• Pitva bot: podle čeho je vybírat a z čeho se skládají?

  V obchodě na vás čeká množství běžeckých bot nejrůznějších barev a tvarů. Prodavač na vás chrlí slova, které jste sice zahlédli u recenzí na internetu, ale nejste si jisti, co znamenají. Odcházíte ještě více zmatení, než jste přicházeli. Proto vám nabízíme přehled nejčastěji používaných pojmů, se kterými se při výběru nové boty můžete setkat.

  běžecké boty, pojmy, slovníček, nápověda, jak vybrat běžecké boty | foto: Nike.com , Vít Kněžínek,  Rungo.cz

  Podešev

  Jinými slovy podrážka je gumová část boty, která jako jediná přichází do přímého kontaktu s povrchem. V podešvi se standardně používá více pryžových směsí rozdílné tvrdosti kvůli různým nárokům na chování v té které části. Nejtvrdší a nejodolnější směs nalezneme pod patou kvůli vysokým nárokům na životnost a naopak nejměkčí, ale nejpřilnavější část se obvykle používá v přední části zajišťující spolehlivý odraz.

  Mezipodešev

  Zjednodušeně označovaná jako tlumení sestává z EVA vstřikované pěny doplněné o další tlumicí prvek v závislosti na značce. U Mizuna nalezneme plastovou vlnovou desku, Adidas používá tlumicí pěnu BOOST, Asics setrvává u osvědčeného gelu a Nike nabízí v řadě Air vzduchové kapsle. U ostatních výrobců se většinou setkáme pouze se specificky upravenou EVA.

  EVA pěna

  Ethylene-Vinyl Acetate

  Nejčastěji používaný pěnový materiál k tlumení běžeckých bot charakteristický vysokou měkkostí a pružností. Využívá se díky svým vynikajícím vlastnostem, jako jsou tuhost a tvarová stálost při nižších teplotách, vysoká odolnost proti praskání a UV záření.

  Ochrana proti proražení

  Jedná se o prvek, který nalezneme pouze u krosových běžeckých bot pod přední částí chodidla. Nejčastěji se jedná o tenkou tvrzenou vrstvu, která brání ostrým předmětům, aby pronikly měkkou tlumicí směsí a nepříjemně tak tlačily na chodidlo.

  Drop

  Drop je parametr, který hraje ve specifikaci běžeckých bot velmi důležitou roli. Hodnota v milimetrech označuje rozdíl mezi výškou tlumení pod špičkou a pod patou. Čím více se tato hodnota blíží k nule, o to více je běžecká bota minimalistická a více podporuje přirozený pohyb chodidla. Naopak vysokých hodnot (kolem 10 milimetrů) dosahují tradiční a robustně tlumené silniční modely navržené pro běh přes patu.

  Výztuha torzní tuhosti

  Často opomíjený prvek, který nalezneme u každé boty pod středem chodidla. Ne vždy je však viditelný, aniž byste museli botu rozříznout napůl. O výztuhu torzní tuhosti se nejčastěji stará plastový, případně karbonový prvek, který u závodních bot přesahuje až do špičky. Čím vyšší torzní tuhost běžecká bota má, tím více je určená k rychlému běhu a závodním účelům a naopak.

  Kontrola pronace

  Mezi silničními botami rozlišujeme boty dvou základních kategorií - neutrální a pronační. Pronační modely poskytují vyšší stabilitu pro běžce, kterým se při dopadu vtáčí kotník výrazně do vnitřní strany (jedná se o takzvanou nadměrnou pronaci). O to se stará tvrzený materiál (podle výrobce jím může být tvrdší EVA, zdvojená vlnová deska, plastový most...) situovaný na vnitřní hraně v oblasti od paty do první třetiny mezipodešve. Oproti tomu neutrální boty tuto podporu postrádají a došlap vám neovlivňují žádným způsobem.

  Vnitřní stélka

  Vnitřní stélka je nenápadný prvek, který se však stará o značnou část pocitu, který v botě po nazutí vnímáte. K její výrobě je zpravidla použitá tenká vrstva měkké EVA pěny anatomicky tvarované podle chodidla. U krosových bot se často setkáme s perforovanou variantou, která drží případnou vlhkost dál od chodidla.

