• Dvanáct statečných žen se popere s vlastní běžeckou výzvou

    9:18
  Je to tady. Dvanáctka finalistek je kompletní, adidas Women’s Challenge 2014 může odstartovat. Ukážeme vám, jak se soutěžící “perou” pod dohledem odborníků se svými běžeckými sny a cíly. Věříme, že se jejich cesta může stát i vaší, že pro vás budou jejich příběhy inspirací.

  Dvanáctka finalistek je kompletní - adidas Women’s Challenge 2014 | foto: RUNGO.cz

  Začátkem února se finalistky poprvé seznámí tváří v tvář v běžeckém centru Runnig Mall, podrobí se diagnostice došlapu, Cooperovu testu a setkají se s trenérem Milošem Škorpilem. Tou dobou již budou mít v rukou své tréninkové plány. Držme jim palce v jejich plnění.

  Co o sobě jednotlivé RUNGO ženy prozradily v přihláškách:

  Hana Vébrová z Prahy, 31 let, účetní, bezdětná

  Hana Vébrová - adidas Women's Challenge

  sportuje nepravidelně

  Cíl: změnit život a poprat se s roztroušenou sklerózou

  Příběh: Hanka v mládí závodně běhala sprinty, hrála volejbal a chodila do posilovny. Po vysoké škole přišla časově náročná práce a na sport najednou nebyl čas. Loni v listopadu jí lékaři diagnostikovali roztroušenou sklerózu. Doporučili jí začít žít zdravě, dostatečně spát, nestresovat se a sportovat, aby tělo bylo připraveno na další případné ataky. Pro svůj boj s nemocí si zvolila právě běh, kterému se v mládí již věnovala, vrací se k němu po čtyřech letech.

  Ivana Bažantová z Prahy, 54 let, učitelka hudby, tři děti

  Ivana Bažantová - adidas Women's Challenge

  sportuje nepravidelně, avšak je stále v poklusu

  Cíl: najít své limity a jít příkladem ostatním padesátnicím

  Příběh: Hlavní motivací jí byl přirozený sklon k rychlejšímu pohybu. Na svůj věk se cítí skvěle, jen už se jí trochu začínají ozývat kyčle. Ráda by poznala své limity, nabrala dech a trénovala pod dohledem. Jak sama říká, chtěla by jít také příkladem ostatním  padesátnicím.S během již nějaké zkušenosti má, v mládí ji dokonce lákali do atletického oddílu, přednost však dala hudbě, které se naplno věnuje celý život. Běh často využívá při boji proti nadbytečným kilogramům (v loňském roce zhubla během čtyř měsíců pomocí běhu 14 kilogramů). Ivana se vnímá jako cílevědomá a vážná, ale zároveň také jako žena milující inteligentní humor.

  Hana Chalupská z Prahy, 24 let, studentka stavební fakulty, bezdětná

  Hana Chalupská - adidas Women's Challenge

  věčný začátečník
  Cíl: bojovat s leností a začít běhat pravidelně
  Příběh: Hana zatím na sport koukala spíše v televizi. Občas běhat zkoušela, ale vždy si po čase našla nějakou výmluvu a zvítězila lenost. "Jsem ukrutně líná, a když už konečně chytím motivaci k pohybu, vydrží mi to tak měsíc.“ Často bývá unavená, zadýchává se do schodů, občas se opije a zapálí cigaretu. Označuje se za klasického "prokrastinátora", a to jak ve sportu, tak v péči o své zdraví. Právě to se rozhodla změnit. Velkou část své energie věnuje škole, ve volném čase čte, plave a ochutnává nová jídla. Ráda si prohlíží fotky vysportovaných postav a sní o tom, že příští rok v létě bude vypadat stejně. Poté si většinou vzdychne a kousne do čokolády…

  Hana Marvanová z Vlašimi, 31 let, rodičovská dovolená, dvě děti

  Hana Marvanová - adidas Women's Challenge

  sportuje nepravidelně
  Cíl: uběhnout půlmaraton v pohodě a s úsměvěm
  Příběh: Hana sebe samu charakterizuje jako "nevybouřeného lva šedivějícího ze svých dětí a ostatních starostí". Ráda by díky běhání získala větší motivaci, dala své tělo pod odborným dohledem do pořádku, zlepšila si kondičku. K běhání a závodům ji přivedl manžel a kamarádka. Sama již pár kratších závodů absolvovala a ráda by pokořila půlmaraton. "Nemám v úmyslu běžet na čas, chci si jen užívat, poznávat nové přátele a získávat zkušenosti. A taky dokázat manželovi, že tohle všechno dokážu sama, že na to mám."

