TEST: Wattmetr Stryd vám ukáže, jak opravdu makáte

Trénink podle tempa může zkreslit kopcovitý terén, a když běháte podle tepové frekvence, je potřeba dávat pozor na nervozitu, která s hodnotami dokáže zamávat. Díky běžeckému wattmetru nyní ale můžete běhat a trénovat také podle podávaného výkonu. Běh vyhodnotí i v reálném čase a analyzuje i techniku vašeho běhu.
Běžecký wattmetr Stryd Pioneer

Běžecký wattmetr Stryd Pioneer | foto: Ondřej Bubník

Pro měření tepové frekvence dnes slouží celá řada nejrůznějších zařízení, ať už to jsou sportovní hodinky, chytré telefony doplněné o hrudní pás, nebo jednoduché sportovní náramky. A sotva jsme se naučili plánovat tréninky podle zón TF, technika zase poskočila a je tu další ukazatel. Nově je i pro hobby běžce dostupné měření intenzity zátěže, respektive podávaného výkonu. Rozdíl je zejména v tom, že při změně zátěže se hodnoty výkonu mění prakticky okamžitě, zatímco tepová frekvence stoupá a klesá se zpožděním.

Na tento test jsem měl zapůjčený hrudní měřič Stryd Pioneer, který zvládá jak měření tepové frekvence, tak měření výkonu. Tento model je na trhu již nějakou dobu a v současné době je nahrazován food podem s názvem Summit. Na test modelu Summit se můžete těšit příště.

Vypadá jako běžný hrudní pás

Jednotka je svou velikostí i hmotností srovnatelná s běžnými měřiči tepové frekvence. Hrudní pás dobře sedí, takže kdo je zvyklý běhat s měřičem tepovky, rozdíl skoro nepozná.

Zařízení může data ze senzorů buď odesílat on-line do přijímače, jímž mohou být sportovní hodinky nebo chytrý telefon, nebo pracuje v off-line režimu, kdy jsou data do mobilní aplikace přenesena pro zpracování až dodatečně. Seznam podporovaných hodinek je na stránkách výrobce (nechybí například všechny aktuální sporttestery od Garmin a Suunto). Já jsem používal primárně hodinky Suunto Ambit 2. Chtěl jsem vyzkoušet i aplikaci na mobilu, ale zatímco s hodinkami bylo párování naprosto bez problémů, s telefonem se mi zařízení spárovat nepodařilo. Chyba byla pravděpodobně způsobena tím, že šlo o jeden z prvních testovacích kusů.

V aplikaci pro hodinky jsem vytvořil nový profil a vydal se nové zařízení vyzkoušet. Ihned po aktivaci správného režimu naskočila na hodinkách informace o aktuálním výkonu a první běh byl obzvlášť zajímavý. Skoro celou dobu jsem sledoval, kolik wattů vlastně při pomalém běhu vydávám.

Pozná i malý kopec

První test s wattmetrem STRYD Pioneer.

I když přesný způsob výpočtu zátěže je mi stále záhadou, STRYD jednoznačně umí poznat výběh a seběhnutí i opravdu malého převýšení. Zvýrazněná místa na přiloženém grafu odpovídají kopečku, který jsem při prvním tréninku nejdříve běžel nahoru a cestou zpět dolů.

Pro smysluplné využití wattmetru při plánování tréninku je potřeba ještě zjistit jednotlivé výkonové zóny. K tomu má STRYD připravené Critical power testy. Test má být proveden ideálně po volném dni. Mně se ale nechtělo čekat, proto mám hodnoty trochu podstřelené. V zimním období, kdy se chci převážně zaměřovat na objemy, to ale tolik nevadí.

Tepová frekvence vás už neošálí

STRYD Pioneer

Běžecky wattmetr

  • hmotnost: 20 g
  • baterie: 1x CR2032
  • konektivita: ANT+, Bluetooth Smart
  • kompatibilní aplikace: Training Peaks, Strava, Garmin Training Center a další
  • kompatibilní zařízení: iPhone (s Bluetooth 4), Android (S Bluetooth 4), Garmin 910xt, 920xt, 310xt, Forerunner 220, 225, 620, Fenix 3, Fenix 2, Ambit3, Ambit2 a mnoho dalších
  • cena: 5 990 Kč

klady:
- okamžité reakce na změnu zátěže
- funguje i jako hrudní pás
- další metriky pro sledování techniky běhu

zápory:
- nejde využít pro další sporty
- občas problém s párováním v telefonu

Hlavní výhodou měření pomocí wattmetru je okamžitá informace o podávaném výkonu. Bez této informace může být kontrola tréninkové zátěže nebo správného tempa při závodu podle TF velmi ošidná. Například vlivem předstartovní nervozity mívám TF poměrně vysoko. Na začátku závodu se jí proto vůbec nejsem schopen řídit a občas úvod přepálím. Naopak při tréninku intervalů nabíhá TF se zpožděním. Stává se mi potom, že interval začínám příliš rychle a tempo neudržím po celou dobu.

Při běhu v terénu a v kopcích se vše ještě násobí. Velká část běžců začíná vybíhat kopec v příliš vysokém tempu, rychle se zakyselí a není pak schopna pokračovat v tréninku v předepsané intenzitě. Vzorový příklad je na prvním grafu pod tímto odstavcem, který obsahuje část záznamu tréninku na běžeckém pásu. Zelené kroužky na oranžovém grafu výkonu ukazují, kdy jsem si na pásu navolil zvýšení a kdy zpomalení rychlosti. Červené kroužky na fialovém grafu TF jsou proti nim výrazně zpožděné.

