Maso, vejce, zelenina, ovoce, ořechy a semena. To je Whole30 | foto: Magdaléna Ondrášová, Rungo.cz

Jen vejce, maso, zelenina. Jak se žije redaktorům bez mléka a obilovin?

  • 16
Redakce se rozhodla na vlastní těla a žaludky vyzkoušet „výživový restart“, o kterém dosud jen slýchala, že prý funguje. Ze třiceti dnů ukrojili redaktoři Majda a Marek už tři týdny. Již nyní cítí, že nutriční omezení přináší svá pozitiva, ale i negativa.

Whole30 je program na 30 dní, kdy jíte pouze maso, vejce, zeleninu, ovoce, tuky, ořechy, semena. Zakázané jsou mléčné výrobky, přidané cukry (med, cukr...) a veškeré obiloviny, a to i ty bezlepkové. 

Další články:

Co je tedy účelem? Poznat své tělo lépe. Odlehčit žaludku co nejvíce od prozánětlivých potravin a toho, co může zatěžovat žaludek. Odnaučit se sladké chuti, ale i nezdravým návykům od mlsání až po konzumování jídel u počítače či při zapnuté televizi. Poté začít postupně zařazovat ostatní potraviny zpět do jídelníčku a pozorovat, zda nám vyhovují, nebo nám činí potíže, a na základě toho se rozhodnout, jak často se v budoucnu budou nacházet na našem talíři.

Skloubit to s naším aktivním životem a sportem nebylo jednoduché. O tom, jak jsme se s tím poprali, si přečtěte v minulém článku

Dnes, při hodnocení třetího týdne, bychom se rádi zaměřili na dosavadní pozitiva a negativa, která jsme dosud pocítili.

Mínusy

  1. Dozvěděli jsme se, že můžeme trpět nedostatkem vápníku, protože ten ze zeleniny není tak dobře biologicky využitelný. Je to problém při omezení na 30 dnů a měl by se tedy doplňovat jinak?
  2. Tři porce masa denně - opravdu je to zdravé? Zatímco zeleniny se člověk nepřejí, u masa to šlo velmi rychle.
  3. Porce tuků na jeden až dva palce v každé porci čili třikrát denně (doporučuje se například půl avokáda) - nějak to vše i s masem a zeleninou plus ovocem do sebe nemůžeme nacpat.
  4. Příliš energie věnované na plánování, nákupy a vaření při pracovním vytížení průměrného člověka. Pokud se ještě staráte o děti obecně a jejich jídlo, nezbývá žádný čas na cokoliv jiného.
  5. První verze knihy říká, že nejlepší je vyřadit i brambory, druhá verze již brambory uznává. Nikdo nevysvětlil, jaký je rozdíl mezi brambory a batáty, které se směly i dřív. Pak se v tom teda vyznejte.
  6. Zátěž pro peněženku - i přestože se v marketu dají najít věci bez lepku a cukru.
  7. Whole30 nepočítá s velmi aktivním sportovním životem. Upřednostňuje jídlo před sportem, avšak jen na dobu 30 dní.

Plusy

  1. Objevili jsme nové potraviny a kombinace jako oleje, oříšková másla, bátátové zelí.
  2. Uvědomili jsme si, co vlastně jíme a že bychom měli jíst tak, jak chceme, aby naše tělo fungovalo.
  3. Zmenšili jsme porce. Miska kvality je výživnější a dlouhodoběji sytí než mísa „něčeho“.
  4. Zlepšili jsme kulturu stolování. Na jídlo si vyhradíme čas, jíme ho pomaleji a bez stresu.
  5. Cítíme se lehčí.

Majdin třetí týden

Nejvíce mě třetí týden trápila jednotvárnost stravy. Stýská se mi po luštěninách a vločkách, ať už ve formě kaše nebo cookiesek, které občas peču.

Měla jsem trochu problém večer s usínáním, ale ráno musela vstávat. Únava se nakumulovala a necítila jsem se tedy ke konci úplně fit.

Víkendový běžecký výlet na 12 kilometrů, avšak náročnější terénem a převýšením se nedokázal obejít bez doplňování energie pomocí ovoce a ořechů v tyčince Lifebar. Na „cestě“ jsme byli  s focením a kocháním přes dvě hodiny a začalo se mi dělat mdlo. Jak je to tedy s braním energie z tuků? Oč si mé tělo říkalo?

Příjemně mě však překvapilo, že jsem jeden těžší ranní trénink dokázala absolvovat na lačno. Byly to však výběhy schodů, a tudíž s rozklusáním a vyklusáním aktivita do 60 minut. 

Na běhu jsem ale obecně ubrala a běhám „jen“ ob den. Myslím, že na víc při této stravě nemám.

Těším se, až budeme moci za týden začít zařazovat nové potraviny. Jako první chystáme bezlepkové obiloviny, protože rýže se nám určitě bude moc hodit při závodu Vltava Run, kde s týmem běžíme dvoudenní štafetu.

Za týden nás čeká přidávání nových potravin do jídelníčku. Začneme rýží, na kterou se těšíme

Markův třetí týden

Nikdy bych nevěřil, že tohle napíšu: vajíčka k snídani už nemůžu ani vidět. Stejně tak mi už docela leze krkem maso. No jo, je to prostě tak.

Popravdě, mám rád pestré snídaně - a tím nemyslím se každé ráno cpát pečivem. Těším se na ovesnou kaši s ovocem nebo tvaroh. Na chleba s máslem. Prostě na s rozumem servírované jídlo.

Dodržování zásad Whole30 je pekelné v době, kdy lítám po schůzkách, kdy se moc nezastavím. Myslet vždy den dopředu sice lze, ale často přijdu domů a padnu, takže chuť něco připravovat se ztrácí.

Co se týká běhání, rozhodně se cítím o poznání lehčeji. Pořád ale mám pocit, že tak trochu chybí síla. To se vždy nejvíce projeví například při běhání úseků. Tak od poloviny začínám motat nohama a mám toho tak akorát. Uvidíme, co se stane, až zařadíme zpátky rýži.

V závěru Whole30 programu nás čeká dvoudenní štafetový závod Vltava Run, tak jsem moc zvědavý, jak to naše těla zvládnou. Příští víkend na nás myslete.

Den jedenáctý: už mi lehce lezlo to všchno maso krkem. Naštěstí se mi díky...
,