  Svršek

  Kompletní část boty od mezipodešve vzhůru včetně jazyka a tkaniček. Ke konstrukci svršku se v dněšní době používají výhradně bezešvé konstrukce, disponující vysokou elasticitou a prodyšností. U některých modelů se můžeme setkat s membránovou variantou, která za cenu horší prodyšnosti nabízí absolutní voděodolnost.

  Patní miska

  Oblouk z tvrdého materiálu obepínající patu ze všech stran. Tento prvek zajišťuje stabilitu chodidla v botě a drží ho při běhu na svém místě. Tvar patní misky má velký vliv na to, jestli se vám bota bude samovolně vyzouvat, a u lidí s patní ostruhou je to jedna z klíčových oblastí, na kterou se při zkoušení zaměřit nejvíce.

  Chránič prstů

  U drtivé většiny bot nalezneme na opačné straně, než je patní miska, chránič prstů - textilní nebo gumovou objímku snižující riziko nepříjemného naražení při kontaktu s čímkoliv tvrdým. U krosových bot je chránič zpravidla z výrazně tvrdších a odolnějších materiálů, zatímco u silniček není až tak potřeba, tudíž bývá pouze lehký a textilní.

  Hmotnost

  Udávaná váha boty může být jeden z hlavních faktorů ovlivňující výběr nového modelu. Většina výrobců uvádí u svých produktů váhu jedné boty ve velikosti UK8 (US9). Nejlehčí závodky na trhu mohou vážit hluboko pod 200 gramů, tempovky se většinou pohybují lehce nad hranicí dvou set a tréninkové objemové boty nezřídkakdy překročí i 300 gramů. Krosovky se kvůli bytelnější konstrukci pod 200 gramů dostanou opravdu jen výjimečně, většina modelů osciluje kolem 280 - 300 gramové linie.

  Velikost

  Velikost je téměř magická hodnota, protože každý z výrobců používá trochu jiné tabulky. Nejlepší hodnotou, na kterou se dá spolehnout i při výběru napříč značkami, nese označení UK. Použitelná je i hodnota US. Vě většině případů platí, že US = UK+1 a u dámských modelů US = UK+2. Evropské, čínské i brazilské číslování, a dokonce i centimetry se mohou při stejné hodnotě UK(US) mezi značkami výrazně lišit, a proto se na ně příliš spoléhat nedá.

  Šířka

  Boty si nemusíte vybírat jen co do délky, volit můžete i jejich šířku. V našich končinách to bohužel není příliš častá praxe, ale i tak můžeme občas narazit a rozšířené pánské a zužované dámské modely. Šířka se neoznačuje pouze čísly, ale i písmeny. Standardní dámská šířka je značena písmenem B a pánská pak D. Zužované modely jsou poté 2A, rozšířené pánské zase 2E. Čím vyšší písmenko abecedy, tím větší šířka svršku.

  Autor pracuje jako konzultant běžecké speciálky Triexpert.

  • tisknout
  • sdílet
  • máte tip?

  Pitva bot: podle čeho je vybírat a z čeho se skládají?

  T51o64m32a86s
  V15a50r15g34a
  DROP je podle mě zásadní pro používání boty. prodejci by ho měli uvádět vždycky, ale nedělají to.
  T48o57m53á25š
  M69r84á93z
  Doporučuji ještě nechat udělat RTG patní kosti, protože pokud bude ostruha pod patou na plantární straně v místě úponu...
  V21o50j39t11ě56c81h
  K23o26z68u29b22í75k
  Zaujalo mne, že při problémech s patní ostruhou se má největší pozornost věnovat patní misce. Můžete  být konkrétnější,...
  V11í85t53e62k
  K54n35ě92ž53í16n43e49k
  Foto Patní ostruha bohužel činí výběr boty mnohem náročnější a často člověk zjistí, že bota nesedne, až když je pozdě...

  V diskusi jsou 4 příspěvky, poslední příspěvek 5. 5. 2015, 10:07

  mobilní verze
  © 1999–2018 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
  Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.