Na druhém grafu je jeden z prvních intervalů, který jsem se STRYD běžel. V té době jsem stále ještě neměl zkušenost, jaký výkon si mohu dovolit. Neodhadl jsem tempo a ze zahřívacích 220 W se dostal na 400 W. Po půl minutě mi nezbylo než výrazně zpomalit. Teprve po mírné regeneraci jsem byl schopen pozvolna navyšovat výkon až k 380 W. Vše je krásně zřetelné právě z grafu wattů, zatímco graf TF stoupal pozvolně a vůbec se na něm neprojevilo vynucené zpomalení.

Testování na pásu a porovnání s tepovou frekvencí.
Ukázka intervalového tréninku.

STRYD má poskytovat i další údaje – frekvenci kroků, vertikální oscilaci a další informace. Z nich se dá zjistit například efektivita běhu. Systém tak může být velmi užitečným pomocníkem při hledání správné techniky i pro začínající běžce. Získají bezprostřední zpětnou vazbu při hledání správného způsobu odrazu a co nejekonomičtějšího běhu. V případě kombinace hrudního pásu STRYD a Suunto Ambit 2 jsou dostupné bohužel jen waty, tepová frekvence, tempo a kadence kroků.

Naměřená data je důležité správně interpretovat

Uvítal bych podrobnější návod s popisem jednotlivých ukazatelů a jejich významu, protože správná interpretace výsledků z tréninku bez nastudování problematiky může být pro začínající běžce obtížná. V takovém případě navíc doporučuji konzultaci s trenérem, který už má s wattmetry zkušenosti. S konkrétními dotazy může případně pomoci i komunita uživatelů.

Nasazený STRYD Pioneer vypadá jako obyčejný hrudní pás a sedí pohodlně.

Během používání jsem si opakovaně vyzkoušel, že STRYD spolehlivě pozná kopce. I když jsem to měl v plánu, nakonec jsem nestihl otestovat, jestli se na grafu ukáže rozdíl při běhu proti a po větru. Domnívám se ale, že ne. STRYD nemá, jak tento vliv zjistit. Celé měření je založeno na zpracování a interpretaci údajů z kinetických čidel. U modelu Pioneer se pracuje s pohybem těžiště, u food podu (v případě novějšího modelu Summit) s kinetikou chodidla. To je rozdíl proti cyklistickým wattmetrům, které měří přímo sílu, s jakou cyklista šlape, a proto vliv větru, valivý odpor různých povrchů a podobně zohledňují.

Protože systém vyhodnocuje nasnímané údaje algoritmem vyvinutým výhradně pro běh, nelze STRYD použít pro jiné sportovní aktivity.

V současné době se STRYD Pioneer ještě doprodává, ale do budoucna bude plně nahrazen modelem Summit, který poskytuje přesnější výstupy. U nového modelu byly navíc doplněny další zobrazované metriky.

Mám-li shrnout svou zkušenost, myslím, že běžecký wattmetr STRYD má rozhodně co nabídnout i hobby běžcům, kteří si občas zaběhnou nějaký závod a chtějí se efektivně zlepšovat. Pro sportovce, kteří pomýšlejí na umístění na bedně, se sledování wattů stane nezbytnou součástí jejich tréninků podobně, jako to je již pár let samozřejmostí u vrcholových cyklistů. Navíc je cena STRYD oproti cyklowattmetrům velmi příznivá, takže by měla umožnit jeho opravdu masové rozšíření.

Autor:
  • Nejčtenější

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

16. dubna 2024

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike....

Trend pickuperství je fenomén i byznys. Ženy se však mohou cítit jako kořist

11. dubna 2024

Nedávno mě na zastávce oslovil muž. Se sebevědomým úsměvem se zeptal, jestli bych s ním nezašla na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nekupujte zajíce v pytli. Sedm signálů, že vám to bude klapat v sexu

17. dubna 2024

Na začátku každého vztahu býváme opatrní, zvláště pak v dospělém věku. Nechceme se zase spálit....

Vyrostla v Jižní Africe, zažila i vězení. Po letech česká zpěvačka zvolila Prahu

14. dubna 2024

Premium Jazzová zpěvačka Barbora Tellinger prožila 51 let v Jihoafrické republice, kam jako malá emigrovala...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žena trpí obrovskými bolestmi zad kvůli ňadrům, implantátů se však nevzdá

15. dubna 2024  7:47

Influencerka Paige Woolenová má ňadra velikosti osm a je na ně náležitě pyšná. Bohužel jí však...

Žena si dopřála obří poprsí, teď musí nosit tři podprsenky

18. dubna 2024  8:01

Modelka Katy Ann dala za svá obří silikonová ňadra v přepočtu téměř sedm set tisíc korun. Jsou tak...

Život s výživou na zádech. Lukáš trpí chronickou střevní pseudoobstrukcí

18. dubna 2024

Svou výživu si nosí v batohu na zádech. Ten místo obvyklých svačin skrývá speciální výživu, která...

Od žen chodím odpočívat do mužského světa, říká scenáristka Sodomová

18. dubna 2024

Premium Scenáristka a producentka Daniela Sodomová stojí za projektem letní divadelní scény Musea Kampa....

Tradiční manželka se vrací. Trend TikToku velebí ženy u plotny a dětí

18. dubna 2024

Její jedinou prací je starat se o domácnost, děti a manžela, zakládá si na svém vzhledu a její...

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...