První chytrá běžecká bota Altra IQ je konečně v prodeji | foto: ALTRA, Rungo.cz

První chytrá běžecká bota Altra IQ je konečně v prodeji

  • 2
Líbilo by se vám, kdyby vaše boty poskytovaly okamžitou a přesnou zpětnou vazbu o tom, jak dopadáte a jaké chyby se objevují ve vaší běžecké technice? Pokud ano, pak se vám bude líbit i první chytrá bota Altra IQ.

První zmínka o chytrých běžeckých botách Altra IQ se objevila už na podzim roku 2015 a o pár měsíců později jsem měl možnost vyzkoušet novinku na vlastní kůži v rámci veletrhu ISPO v Mnichově. Poté však následovala dlouhá odmlka a jen čas od času se objevila zpráva o technických potížích a posunutí data uvedení do prodeje.

První chytrá běžecká bota Altra IQ je konečně v prodeji

Až letos na jaře se situace konečně změnila a Altra IQ je konečně v prodeji. Proč to ale trvalo takovou dobu? Výroba běžeckých bot s integrovanými elektronickými součástkami není nic jednoduchého. Kromě zajištění požadované funkcionality se totiž musíte postarat také o to, aby vše vydrželo funkční po celou dobu životnosti běžecké boty.

Dalším úkolem vývojářů chytrých bot je zachování takových funkčních vlastností, na které jsou běžci zvyklí z tradičních modelů. Můžete přijít s tou nejdokonalejší elektronickou vychytávkou, ale pokud bude umístěna v botě, v níž se nedá běhat, je vše k ničemu.

Garmin versus Altra IQ

Proč vůbec vyrábět chytré boty, když už několik let existují sporttestery Garmin se schopností snímat pokročilé běžecké metriky? Tato technologie se soustředí především na délku a výšku kroku nebo na rozložení zátěže mezi pravou a levou stranu. Vzhledem k tomu, že čidlo je umístěné na hrudníku, vám však žádné hodinky neprozradí, na jakou část chodidla dopadáte. A právě zde přichází na řadu chytrá běžecká bota Altra IQ.

IQ vypadaly už od svého počátku velmi slibně. Tato chytrá běžecká bota totiž staví na oblíbeném silničním modelu Torin, od kterého se odlišuje „pouze“ přítomností dvou ultratenkých senzorů.

Díky tomu jsou IQ schopné v reálném čase snímat nejen vaši kadenci nebo dobu kontaktu se zemí, ale i typ došlapu a intenzitu nárazu. Vše je navrženo tak, aby vám boty pomohly zlepšit efektivitu běhu a donutily vás k šetrnějšímu nášlapu, který bude šetřit vaše chodidla i klouby.

Předcházejte běžeckým zraněním

Většina lidí totiž dopadá tvrdě přes patu, nebo naopak příliš na špičku chodidla. V obou případech hrozí velké riziko zranění a přitom stačí pouze posunout dopad chodidla na zem o pár centimetrů směrem ke středu.

„Spoustě běžeckých zranění se dá předcházet tím, že si osvojíte efektivnější běžeckou techniku. To je ovšem velmi náročné, pokud ji musíte analyzovat sami bez asistence trenéra nebo odborné diagnostiky,“ říká zakladatel značky Altra Golden Harper.

Altra IQ se dají pomocí bluetooth propojit s vaším chytrým telefonem a v aplikaci iFit (je dostupná pro iOS i Android) máte na výběr mezi vizuální nebo zvukovou zpětnou vazbou. Stačí si vzít sluchátka a mobilní telefon a budete mít perfektní přehled o tom, jak se vaše technika mění podle terénu nebo s rostoucí únavou.

Technologii si chválí i Zach Bitter, držitel amerického rekordu v běhu na 100 mil. „Krása Altry IQ spočívá v rozmanitosti funkcí. IQ poskytuje rychlou a přesnou zpětnou vazbu, kterou můžete využít přímo při běhu. S pomocí tréninkových rad jste schopni okamžitě opravit případné chyby v technice,“ říká Bitter. „Jako sportovec, který týdně naběhá obrovské množství kilometrů, si myslím, že nejzajímavější jsou na této chytré botě informace, které mi poskytuje o tom, jak se moje běžecká technika mění s rostoucí vzdáleností, se vznikem zranění, bolestí svalů a tak dále.”

Technická specifikace

A jak vypadá samotná běžecká bota Altra IQ? Celý koncept je postaven na poslední generaci oblíbeného Torinu. Drop boty je nulový (jako u každé Altry), výška tlumení 28 milimetrů a hmotnost 264 gramů. Doporučená maloobchodní cena je 220 amerických dolarů (5 300 korun), a i když se v České republice IQ zatím koupit nedá, měli bychom se jí nejpozději během následující sezóny dočkat i u nás.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes padesát párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. jeho hlavní pracovní náplň představuje konzultace s výběrem bot v běžecké speciálce Triexpert.