejte se, běhejte pro radost a dobrý pocit. Snažte se běhat v aerobním pásu, tedy tak, abyste při běhu byla schopná bez problému souvisle mluvit.

V případě velmi vysoké fyzické zátěže nad aerobním tepovým pásmem stoupá hladina kyseliny mléčné v krvi, ta ale obvykle do mléka nepřechází a po skončení sportovního výkonu se rychle odbourává (do 1,5 hodiny).

Pro miminko bude mnohem lepší, když se z výběhu (i když při prvních pár bězích se to asi úplně nepovede) vrátí usměvavá maminka, rozzářená endorfiny, než aby přiběhla úplně uřícená a vyždímaná s jazykem na vestě. Nelamte hned své osobní rekordy, do formy se budete nějakou chvíli vracet a rozbíhejte se postupně. Ale nebojte se, půjde to.

Udělejte si chvilku jen sama pro sebe, běhání vám může pomoci si odpočinout, vyčistit hlavu, přijít na jiné myšlenky, a to novopečená maminka potřebuje především. Mít miminko je krásná věc, ale jak fyzicky, tak psychicky náročná. Odreagování při běhu vám může náročnosti mateřství alespoň trochu usnadnit.

„Vyplavování kyseliny mléčné není mýtus, opravdu k němu dochází a ne tak vzácně, jak by se mohlo zdát. A opravdu může vést ke kyselejší chuti mléka, platí ovšem přímá úměra s výší tělesné zátěže, čím větší fyzická aktivita bude, tím je větší šance na vyplavení kyseliny mléčné,“ upřesňuje informace dětská lékařka Petra Pelikánová. „Na druhou stranu děti většinou mateřské mléko - i nakyslejší chuti - neodmítají, jen vzácně. Určitě to není důvod pro vzdání se běhu. Jen je vhodné aktivitu po porodu navyšovat postupně, opravdu bych vyčkala na ukončení šestinedělí, a pak začít rychlejší procházky, jogging a až poté běh.“

Je rovněž rozdíl, jestli žena před porodem aktivně běhala, nebo ne. Pokud ano, je návrat k předtěhotenské zátěži mnohem rychlejší, pokud neběhala a má jen pocit, že během rychleji shodí poporodní kila, je na místě být opatrnější a volit spíše klidnější druhy sportu.

Některé rady našich babiček o kojení mohou působit úsměvně až absurdně, jako třeba doporučení, že kojící maminka nesmí jíst zmrzlinu, aby neměla studené mléko a děťátko nenachladlo. Jakou nejabsurdnější radu o kojení jste dostala vy? Podělte se s námi v diskuzi pod článkem.

Další rady

Lehké cvičení doporučují maminkám už sestry v porodnicích, v prvních šesti týdnech po porodu by se ale ženy neměly nijak přepínat, tělo se teprve vzpamatovává a vrací do původního stavu před otěhotněním.

Světová zdravotnická organizace doporučuje výlučné kojení do šesti měsíců věku dítěte, s postupně zaváděnými příkrmy může žena kojit dva roky i déle. S tímto doporučením se ztotožňuje i Česko. Při odchodu z porodnice kojí v Česku asi 90 procent žen.

Tip sportovkyň: Co s tím, když patříte mezi to procento žen, kterému opravdu proniká kyselina mléčná z krve do mléka a vaše dítě odmítá mléko po běhu pít? Netrapte sebe ani to malé, odstříkejte mléko, dejte si vlažnou sprchu, počkejte asi 1,5 hodiny, než se kyselina mléčná vstřebá zpět do krve, a zkuste dítě znovu nakrmit.

Autor:
  • tisknout
  • sdílet
  • máte tip?

Nejčtenější

Nevěra přináší víc bolesti než radosti, říká psychoterapeutka

Nora Vlášková, psychoterapeutka

Vystudovala práva, pracovala i s nejtěžšími zločinci propuštěnými z vězení. Po narození dětí zvolila Nora Vlášková...

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Měsíce jsem řešila ekzém, diagnóza však zněla Hodgkinův lymfom

Šárka Šteinochrová založila neziskovou organizaci Maminy s rakovinou.

To, co začalo jako svědivý ekzém, se pro mladou maminku Šárku Šteinochrovou změnilo v noční můru zvanou Hodgkinův...

Leklá ryba, otlapkávač nebo svazek mrkví. Co prozradí podání ruky?

Podání ruky

Vlastně na tom nic není. Vždyť dneska se ruka podává pořád – při pozdravu, seznamování, gratulacích, kondolencích nebo...

Další z rubriky

Únava, padání vlasů i hubnutí. Poznejte, že vám nefunguje štítná žláza

Štítná žláza (ilustrační fotografie)

Problémy se štítnou žlázou mohou mít dalekosáhlé následky. Ať už jde o neplodnost, hubnutí či naopak tloustnutí a...

Měsíce jsem řešila ekzém, diagnóza však zněla Hodgkinův lymfom

Šárka Šteinochrová založila neziskovou organizaci Maminy s rakovinou.

To, co začalo jako svědivý ekzém, se pro mladou maminku Šárku Šteinochrovou změnilo v noční můru zvanou Hodgkinův...

Čtyři stravovací chyby, které nám škodí, ale neumíme se jich zbavit

Ilustrační snímek

Informací o tom, jak se správně stravovat, abychom byli zdraví, štíhlí a ve formě, je sice plný internet i regály...

Advantage Consulting, s.r.o.
ZKUŠENÝ SVÁŘEČ

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 22 000 - 26 000 Kč

Najdete na iDNES.cz