• Stačí deset minut denně: tři cviky, které posílí celé tělo

  Vybrali jsme pro vás tři cviky, které jsou výborné na posílení celého těla. Cvičení vám nezabere více než několik minut, záleží na vaší zdatnosti. Začátečníci budou pracovat s menším počtem opakování, profíci si zátěž zvýší. Pojďte na klik, dřep a boční rotaci trupu.

  Najít si v dnešní době čas na sport, není zrovna jednoduché. Představujeme vám tři cviky, které zabereou deset minut a posílí celé tělo | foto: RUNGO.cz

  Všechny cviky zatěžují podstatnou část vaší svaloviny. Protože jsou náročné na provedení, je třeba být při jejich vykonávání již v nějakém tom „provozním režimu“ – hluboký dřep provedený po několikahodinovém strnulém sezení u počítače zavání spíše než cestou ke zdraví cestou do nemocnice. Přípravou je myšlena například cesta do kuchyně pro kafe, nervózní podupávání nohou při diskuzi se šéfem nebo třeba spadnutí pod stůl úlekem nad úrovní gramatiky v pracovních e-mailech. U každého cviku jsou uvedeny těžší varianty, jejich popisu a fotodokumentaci se budeme věnovat v příštím článku.

  Klik

  Klik je výzvou pro trup, ramena a paže. Jedná o pohyb složitý, který je často bohužel vykonáván naprosto špatně. Je třeba si připustit, že mnohem přínosnější je provádění kliku modifikovaného (na kolenou), zato v plné kvalitě, než dělat machra v kliku standardním a odrovnat si ramena a bederní páteř.

  Klik je zcela právem využíván v technice testování stability lopatek. Při pohybu dolů do kliku nacházíme často takové postavení lopatek, že je až s podivem, že to přežijí (obr. 1). Pohyb směrem k sobě totiž není fyziologický, lopatky by měly zůstat v tzv. lateralizovaném postavení. Pokud tam nejsou, zřejmě jste svůj přední pilovitý sval (m. serratus anterior) zapomněli někde na dovolené... Máte-li potíže s koleny, nezapomeňte si je při modifikovaném kliku podložit.

  Obr. 1: Neoptimální pozice lopatek

  Obr. 1: Neoptimální pozice lopatek

  Obr. 2: Lepší pozice lopatek

  Obr. 2: Lepší pozice lopatek

  Progres: modifikovaný klik – plný klik – klik s nohama na vyšší podložce (nebo na jedné noze) – klik balanční (půlmíč, TRX apod.) – plyometrie.

  Časté chyby:

  • hlava v záklonu
  • propad v hrudní páteři
  • lopatky u sebe
  • prohnutí v bedrech (obr. 3)
  Obr. 3: Neoptimální provedení kliku

  Obr. 3: Neoptimální provedení kliku

  Dřep

  Proč dřep? Dřep, to je síla dolních končetin. Posiluje a trénuje koordinaci. Dřep je úžasným cvikem, je-li ovšem prováděn správně.

  Pokud se ve vaší anamnéze vyskytuje:

  • zranění nebo operace kolene
  • časté bolesti kolen
  • potíže s kyčlemi a bederní páteří
  • bolesti achilovek

  pak volte dřepy nízké, polodřepy (takzvané squaty), kdy pohyb končí v pozici 90 stupňů ohnutí v kolenou (obr. 4). Pokud výraznější potíže nemáte, jděte dolů. Dolů znamená až dolů a bez zvednutí pat (obr. 5). Pokud se vaše paty ve spodní části cviku chovají jako magnety se stejnou polaritou, jakou má podlaha, je zřejmé, že někdo tady zanedbal protahování lýtkových svalů. Napravte to.

