Ona

Displej má vysoký jas a kontrast a je na něj výborně vidět | foto: Karolína Hornová, Rungo.cz

TEST: Fitbit Charge 3 překvapí přehledným displejem a novými funkcemi

  • 5
Je další generací chytrého náramku, který se stal bestsellerem výrobce. Oproti „dvojce“ nabízí Fitbit Charge 3 větší a jasnější displej, propracovanější design, ale i lahůdky jako senzor SpO2 nebo monitorování menstruačního cyklu. Pojďme si na něj posvítit.

Přesto, nebo naopak proto, že nejsem velkým fanouškem chytrých náramků a hodinek, Fitbit mě opět velmi mile překvapil. Především tím, že jsem o náramku od okamžiku připnutí na zápěstí téměř nevěděla. Je neuvěřitelně lehoučký a dokonale drží na svém místě, aniž by jakkoli škrtil nebo omezoval. Líbí se mi i pohodlný tvar senzoru tepové frekvence, který nijak netlačí. Díky obrázkům na internetu jsem čekala řemínek náramku ještě o něco tenčí, nicméně jakékoli počáteční obavy z omezení volnosti zápěstí se nakonec nekonaly a náramek nepůsobí rušivě ani na velmi útlé ruce.

Minimalismus a přívětivé ovládání

Náramek má minimalistický design, který ale uživateli nabízí možnosti personalizace, hliníkové pouzdro displeje je velmi elegantní a disponuje jedním „neviditelným“ tlačítkem, kterým se vracíte zpět nebo probouzíte displej ze spánku. Já jsem testovala náramek s gumovým řemínkem s polygonální texturou, ale k dispozici je i děrovaný řemínek, ideální pro sport a především plavání, ale také „frajerský“ řemínek z kvalitní kůže nebo odolné tkaniny.

Výhody a vybavení (v porovnání s Charge 2)

  • o 20 procent nižší hmotnost
  • o 40 procent větší 1,4" OLED displej
  • dvojnásobně lepší rozlišení displeje
  • senzor SpO2
  • o 2 dny delší výdrž baterie
  • voděodolnost do 50 metrů
  • tvrzené sklo Gorilla Glass 3
  • notifikace z telefonu
  • sledování ženského zdraví
  • integrované stopky, kalendář a aplikace počasí
  • doporučená cena: 3 890 korun

Ovládání příjemně velkého displeje je čistě dotykové a nutno dodat, že funguje skvěle, a to i s mokrou rukou. Ovládání je velmi intuitivní, při prvním párování náramku s aplikací vám aplikace přehraje návod k používání, který pravděpodobně zhlédnete jen „pro jistotu“. Displej nabízí vše, co pro měření aktivity potřebujete, ale zároveň žádné „hlouposti“ navíc, například v podobě aplikací, které ani nevyužíváte.

Ovládání mě nadchlo, stejně jako výdrž baterie, kterou prakticky nemusíte řešit, náramek stačí nabít jednou za týden, když jste hodně aktivní, za šest dnů. Líbí se mi nenápadné zobrazování notifikací,  zprávu z mobilu si navíc v klidu můžete přečíst celou a časem by mělo být možné na zprávy i odpovídat formou předepsaných zpráv.

Přátelštější prostředí a funkce pro ženy

Značka Fitbit slibovala přepracované „uživatelské prostředí“, tedy příjemnější grafiku, jas i rozlišení displeje. Jas lze upravovat přímo na displeji, stejně jako nastavení upozornění na zprávy a hovory z mobilu a vibrace náramku. Vypnout a zapnout lze i senzor měření tepu, což také není od věci, když například chcete šetřit baterii.

Náramek slibuje také lepší měření spálených kalorií a klidového srdečního tepu, SpO2 senzor pro odhadování hladiny kyslíku v krvi a monitorování ženského zdraví, stejně jako například s hodinkami Fitbit Versa můžete s náramkem získávat přehled o svém menstruačním cyklu.