  Radka Nekardová z Veselí nad Moravou, 38 let, referentka, bezdětná

  Radka Nekardová - adidas Women's Challenge

  věčný začátečník
  Cíl: nechce závodit, chce sbírat trička

  Příběh: Vnímá se jako velký lenoch a flegmatik. "Ke sportovní aktivitě potřebuju kopanec. Přihláška = kopanec." Třináct let žila v zahraničí a po návratu ji doma nic nečekalo, často trávila večery o samotě doma, až ji jednoho dne její kamarádka a velká sportovkyně Eva "nakopla" ke spinningu a později k běhu: "Mě, které vždycky při hodinách tělocviku, ve kterých se běhalo, bylo špatně. Mně, která nepřeběhla ani přechod pro chodce." Radka začala pozvolna trénovat, nakoupila si běžecké oblečení a pomalu se začala cítit jako sportovec. "S prodlužováním trasy mi stoupalo sebevědomí. Černé oblečení bylo nahrazeno barevným a časem jsem se začala dívat i na kolemjdoucí a neběhala se sklopenýma očima."

  Radka je býk, silný, klidný a vyrovnaný do doby, než se cítí být v ohrožení, pak je lepší jít jí z cesty. Neumí prohrávat, nesnáší lež a nemá ráda změny.

  Zuzana Schwarzmaierová z Plzně, 28 let, administrativní pracovnice (žaloby, exekuce), bezdětná

  Zuzana Schwarzmaierová - adidas Women's Challenge

  sportovní nadšenec
  Cíl: po operaci srdce by ráda začala znovu naplno běhat a závodit
  Příběh: Zuzana je zvyklá sportovat od dětství a běh byl vždycky její koníček. Loni ještě trénovala na půlmaraton a bez sportu si nedovedla představit život. Bohužel ji v nedávné době potkala mozková příhoda a operace srdce. Vše naštěstí dobře dopadlo a Zuzka již zase pomalu běhá a trénuje. "Nemám ráda, když mě někdo lituje, chci si jít za svým cílem. Sport mi zachránil život, měla jsem srdce zvyklé na zátěž a chci si sama sobě dokázat, že na to mám, a lidem v okolí vzkázat, že všechno jde."

  A zde jsou profily žen vybrané RunCzechem:

  Lada Bízová z Brna, 44 let, učitelka ZŠ, dvě děti

  Lada Bízová - adidas Women's Challenge

  věčná začátečnice
  Cíl: uběhnout půlmaraton, žádné velké závodní ambice, dozvědět se něco více o technice běhu, dýchání, výživě...
  Příběh: Lada, učitelka na ZŠ a matka dvou dospívajících synů, má velký talent pro psaní, o čemž nás přesvědčila při sepsání svého příběhu. Osud se s ní nikdy nemazlil, ale právě běh jí byl při všech životních pohromách velkou oporou. V mládí hazardovala s anorexií, pohádkové manželství skončilo psychicky náročným rozvodem, následovala ztráta zaměstnání a těžká nemoc v podobě lymské boreliózy a zánětu mozkových blan. Přestala ovládat pravou ruku, padala jí půlka obličeje a nedala dohromady kloudnou větu. Přesto se znovu postavila na trať, odhodlaná vyběhnout. Z počátku to šlo velmi těžko, ale den po dni a metr po metru se dokázala opět rozběhnout. Běh jí znovu do slova a do písmene zachránil život. A jak sama Lada říká: "Je příjemné vědět, že cokoli se stane, je tu s vámi přítel a parťák, ten, který se nevnucuje, ale je tu vždycky pro vás v ten pravý čas: běh."

  Hana Havalcová Raková z Teplic nad Metují, 52 let, podnikatelka v cestovním ruchu, dvě děti

  Hana Havalcová - adidas Women's Challenge

  sportovní nadšenec
  Cíl: uběhnout maraton, být v kondici
  Příběh: Hana je velká sportovkyně tělem i duší, která se do všeho vrhá se značným zápalem. Má za sebou tři seskoky sólo padákem, pilotní zkoušky na ultralightu, ráda leze po horách, jezdí závody na horských kolech, je trenérkou sportovní kulturistiky a pravidelně vede kruhové tréninky. Svůj velký sen si splnila, když si u svého penzionku postavila tělocvičnu, kde může pravidelně trénovat. Od té doby začala také běhat. Má za sebou několik závodů, ale momentálně se dostala do fáze, kdy stále trénuje, ale čas se nezlepšuje. Ráda by si splnila další sportovní sen – uběhnout maraton. Ale jak sama říká: "Když to půjde s mým tréninkem pořád takto, myslím, že se na maraton nikdy nevytrénuji, jen si odpálím kolena a ztratím motivaci – proto vkládám naději do vašeho učení." Pravidelně také vede tréninky pro ženy, které se na ni začaly obracet s tím, aby naučila běhat a trénovat jejich děti. Hana si však na takovou zodpovědnost zatím netroufá, proto by byla vděčná, kdyby se nejdříve mohla naučit  sama pořádně běhat, až pak by své zkušenosti ráda předávala dál.

