V jakém poměru lze částečně nahradit běh veslařským trenažerem

| foto: Michal Bauerpro iDNES.cz

V jakém poměru lze částečně nahradit běh veslařským trenažerem

  • 0
Jeden kilometr běhu v tréninku se dá nahradit jedním kilometrem stráveným na veslařském trenažeru.

Tento článek vznikl na základě mého hledání, jak si částečně nahradit běžecký trénink. Snažím se běhat téměř denně minimálně hodinu a maximálně dvě. Níže uvádím můj osobní názor upřesněný o rady zkušenějších sportovců a trenérů. Rád bych do budoucna taky ještě absolvoval nějaký triatlon a věnuji se Crossfitu až 3x týdně. Tím, že v Crossfit boxu pravidelně trénuji na veslařském trenažeru a vzduchovém kole jsem uvažoval, zda se to projeví i na běhu a dá se tím částečně nahradit běžecký trénink.

Osobně jsem při samotném používání trenažeru nabýval dojmu, že veslařský trenažer je pro mě skoro stejný, jako běh. Časy a tempo na veslařském trenažeru ve srovnání s během mívám velmi podobné až skoro stejné při obdobné tepové frekvenci. Zkusil jsem tedy kontaktovat různé Crossfit boxy a triatlonisty na jejich názory. Zkoušel jsem se poradit i v zahraničí přes Facebookové stránky a na tuto otázku byl problém získat odpovědi. Nicméně zejména v zahraničí některé hlavně některé Crossfit boxy mívají něco jako Crossfit Endurance a mají tedy i nějaké zkušenosti s kombinacemi trenažerů.

Líbil se vám článek?

Všem článkům od čtenářů nyní můžete dávat hlasy a odměnit tak autory za jejich práci. Pokud se vám článek líbil, klikněte dole pod článkem na tlačítko Článek se mi líbí.

A výsledek mého snažení je jednoduchý a dá se shrnout takto. 2km veslařského trenažeru jsou asi jako 3 km běhu a 5km na vzduchovém kole. Ještě dovysvětlím, že toto kolo bývá taky pod názvem Assault bike, nebo Air bike. A je to ten typ kola, kde s čím větším tempem se zvyšuje odpor samotného kola a je pak těžší šlapat a tahat. Navíc pomocí madel zapojujete i ruce a zejména prsní a tricepsové svaly. Tedy veslařský trenažer je o něco náročnější než samotný běh a kolo samozřejmě snadnější. Pro mě jako zkušenějšího běžce, ale je doporučeno a budu se tím řídit to, že veslařským trenažer budu počítat jako běh. Tedy km, nebo minuta běhu bude pro mě znamenat km/minuta veslařského trenažeru. A kolo bude dvojnásobek.

Navíc u veslování zapojujete větší část těla než u samotného běhu, akorát při vrchní části těla hlavně záda a bicepsy. Tedy kombinace vzduchového kola a veslování bude rozhodně vhodná, protože zapojuje jiné svaly na vrchní části těla. U kola tlačíte, u vesla táhnete. Ještě taková poznámka, která je můj názor a to že domů si můžete pořídit levněji kvalitnější kolo a veslařský trenažer, než ten běžecký trenažer takové kvality. Běžecký trenažer zabere i podstatně více místa. Závěr je tedy mé doporučení, klidně doplňte trénink samotného běhu o tyto možnosti dostupné v posilovnách. Přeji všem hodně uběhnutých kilometrů!

Napište svůj článek i VY

Tahle rubrika je určena těm, kteří se chtějí podělit o své zážitky, zkušenosti nebo tipy kolem běhání. Může jít o reportáž, test, tip na zajímavou trasu nebo jen zamyšlení. Nejsou dány žádné mantinely ani tématické okruhy.

Tohle je místo, které je určené pouze vám. Lhal bych však, kdybych tvrdil, že to bude hřiště bez pravidel. Vaše příspěvky nepůjdou hned na stránky Rungo.cz, ale projdou "rychlým" okem někoho z redakce, nikdo ale nebude řešit vaše stylistické a gramatické záležitosti. Tento prostor berte jako blog-neblog, kde si za svůj obsah ručíte sami.

Psaní o běhání je někdy náročné.

Ale tím to nekončí. Pokud se nám něco opravdu hodně zalíbí, může se stát váš příspěvek i hlavním textem na Rungo.cz. I vy tak můžete aktivně tvořit obsah a být součástí našeho týmu. Nejsme nejchytřejší, nejsme nejrychlejší, ale jsme otevření a to, co děláme, nás baví. Přidejte se.

Pokud odešlete svůj příspěvek, redakce si vyhrazuje právo na editaci článku a co zveřejní (a co ne), bez udání důvodů.

Marek

NÁZOR ČTENÁŘE NEMUSÍ KORESPONDOVAT S NÁZOREM REDAKCE!!!