U této funkce se mi líbí opravdu „vychytaný“ kalendář v aplikaci, který umožňuje zanášet si různé poznámky, což se hodí především ženám s problematickým cyklem nebo těm, které plánují těhotenství. V mém případě, používám antikoncepční kroužek, mi aplikace dobře posloužila pro upozornění, kdy přesně kroužek vyjmout a kdy vložit nový.

Nejen sportstracker, ale i trenér

Náramek je bezpečně vodotěsný, což ocení náruživí plavci: trénink můžete sledovat přímo při aktivitě, náramek umí počítat bazény, a pak ještě celý trénink do detailu zhodnotit pomocí aplikace. K dispozici je celkem 15 módů pro sport a nechybí například ani jóga nebo vzpírání. Údaje o tréninku zobrazuje náramek jednoduchým, snadno pochopitelným způsobem, takže stačí opravdu jen mrknout a rychle zkontrolovat čas nebo kilometry. Displej se budí pouhým otočením zápěstí a funguje to opravdu dobře, takže na sebe nemusíte upozorňovat široké okolí rozmáchlým šviháním rukou.

Náramek Fitbit Charge 3 není jen „sledovací“, ale i motivační. Můžete si tak nastavit různé cíle, ke kterým vás náramek povede, pochválí vás za dobrou práci nebo ponoukne k pohybu, když usoudí, že už příliš dlouho sedíte na gauči. Při dlouhodobém nošení náramek sleduje vaši činnost a snaží se vás upozornit, když se mu něco nezdá, tedy když nepracujete na plnění cílů nebo třeba málo spíte. V aplikaci si pak můžete zobrazit své pokroky.

Měření s jen lehkou odchylkou

Přiznám se, že jsem se těšila, že nový náramek bude mít vlastní GPS. Bohužel nemá, musíte si opět „krást“ signál ze spárovaného mobilu. Párování i připojování k GPS však trvá nanejvýš pár vteřin, což mě naplnilo optimismem a odbouralo nervy, které mi některá zařízení podobného typu při svém (ne)připojování způsobovala.

Měření vzdálenosti bylo přesné, a pokud nejste vrcholoví sportovci i bohatě dostačující. Testovala jsem ho na trase dva kilometry (běh), 10deset kilometrů (kolo) a 18 kilometrů (chůze). Oproti přesně změřeným trasám náramek vždy trošku podměřoval, ale na můj vkus opravdu minimálně, v průměru o pět setin kilometru.

Plusy a mínusy

Plusy

  • displej (velký, přehledný, snadno ovladatelný, s dobře fungujícím „probouzením)
  • elegantní design a možnost snadné personalizace pomocí řemínků
  • velmi nízká hmotnost
  • příslib lepšího monitoringu zdraví
  • příjemná malá nabíječka

Minusy

  • absence GPS
  • náramek ani aplikace nemá českou lokalizaci („nemluví“ česky)

Poměrně přesné je i měření tepové frekvence,  především té klidové. V pohybu a v anaerobních momentech náramek trošku pokulhává, výraznější změnu tepu zaznamenává s lehkým zpožděním. Není to však nic, co bychom náramku měli vytknout.

Monitoring spánku a (brzy) i dýchacích obtíží

Zajímavostí je novinka ve sledování spánku. Stejně jako například hodinky Fitbit Versa vám náramek Charge 3 hned po ránu připraví pěkně přehledný graf, zobrazující kvalitu a hloubku vašeho spánku, ale také momenty, kdy jste nespali nebo spali velmi lehce.

Novinkou je senzor SpO2, který odhaduje hladinu okysličení krve a který se kromě pohybového senzoru a čidla tepové frekvence podílí na měření kvality spánku. Respektive bude: V listopadu spustí Fitbit testování „Sleep Score Beta programu“, do kterého se všichni majitelé Fitbitu s tímto senzorem mohou zapojit. Senzor vás upozorní na poruchy dýchání ve spánku a výpadky dýchání (spánkovou apnoe), a může vás tak včas upozornit na zdravotní problém. Majitelé Fitbitu se tak brzy mají zase na co těšit.