  Renata Hudcová z Rychnova u Jablonce nad Nisou, 45 let, magistra, jedno dítě

  Renata Hudcová - adidas Women's Challenge

  sportovní nadšenec 

  Cíl: uběhnout maraton
  Příběh: Renata je sluchově postižená a překonávat stres musela již od dětství. Běh ji vždy pomáhal urovnat si myšlenky a získat nadhled nad danou věcí. Zúčastnila se již několika závodů a ráda by udržela tempo se svojí o dvacet let mladší dcerou a společně s ní běžela až do cíle.

  Anna Kadová z Prahy, 32 let, lektorka angličtiny, dvě děti

  Anna Kadová - adidas Women's Challenge

  věčný začátečník
  Cíl: půlmaraton Praha, naučit se běhat pro radost

  Příběh: Anna je v současné době pár týdnů před porodem, ale to jí ve startu nebrání. "Kočárek na běhání už mám vybraný, tak hurá, maminky, jdeme na to!" Z Anny je cítit obrovské odhodlání, které pramení z nedávné zkušenosti, kdy hrozilo, že kvůli nádoru v oblasti krční páteře už nikdy nebude chodit. Operace proběhla naštěstí úspěšně a první, co Anně po probuzení z narkózy přišlo na mysl, bylo: "Budu moct běhat!"

  Jako dítě Anna trpěla nadváhou a později psychickými problémy, které z ní pramenily. To odstartovalo téměř desetileté období, kdy se potácela mezi anorexií a bulimií. Z tohoto neveselého období jí velmi pomohl manžel, který ji přivedl k pohybu. Začala pravidelně cvičit a výsledky se brzy dostavily. Jen to běhání odsunula na druhou kolej. "Ráda bych to tentokrát chytla za ten správný konec a opravdu se běhat naučila."

  Alena Maňáková z Prahy, 36 let, účetní, dvě děti

  Alena Maňáková - adidas Women's Challenge

  sportovní nadšenec
  Cíl: zhubnout a vylepšit si čas na Sportisimo 1/2Maraton Praha

  Příběh: Alena má problémy s nadváhou, v současné době váží téměř 100 kilo. Přesto minulý rok s touto tělesnou hmotností uběhla půlmaraton v osobním čase 2:24. V minulosti se věnovala velmi úspěšně silovým sportům, proto sportovní základ má.
  Běhat začala v roce 2011, chytlo ji to a pomohlo zhubnout na asi 85 kilogramů. Plány měla veliké, jenže pak otěhotněla a znovu velmi přibrala. Ráda by začala znova pořádně trénovat. "Cítím, že by to šlo lépe, ale chybí know-how pod vedením někoho, kdo by mi dokázal poradit s technikou, výživou atd. Umím se kousnout, jen mít tu správnou motivaci a vedení."

  Irena Výborná z Českých Budějovic, 59 let, farmaceutická asistentka, dvě děti

  Irena Výborná - adidas Women's Challenge

  sportovní nadšenec
  Cíl: Sportisimo 1/2Maraton Praha, nikdy to nevzdat

  Příběh: Irena se přihlásila, protože se chce i přes svůj věk zlepšit či alespoň nezhoršit. Ráda by získala nové podněty a pořádný trénink "s bičem nad hlavou". V roce 2014 oslaví šedesátiny a chce se v běhu ještě "poprat" s těmi mnohem mladšími. Také si přeje, aby ji mohli ještě dlouho fandit její dva malí vnuci a volat na ni: "Babičko – utíkej!"

  • tisknout
  • sdílet
  • máte tip?

  Dvanáct statečných žen se popere s vlastní běžeckou výzvou

  L28u61c70i95e
  C16y94ř17í27k23o64v39á
  Taky jsem poslala přihlášku. Nuž co.
  P61e51t30r
  K15o85l64d48i65n57s68k11ý
  Držím palce :)
  I72v32a80n72a
  G78u20z96i38k18o93v86á
  Přihlášku jsem dala také, vybrána jsem nebyla, ale vůbec mi to nevadí. Když čtu příběhy těchto žen, moc a moc jim...
  A66n63d65r48e14a
  K19o91c97o32u81r38k85o81v76á
  Foto Moje slova :-)

  V diskusi jsou 4 příspěvky, poslední příspěvek 21. 1. 2014, 22:22

  mobilní verze
  © 1999–2018 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
  Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.