Vyšší tempo při běhu pomáhá šetřit kolena, tvrdí nová dánská studie

Vyšší tempo při běhu pomáhá šetřit kolena, tvrdí nová dánská studie | foto: Magdaléna Ondrášová, Rungo.cz

Zajímavosti: rychlejší běh pomáhá kolenům, tvrdí Dánové

  • 7
Každá spálená kalorie zaznamenaná mobilní aplikací právě teď rozsvěcuje Eiffelovu věž a přidat se můžete i vy. Nová dánská studie tvrdí, že rychlejší běh je šetrnější ke kolenům než běh pomalý. A vzniká nová internetová služba pro prodej startovních čísel na závody. Přinášíme vám další várku zajímavostí ze světa.

Rychlejší běh může šetřit vaše kolena

Možná to zní trochu neuvěřitelně, avšak nová dánská studie tvrdí, že v určitých případech rychlejším tempem skutečně můžete svým kolenům ulevit. V rámci studie byla sledována skupina běžců, kteří běhají takzvaně přes patu. Právě jejich kolena totiž dostávají nejvíce zabrat.

Během pozorování, při kterém účastníci testu běhali různě odstupňovaným tempem, vyšlo najevo, že s klesajícím tempem vzrůstá počet kroků potřebných k uběhnutí stejné vzdálenosti a zvětšuje se tedy i zátěž na kolena každého běžce. Ve výsledku tak zjištění studie zase tak překvapivé není. Její autor Rasmus Nielsen dodává, že nejohroženější jsou běžci, kteří se vydají na velmi dlouhé vzdálenosti. Nejenže svým kolenům nadělí větší porci kilometrů, ale navíc ještě zpomalí, aby dokázali takovou vzdálenost uběhnout, a tím pádem se zátěž na kolena kumuluje.

Nic však není tak jednoduché, jak se zdá. Zvýšená zátěž kolen v nižším tempu již tak úplně neplatí, pokud při běhu dopadáte nejprve na přední či střední část chodidla (v takovém případě je zátěž přenášená na kolena výrazně odlišná). Doprovodné studie navíc ukazují, že vyšší tempo naopak vede k přetěžování Achillovy šlachy a podkolenních šlach. Vše je tedy potřeba brát především s rozumem a dávat pozor na každý signál, který tělo vysílá v podobě bolesti.

Spálené kalorie rozsvěcují Eiffelovku

U příležitosti konference o klimatických změnách spustil francouzský umělec Yann Toma spolu s designovým studiem ARTEL zajímavý projekt, jehož cílem je proměnit Eiffelovu věž v obrovskou anténu vyzařující lidskou energii. Celý tento týden až do dneška se lidé mohli zapojit dvěma různými způsoby, jak pohnout s obrovským počítadlem virtuální energie a rozsvítit Eiffelovu věž.

Prvním způsobem je energie fyzická. Do té byly započítány všechny spálené kalorie zaznamenané pomocí aplikace Runtastic. A bylo jedno, zda kalorie spálíte běháním, na kole nebo chozením do schodů. Každá započítaná kalorie v této aplikaci se počítá. Cíl je 284 milionů kalorií každý den.

Druhou možností byla takzvaná mentální energie. V tu se symbolicky proměnila každá zpráva na sociální síti Twitter, která obsahovala jeden z předem stanovených hashtagů souvisejících právě s klimatickými změnami a probíhající konferencí.

Nová webová služba pro prodej startovních čísel

Nově vzniklá webová stránka bibswitch.com si klade za cíl zjednodušit a případně zlegalizovat prodej startovních čísel na závody. Znáte to, startovné se často pohybuje i kolem tisícikoruny, a i když se na závod těšíte, nemoc, zranění či neplánovaná událost vám často udělají čáru přes rozpočet. A tak je prodej startovního čísla jinému zájemci snad jedinou možností, jak si smutek z promeškaného závodu alespoň částečně zmírnit.

Problém je v tom, že spousta pořadatelů oficiálně přenos čísla neumožňuje nebo dokonce přímo zakazuje. Kromě toho, že jsou to nepříjemné administrativní komplikace, většinou jen pár dní před startem, kdy má pořadatel nejvíce práce, znamená běžet pod cizím jménem i určité bezpečnostní riziko. A právě proto vzniká služba Bibswitch, která by měla celý proces jak pořadatelům, tak závodníkům usnadnit a zlegalizovat.

V současné době se teprve rozbíhá a pro každý závod, který bude služba podporovat, bude potřeba samozřejmě souhlas a částečná spolupráce s pořadateli daného závodu. Kvůli tomu tam zatím mnoho závodů nenajdete. Zakladatelka Edina Leiher z New Yorku ale věří, že se časem uchytí. „Pořád jsem slyšela od přátel, jak jsou zklamaní z toho, že se přihlásili na závod, a pak nemohli běžet kvůli zranění nebo protože museli odjet. Víme, že poptávka po takové službě je,“ dodává.

Uvítali byste tuto službu i u nás?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 středa 14. prosince 2016. Anketa je uzavřena.

Ano, hodila by se mi
Ano, hodila by se mi 126
Nic takového mi nechybí
Nic takového mi nechybí 37