  Obr. 4: Squot

  Obr. 4: Squot

  Obr. 5: Plný dřep

  Obr. 5: Plný dřep

  Progres: dřep do 90 stupňů – plný dřep s podložením pat – plný dřep – dřep na jedné noze – dřep s využitím balančních prvků na obou nohou, poté na noze jedné – plyometrie na obou nohou – plyometrie na jedné noze

  Časté chyby:

  • kolena mimo středové postavení (ideálně by se měla pohybovat v linii s chodidly, tedy by neměla jít směrem k sobě ani od sebe)
  • impozantní oblouk v bederní páteři (dovnitř nebo ven)
  • kulatá záda v oblasti hrudní
  • ramena vyjetá k uším
  • protrakce hlavy (brada vysunutá bojovně vpřed)

  Pro správnost provedení doporučuji provést squat několikrát s tyčkou na zádech (obr. 6).

  Obr. 6: Dřep s kontrolou postavení páteře a hlavy

  Obr. 6: Dřep s kontrolou postavení páteře a hlavy

  Boční rotace

  Rotacemi vyzveme k práci šikmé břišní svaly a celý střed těla (core). Opět se jedná o komplexní pohyb, při kterém pánev i hrudník jedou jako jeden celek, nedochází k jejich rozpojení. Co je to rozpojení: když se přetáčíte, často se stane, že hrudník začíná pohyb dřív a pánev se (někdy značně neochotně) přidává (situace je možné i v opačném pořadí). Při tomto cviku je – na rozdíl třeba od tance – naprostou výhodou jistá strnulost až dřevovitost provedení.

  Obr. 7: Výchozí pozice

  Obr. 7: Výchozí pozice

  Obr. 8: Konečná pozice

  Obr. 8: Konečná pozice

  Progres: boční rotace – boční rotace s unožením – boční rotace na balanční podložce (airex)

  Časté chyby:

  • hlava není v prodloužení páteře
  • propad na opěrném rameni (rameno u ucha)
  • páteř není v ose, pánev padá dolů
  • koncová pozice na boku není v postavení, kdy je hrudník i pánev kolmo k zemi (cvik je „přetočený“ nebo „nedotočený“)

  Jak cvičit

  Jak jsme si již řekli, není dobré cvičit okamžitě po dlouhodobém sezení nebo hned ráno po vyskočení z postele, tkáně je třeba na zátěž připravit. Počet opakování je těžké určit. Jak jsem již psala dříve: „Vaší mantrou je kvalita.“

  Je tu léto, zacvičte si třeba během procházky. Tipy jak na to ukazuje závodnice v bodyfitness Zuzka Špačková

  Tricepsové posilování za pomoci lavičky.
  Posilování lýtek v přírodě.
  Ruce v bok a velký krok dopředu.

  Aby došlo k posílení svalů, měl by být pohyb proveden optimálně ve třech sériích – v počtu opakování, který zvládnete. Cviky by měly být řazeny v pořadí, v jakém jsou uvedeny – po kliku je třeba si trochu odpočinout a nabrat sílu na horní polovině těla, proto jsou boční rotace zařazeny až za dřep.

  Samozřejmě cvičte tak, jak vám to vyhovuje, prioritou je, abychom se rozmanitě hýbali. K běhu tedy přidejte ještě trošku svalového cvičení, ať vyrovnáte statiku v práci, a jako bonus za snahu obdržíte i bezvadný pocit během letní promenády v plavkách. Kdybych chtěla ideál, dodám, že byste neměli usnout na vavřínech a měli byste myslet i na strečink. (A nejen myslet.)

  • tisknout
  • sdílet
  • máte tip?

  Stačí deset minut denně: tři cviky, které posílí celé tělo

  J72a93r86o11s91l63a14v
  Š70e33f33l
  Plně s vámi souhlasím,podle mne klik provedený s rukama ve vzdálenosti mírně větší než ramena je ideální a (samozřejmně...
  Mooooc profi fotky
  H68a20n70a
  D38o45s22t22á75l11o97v11á
  Jako vždy stručně, jasně, přehledně i vtipně.
  J38a30r25o72m12i86r
  C38e17r61m72a21k
  Nechapu, proc nesmyslne rikate polodrepu "squat", coz je anglicky doslova "drep"? V popiscich to...

  V diskusi je 27 příspěvků, poslední příspěvek 1. 9. 2015, 23:35

  mobilní verze
  © 1999–2018 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
  Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.