Ona
Slivovice nebo česnek? Po čem sáhnete vy?

Slivovice nebo česnek? Po čem sáhnete vy? | foto: archiv Magdalena Ondrášové

Zaručené recepty: cibule, česnek a pálenka vás postaví na nohy

  • 6
„Něco na mě leze“ je věta, které se v tomto období obáváme každým dnem. Co je zaručená první pomoc, abychom přicházejícímu nachlazení vystavili stopku? Přinášíme osvědčené recepty, za které naši čtenáři dají ruku do ohně.

Slunečních dnů ubývá stejně jako energie z nich čerpané. Počasí se střídá a výkyvy ranních a odpoledních teplot jsou razantní. Bundičku z krabice „kam nikdo nedosáhne“ vytahujeme, až když je pozdě a něco na nás leze.

Imunita na podzim přitom dostává co proto a začít bychom měli už prevencí. Nejen vhodným oblečením, ale i vyšším přísunem vitamínů. Také prospívá pohyb, ale to čtenářům běžeckého portálu RUNGO.cz netřeba připomínat.

Co ale dělat, když se vzbudíme a zjistíme, že nám hučí v hlavě a tělem prolézá zimnice? Nechali jsme obecné sofistikované rady stranou a zeptali se přímo čtenářů na osvědčené recepty, které fungují. Tady jsou:

Gabriela K.: Mám čerstvě odzkoušeno: divizna + vitamín C + česnečka (na jednu porci tři stroužky česneku) čtyřikrát denně. Piju a jím to třetí den a kromě mini kašlíku jsem fit.

Honza Z.: Lžičku mořské soli do hrnku vlažné vody, kloktat a vyplachovat nosohltan. Očistí sliznice a usnadní dýchání, pomáhá při možném zalehnutí uší. A pak taky patku měkkého chlebíku se sádlem, tři palice česneku na plátky a jednu velkou cibuli navrch. Sice ti na celý den přestanou fungovat chuťové buňky, ale upíři, tedy bacily, na tebe nepůjdou.

Čtěte dál: Návrat ke sportu po léčbě antibiotiky

Jak moc působí léčba antibiotiky na náš organismus a co riskujeme sportováním...

Radim N.: Zázvor, med, citron......ale kýbl. Pak ještě horký čaj se slivovicí a pod peřinu vypotit. Klidně i tři hrnky.......

Petr K.: U nás se vždy říkalo, že demižon slivovice vyléčí i zlomenou nohu.

Annie K.: Silný zázvorový čaj s medem a citrónem, hodně čaje a dobrý je i silný poctivý domácí hovězí vývar (vše konzumovat v posteli).

Pete N.: Já osobně sním vždycky tak kilo pomerančů, pak mám kyselý i oči, ale pomůže to, druhej den už mi je hej.

Radim N.: Když už se něco odváží na mne lézt, úspěšně to přepiju svařákem. A k tomu vitamíny. A na krk kloktám Listerinem - ústní vodou.

Petr K.: Používám sirup z medu, cibule a zázvoru. Na chřipku Modafen.

Michaela K.: 3T - teplo, ticho, tekutiny. Někdy si holt tělo řekne o odpočinek a přechozené virózy sedají na srdce. Tak zvolnit a brzké uzdravení přeji.

Helča K.: Všechno, co už tady padlo. A pokud to jen trochu jde, po práci rovnou do postele a spát a spát.

Lenka M.: Dám si sirup z vincentky, tabletu na krk a pomodlím se.

Staňka D.: Zázvorový čaj, ale výborné zkušenosti mám také s preventanem akut. Nevím, jestli funguje jako placebo, ale funguje.

Petra L.: Pokud je to jen krk, tak Tantum Verde sprej do krku, příjemně hřejivé oblečení přes den a pár dní po sobě popíjení vincentky pokojové teploty a zázvorového čaje s medem.

Zuzana J.: Vezmu si Aspirin C a vykloktám si šalvějí.

Pavlína K.: Mně pomáhá lžíce jablečného octa zapitá vodou. Dvakrát až třikrát denně.

Nela Š.: Přítel chroupe denně stroužek česneku. Já už ho necítím a ostatní si zvykají.

Gabriela T.: Na bolení v krku je naprosto skvělá obyčejná majoránka - udělat z ní čaj a pít co nejteplejší. Jinak cibule, česnek, zázvor a černý rybíz.

Jana R.: Cibule je skutečný dočasný zabiják společenského života, ale česneku bych dala šanci - když se vytáhne „srdíčko“, tak prý není cítit. Ale ruku do ohně bych za to nedala. Zato sůl, to je všelék. Kloktám slanou vodu (hodně slanou vodu). Jen si člověk nesmí loknout, to je pak každé WC daleko.

A nakonec odpověď, která sklidila nejvíce „lajků“:

Zdenka H. (na dotaz, co udělá, když se vzbudí a něco na ni leze): Řeknu manželovi, že teď ne, že mě bolí hlava.

Proč to může fungovat?

  • Česnek má díky obsahu alicinu dezinfekční účinky a je považován za přírodní antibiotikum. Kromě jiného obsahuje vitamíny A, B a C, a pak vápník, železo a hořčík.
  • Cibule obsahuje éterické oleje, které brzdí zánětlivé procesy a uvolňují hlen. Kromě mnoha vitamínů a minerálů obsahuje, stejně jako česnek, alicin.
  • Zázvor prohřívá organismus a vyvolává pocení. Má antiseptické účinky, je tedy preventivním prostředkem na záněty horních i dolních dýchacích cest. Některé účinné látky vznikají až při skladování či tepelné úpravě oddenku.
  • Slivovice má díky obsahu alkoholu dezinfekční účinky.
  • Vitamín C má v těle mnoho důležitých funkcí, jeho nedostatek se projevuje špatnou odolností proti infekcím. Tělo si nevytváří zásoby a přebytky vylučuje ledvinami.
  • Solný roztok při aplikaci do nosu vyplaví viry a bakterie, které se na sliznici uchytí. Pomáhá tak i proti zánětu vedlejších dutin.
  • Med obsahuje mnoho zajímavých látek – vitamíny, minerály, antioxidanty, enzymy i látky s antibakteriálními účinky. Kvalitní med může posilovat náš imunitní systém. Více se o medu dozvíte v dalším článku.
  • Vincentka svým obsahem a vyvážeností minerálních solí a prvků umožňuje rozpouštění hlenů v dýchacích cestách.
  • Divizna pomáhá uvolňovat sekret. Na sliznici vytváří ochranný povlak a nedochází k jejímu vysychání a dráždění.
  • Listerin je ústní voda, která obsahuje alkohol, tedy dezinfikuje.
  • Sexuální abstinence dopřeje tělu tolik potřebný klid a spánek, ve kterém lépe regeneruje.